Veröffentlichungen    20.01.2022

Kann eine offene Handelsgesellschaft oder eine Gesellschaft bürgerlichen Rechts in eine Kommanditgesellschaft auf Aktien umgewandelt werden?

Przekształcenie spółki jawnej w komandytowo-akcyjną

Szanowni Państwo

z racji tego, że obecnie mamy wiele zapytań w zakresie przekształceń spółek w spółkę komandytowo-akcyjną postanowilismy opisać najważniejsze aspekty w tym zakresie.

Kodeks spółek handlowych umożliwia przekształcenie spółki cywilnej, jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, prostej spółki akcyjnej oraz spółki akcyjnej w inną spółkę handlową. Spółki możemy przekształcać dowolnie z wyjątkiem spółki cywilnej, którą to możemy przekształcić w spółkę handlową, natomiast spółki handlowej nie można przekształcić w spółkę cywilną.

Podczas przekształcania spółki należy wyróżnić trzy etapy:
– faza przygotowawcza
– faza właścicielska
– faza sądowa

Jak powinno wyglądać przekształcanie spółki jawnej i spółki cywilnej w spółkę komandytowo-akcyjną?

1. Określenie celów biznesowych i ekonomicznych przekształcenia

2.  Analiza podatkowa i prawna danego przekształcenia

3.  Przygotowanie planu przekształcenia wraz z opinią biegłego

4.  Podjęcie uchwały o przekształceniu

5.  Złożenie wniosku o wpis przekształcenia do rejestru

Opisana powyżej procedura jest bardzo ogólna. Trzeba wiedzieć, że dla każdej z form występują specyficzne rozwiązania jak chocby przy spółce jawnej i cywilnej można skorzystać z uproszczonej procedury przekształcenia.

Jeśli rozważacie Państwo przekształcenie swojej spółki, najlepiej skonsultować się ze specjalistami aby przeanalizować całą procedurę przekształcenia oraz ocenić skutki prawno-podatkowe takiego przekształcenia.

W ostatnich miesiącach przeprowadziliśmy wiele tego typu transakcji z naszymi Klientami – zapraszamy również Państwa do kontaktu z naszą kancelarią.

 

 

Veröffentlichungen    20.01.2022

Zobacz również

Veröffentlichungen

50% kosztów uzyskania przychodów w branży medycznej_Ewa Flor

50% Selbstbeteiligung im medizinischen Bereich

27.02.2023
50% Selbstbeteiligung im medizinischen Bereich

Veröffentlichungen

MedTech expansion relief

07.02.2023
MedTech expansion relief

Veröffentlichungen

Fakturowanie spółki przez wspólników_Ewa Flor

Fakturierung des Unternehmens durch die Partner

02.02.2023
Fakturierung des Unternehmens durch die Partner
Przejdź do strefy wiedzy