Podatki jako skuteczne narzędzie finansowania w branży MedTech.
W ostatnich latach możemy zaobserwować bardzo dynamiczny rozwój medycyny oraz nauk współistniejących, które ją wspierają. Nie da się zaprzeczyć, że przyszłość opieki medycznej i leczenia chorób leży w nowoczesnych technologiach medycznych i sprzętu medycznego.
Wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja rozpoznająca zmiany w mózgu czy wydająca decyzje medyczne, roboty chirurgiczne, telemedycyna, protezy i egzoszkielety nowej generacji, czujniki wszczepione do organizmu… To tylko kilka z nowatorskich rozwiązań, które właśnie zaczynają odgrywać kluczową rolę w branży medtech.
Do zmiany oblicza medycyny przyczyniają się obecnie w dużej mierze innowacyjne pomysły polskich start-upów. Choć wiele z nich posiada odpowiednie zaplecze finansowe do dokonywania śmiałych rewolucji w branży medtech, to wielu potrzebuje w tym zakresie wsparcia finansowego. Jednym ze źródeł, o którym wielu przedsiębiorców nie wie są…. Podatki.
I teraz większość czytelników się zdziwi mocno – jak to podatki?! Przecież podatki to obciążenia, a nie sposób finansowania działalności!
Oczywiście to powyższe stwierdzenie jest prawdziwe. Ale jakby wykorzystać dostępne narzędzia podatkowe, obniżając tą drogą obciążenia podatkowe, a zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć na inwestycje w nowe projekty i potrzebny do ich realizacji sprzęt?
Bogate spectrum narzędzi wspierających innowacyjne działania.
Dostępnych narzędzi wspierających innowacyjne działania jest naprawdę wiele! Na etapie prac nad nową funkcjonalnością sprzętu medycznego, zastosowaniem leku czy przy badaniach klinicznych najbardziej interesująca formą wsparcia może się okazać ulga na działalność badawczo–rozwojową (B+R). Jej istota polega na możliwości dwukrotnego odliczenia od podstawy opodatkowania ustawowych tzw. kosztów kwalifikowanych. Najpierw odliczane są standardowo jako koszty uzyskania przychodu. A następnie w ramach ulgi do wysokości ustawowych limitów (w przypadku kosztów np. związanych z zatrudnieniem pracowników jest to nawet do 200% zaliczenia w koszty podatkowe!).
Przykładem efektywnego wykorzystania tej preferencji jest spółka, która rozwija oprogramowania do diagnostycznych urządzeń medycznych oraz prowadzi prace badawcze w okulistyce urządzeń medycznych. Innym ciekawym przypadkiem jest spółka zajmująca się projektowaniem i budową przenośnych pracowni rezonansu magnetycznego. Innym przykładem jest firma prowadząca badania w zakresie tworzenia unikalnych receptur ziołowych produktów leczniczych w postaci ziół do zaparzania, środków spożywczych, suplementów diety, kosmetyków ziołowych i wyrobów medycznych (więcej na ten temat pisaliśmy tu).
Ponieważ jako kancelaria specjalizujemy się w uldze B+R, wielokrotnie przybliżaliśmy Państwu jej działanie we wcześniejszych artykułach.
Ulgi podatkowe, z których warto skorzystać!
Jeżeli prace badawczo-rozwojowe przyniosą pozytywne rezultaty i firma zacznie komercjalizować jej wyniki, osiągając z tego źródła przychód (np. z patentu lub prawa z rejestracji produktu leczniczego czy produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu). Wówczas przychody te może opodatkować preferencyjną stawką 5% CIT lub PIT! Wszystko za sprawą ulgi IP Box, dla której nie ma znaczenia ani skala działalności, ani branża. Konieczne jest jednak prowadzenie działalności B+R i spełnienie kilku dodatkowych ustawowych wymogów.
Natomiast, gdyby jednak zdarzyło się, że z powodu poniesienia straty lub osiągnięcia dochodu niższego niż wydatki na koszty kwalifikowanie (należy mieć na uwadze, że odliczenia w ramach ulgi B+R w takim przypadku mogą zostać przeniesione na kolejne lata). Przedsiębiorca nie może realnie spieniężyć ulgi B+R, będzie miał do dyspozycji wsparcie w postaci ulgi na zatrudnianie innowacyjnych pracowników. Umożliwia ona zatrzymanie części zaliczek na podatek pobranych od pracowników.
Warte rozważenia, prawda? 😉
A to wciąż nie wszystkie z dostępnych możliwości… Dla chcących usprawnić produkcję np. leków czy sprzętu medycznego przez zastosowanie robotów przemysłowych, osiągalna jest ulga na robotyzację. Umożliwia ona odliczenie od dochodu dodatkowe 50% wydatków poniesionych w związku z inwestycjami w robotyzację.
Dla poszukujących nowych rynków zbytów, atrakcyjna może się okazać równie świeża ulga na ekspansję. Dzięki niej wydatki np. na uczestnictwo w targach medycznych/reklamę będą mogły być drugi raz odliczone od dochodu!
Natomiast przy tworzeniu nowego produktu lub wprowadzaniu nowego produktu na rynek warto zwrócić uwagę na ulgę na prototyp. Ulga ta uprawnia do dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania 30% kosztów z tym związanych.
Nie można pominąć również tzw. ulgi od zatrzymanych w spółce zysków. Daje ona możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych hipotetycznych odsetek od kapitału własnego utworzonego z zysków i dopłat wniesionych do podatnika. Rozwiązanie to umożliwia inwestowanie większych sum bez kredytowania zewnętrznego.
Podsumowując…
Innowacyjność jest jednym z warunków utrzymania konkurencyjności polskich firm z branży medycznej na rynku. Wiemy, że przedsiębiorcy pracujący nad nowymi rozwiązaniami mają szansę na szybki rozwój. Ze swojej strony zachęcamy do rozważenia możliwości wykorzystania pomocnych w tym celu ulg podatkowych. Dzięki nim firmy mogą stworzyć sobie źródło dodatkowego finansowania kolejnych prac badawczych i inwestycji.
Jak kancelaria specjalizujemy się w rozliczaniu ulg podatkowych głównie w sektorach firm innowacyjnych (IT/medtech/foodtech/odnawialne źródła energii). Jeżeli zainteresowaliśmy Państwa tym tematem zapraszamy Państwa do kontaktu z nami.