Symbol PKWiU nie jest elementem obligatoryjnym wniosku
o interpretację indywidualną.
Od początku 2022 roku wielu przedsiębiorców zmieniło formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Decyzje te w szczególności zdeterminowane były wielką nowelizacją przepisów. Która obniżyła stawki ryczałtu dla wielu specjalistów, czyniąc ten model opodatkowania jeszcze bardziej atrakcyjnym.
Wielokrotnie jednak wybór odpowiedniej stawki nie jest oczywisty. Bowiem zakres obowiązków nie zawsze jednoznacznie odpowiada konkretnemu symbolowi klasyfikacyjnemu PKWiU, według którego ustawodawca przyporządkował usługi do właściwych im stawek ryczałtu.
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.
Najbezpieczniejszym sposobem uzyskania potwierdzenia, że podatnik opodatkowuje przychód, właściwą dla świadczonych usług stawką, jest uzyskanie potwierdzającej ten wybór interpretacji indywidualnej. Zapewni ona po prostu ochronę w razie ewentualnej kontroli. Często jednak zdarza się, że organ prosi o uzupełnienie wniosku o konkretny kod PKWiU świadczonych usług. Jednakże to właśnie ten element częstokroć jest sednem problemu!
Na szczęście, w ostatnim czasie po stronie podatnika opowiada się orzecznictwo, prezentujące stanowisko, zgodnie z którym, to rolą organu interpretacyjnego jest dokonanie kwalifikacji prawnej. Również w zakresie przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego zdarzeń, faktów lub czynności, a taką kwalifikacją (oceną) jest także ich zaklasyfikowanie z punktu widzenia PKWiU.
Jak organ podatkowy zapatruje się na złożony wniosek z zapytaniem?
Przykładowo, w wyroku WSA w Łodzi z 20 lipca 2022 r. (sygn. I SA/Łd 431/22, LEX nr 3371401), sąd stwierdził, że: „organy podatkowe, nie zaś organy statystyczne, mając na uwadze stan faktyczny sprawy podany we wniosku o wydanie interpretacji, zakresie niezbędnym z punktu widzenia wszystkich jego elementów mogących mieć znaczenie klasyfikacyjne, powinny dokonać oceny, w jakim grupowaniu tej właśnie klasyfikacji mieszczą się czynności wykonywane i opisane przez wnioskodawcę (…) Uznanie, że wyłączną kompetencję w określaniu prawidłowej klasyfikacji statystycznej dla świadczonych przez siebie usług czy towarów ma podatnik, musiałoby skutkować pozbawieniem organu podatkowego możliwości ingerencji w takie stanowisko.”
Zgodnie zatem z powyższym, dominującym obecnie stanowiskiem, przedsiębiorca, aby uzyskać potwierdzenie, czy wybrana przez niego stawka ryczałtu jest odpowiednia, powinien we wniosku o wydanie interpretacji jedynie szczegółowo opisać rodzaj świadczonych usług/ zakres obowiązków. Na tej podstawie organ jest zobowiązany samodzielnie dokonać prawidłowej klasyfikacji statystycznej – PKWiU. Potwierdzić lub zanegować prawidłowość wybranej przez podatnika stawki ryczałtu.
Zatem wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego w rozumieniu przepisów, nie obejmuje obowiązku wskazania przez podatnika symbolu klasyfikacji statystycznej.
To zdecydowanie skróci czas potwierdzenia odpowiedniego PKWiU, gdyż okres oczekiwania obecnie na interpretację z Głównego Urzędu Statystycznego w zakresie klasyfikacji działalności to około pół roku.
Jako kancelaria pomogliśmy wielu przedsiębiorcom określić właściwą stawkę PKWiU i potwierdzić to stanowisko w Krajowej Izbie Skarbowej. Służymy wsparciem w tym zakresie i zapraszamy w razie potrzeby do kontaktu z nami.