Wraz z wejściem pierwszej wersji Polskiego Ładu, czyli szerokiej reformy podatkowej, wprowadzono nowy zapis art. 11q ust. 3a pkt 1 ustawy CIT, który dotyczy transakcji kontrolowanych zawieranych przez podmioty powiązane będące mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą (w rozumieniu odpowiednio art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców). Zgodnie z cyt. przepisem, dla powyższych podmiotów lokalna dokumentacja cen transferowych może nie zawierać analizy porównawczej lub analizy zgodności.
Kogo dotyczy ułatwienie?
Ułatwienie dotyczy mikro i małych przedsiębiorców w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców tzn.:
- Mikro przedsiębiorcy to Ci, którzy średniorocznie zatrudniają mniej niż 10 pracowników oraz ich roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych lub sum aktywów bilansu nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
- Mali przedsiębiorcy to Ci, którzy średniorocznie zatrudniają mniej niż 50 pracowników oraz ich roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych lub sum aktywów bilansu nie przekracza równowartości w złotych 10 milionów euro.
Warto zwrócić uwagę na ust. 3b cytowanej ustawy, który to mówi, że aby skorzystać z ułatwienia przedsiębiorca musi spełniać warunki dotyczące statusu mikro/małego przedsiębiorcy w ostatnim roku podatkowym.
Czy wystarczy, że status mikro- lub małego przedsiębiorcy posiada strona badana? Czy też konieczne jest, aby obydwie strony spełniały ten warunek?
Na wykładnię korzystną dla mikro i małych firm zdają się wskazywać zarówno uzasadnienie nowelizacji, jak i zestawienie uwag z prekonsultacji zmian w przepisach o cenach transferowych a także Pismo z dnia 14 października 2022 r. sygn: 0111-KDIB1-3.4010.423.2022.1.AN , gdzie Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem podatnika-spółki, potwierdzając, że spółka jako podmiot zobowiązany do sporządzenia dokumentacji cen transferowych powinna ocenić wyłącznie swój własny status i jeśli ustali, że spełnia cechy mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu Prawa przedsiębiorców, to korzysta z uproszczenia przewidzianego w art. 11q ust. 3a Ustawy CIT. Spółka nie jest natomiast zobowiązana do oceny statusu drugiej strony transakcji (Wspólnika), który jest podmiotem odrębnym.