Tarcza Finansowa 2.0 – kto może ubiegać się o preferencyjne finansowanie?
29.04.2020 od godziny 18.00 poprzez aplikacje bankowe można już składać wnioski o przyznanie pożyczek w ramach Tarczy Finansowej 2.0.
Na ten cel zostało przeznaczonych 100 miliardów złotych, głównie w formie preferencyjnych pożyczek, z których 75 proc. może zamienić się w bezzwrotną dotację.
Tarczę Finansową realizuje bezpośrednio Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który natychmiast uruchomił program. Poniżej podlinkowany znajdziecie Państwo przewodnik Państwowego Funduszu Rozwoju o dostępnym finansowaniu.
https://pfr.pl/dam/pfr/documents/tarcza-antykryzysowa/PFR-Przewodnik-Tarcza-Finansowa.pdf
Wystarczy oświadczenie –wszystko odbywa się on-line.
W przypadku mikroprzedsiębiorstw pożyczki mogą być udzielane do maksymalnej kwoty 324 tys. zł na trzy lata, przy czym środki bezzwrotne będą stanowiły do 75 proc. subwencji po 12 miesiącach pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy.
W przypadku małych i średnich firm kwota pożyczek jest zdecydowanie wyższa: do 3,5 mln zł na trzy lata, zasady pomocy bezzwrotnej zaś identyczne jak w przypadku mikrofirm.
W zależności od kategorii podmiotu (wielkości firmy) szczegółowo określone są warunki, które trzeba spełnić, by uzyskać pomoc. Określone są też cele, na jakie mogą być przeznaczone środki uzyskane w ramach Tarczy Finansowej.
Tarcza Finansowa dla Mikrofirm
Ta część programu przeznaczona jest dla firm zatrudniających od jednego do dziesięciu pracowników. Zapewnia im finansowanie w postaci prostych, nieoprocentowanych pożyczek preferencyjnych obsługiwanych przez banki, przeznaczone na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, z wyłączeniem przeznaczenia środków na nabycie (przejęcie) w sposób bezpośredni lub pośredni innego przedsiębiorcy (zakaz akwizycji).
Tarcza Finansowa dla Małych i Średnich Firm
Ta część programu adresowana jest do firm zatrudniających od 10 do 250 pracowników – finansowanie w postaci prostych, nieoprocentowanych pożyczek preferencyjnych obsługiwanych przez banki, przeznaczone na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, z wyłączeniem przeznaczenia środków na nabycie (przejęcie) w sposób bezpośredni lub pośredni innego przedsiębiorcy (zakaz akwizycji).
Co bardzo ważne obowiązuje zasada: kto pierwszy ten lepszy.
W razie pytań i wątpliwości służymy Państwu wsparciem.