Estoński CIT – a wypłata zaliczek na poczet dywidendy.
Od początku reformy estońskiego CIT dokonanej przez Polski Ład zarówno podatnicy jak i eksperci zastanawiali się, nad problematyczną kwestią wypłat zaliczek na poczet dywidendy. W styczniu tego roku opublikowana została kontrowersyjna interpretacja (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.981.2021.4.DJ), w której organ uznał, że nie stosuje się do nich zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. Chodzi tu o możliwość zastosowania mechanizmu odliczenia 70 lub 90 proc. CIT zapłaconego przez spółkę od PIT wspólnika z tytułu podzielonego zysku. Zdaniem organu, nie można pomniejszyć PIT wspólnika o podatek uiszczony przez spółkę opodatkowaną estońskim CIT, jeśli spółka w trakcie roku wypłaci wspólnikowi zaliczki na poczet dywidendy. W takim przypadku efektywna stawka podatku (PIT+CIT) mógłby wynieść nawet 35 proc. Interpretacja dotyczyła stanu prawnego obowiązującego do końca 2021 r.
Stanowisko to wzbudziło wiele obaw i wątpliwości, jak do tego zagadnienia podejdą organy podatkowe w aktualnym stanie prawnym. Wiele Spółek przezornie postanowiło wstrzymać się z wypłatą zaliczek na dywidendę, czekając na stanowisko organu w tej kwestii… I jest!
Stanowisko KIS w aktualnym stanie prawnym
15 lipca 2022 r. Dyrektor KIS wydał interpretacje indywidualną (sygn. 0114-KDIP2-1.4011.384.2022.2.OK) na wniosek Spółki, która zamierzała wybrać ryczałt jako metodę opodatkowania. Planowała również wypłacać wspólnikom zaliczki na poczet dywidendy. Wnioskodawca zwrócił się do organu z zapytaniem, czy w przypadku wypłaty zaliczki na poczet dywidendy z zysków wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem, przysługuje mu uprawnienie do pomniejszenia zryczałtowanego podatku. Obliczonego zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, o należny do zapłaty przez Spółkę Ryczałt, tj. o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT.
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko Wnioskodawcy, a tym samy rozwiał wiele wątpliwości innych Spółek opodatkowanych estońskim CIT.
Zdaniem organu, w przypadku wypłaty przez Spółkę zaliczki na poczet dywidendy z zysków wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem, możliwe jest zastosowanie mechanizmu odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT. Dodał, że inny wniosek byłby sprzeczny z aktualnym brzmieniem art. 30a ust. 19 ustawy. Gdzie wprost jest mowa o tym, że mechanizm odliczenia w estońskim CIT dotyczy każdej wypłaty podzielonego zysku. Również zaliczek na poczet dywidendy.
Identycznie uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 2 sierpnia 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.411.2022.1.GG). Twierdząc, że w przypadku wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy Spółka jako płatnik powinna pobrać i wpłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 41 ust. 4ab ustawy. Jednocześnie przy obliczaniu i pobieraniu przez Spółkę zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy znajdzie zastosowanie pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT.
Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy także w interpretacji z 1 sierpnia bieżącego roku (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.393.2022.1.KS). Organ potwierdził stanowisko wnioskodawcy w zakresie możliwości stosowania mechanizmu odliczenia i odstąpił od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Podsumowując…
Trzeba przyznać, że jest to racjonalne podejście do tej kwestii. Zaliczki na poczet zysku powinny być opodatkowane na tożsamych zasadach jak sam zysk, gdyż jak wynika z art. 28m ust. 1 pkt 1 oraz art. 28 ust. 2 ustawy CIT. Wypłata zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy jest traktowana w sposób analogiczny do zysku przeznaczonego do wypłaty udziałowcom na mocy uchwały o podziale wyniku finansowego netto. Innymi słowy, można powiedzieć, że wypłata zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy mieści się w kategorii dochodu z tytułu podzielonego zysku. Nie ma zatem powodu, aby dyskryminować podatników wypłacających zaliczki, skoro stanowią one swoistą antycypację dywidendy.
Gdybyście Państwo w zakresie CIT estońskiego mieli wątpliwości – służymy pomocą.