Veröffentlichungen 13.12.2022
Wie führt man ein polnisches Unternehmen in Deutschland?
Swobody świadczenia usług gwarantowane przez przepisy prawa unijnego skłaniają polskich przedsiębiorców do umiędzynarodowienia firmy czy przeniesienia jej siedziby do innego państwa. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków zagranicznych jest rynek niemiecki. W artykule przedstawiamy najważniejsze zagadnienia związane z problematyką prowadzenia działalności na terenie Niemiec. Dzięki lekturze dowiesz się m.in., jak funkcjonują polskie firmy w Niemczech, kiedy przedsiębiorca staje się niemieckim rezydentem podatkowym, a także, jakie warunki powinien spełnić, by móc odprowadzać składki ZUS w Polsce.
Polska firma w Niemczech lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej
Zacznijmy od charakterystyki swobody działalności gospodarczej na terenie Unii. Z perspektywy polskiego przedsiębiorcy swoboda ta może przybrać jedną z dwóch postaci:
- swobody przedsiębiorczości, czyli samodzielnego, trwałego i transgranicznego prowadzenia działalności w wybranym państwie członkowskim UE,
Z punktu widzenia przedsiębiorcy, oznacza to możliwość założenia działalności poza granicami własnego kraju, na warunkach określonych przez ustawodawstwo innego państwa członkowskiego dla swoich obywateli, a w związku z tym daje swobodę w doborze miejsca na terenie całej Unii Europejskiej, co pozwala zyskać nowe perspektywy funkcjonowania i rozwoju.
- swobody świadczenia usług, czyli tymczasowego świadczenia usług do podmiotów z innego państwa członkowskiego UE.
Oznacza dla przedsiębiorcy możliwość tymczasowego świadczenia usług do podmiotu z innego państwa członkowskiego, w sytuacji trwałego prowadzenia działalności w swoim kraju.
Kluczową różnicą między tymi dwoma typami czynności jest ich zorganizowanie. Jeżeli danego typu działalność usługowa wykonywana na terenie jednego z państw członkowskich będzie miała charakter tymczasowy, wtedy chroniona będzie w ramach swobody przepływu usług. Natomiast jeżeli będzie miała charakter trwały i zorganizowany, będzie chroniona w ramach swobody przedsiębiorczości.
Kiedy przedsiębiorca przestaje być polskim rezydentem podatkowym?
Przedsiębiorca, który działa w Niemczech, nie w każdym przypadku będzie mieć obowiązek płacenia w tym państwie podatków. Obowiązek ten zaistnieje w stosunku do osób, które mieszkają na stałe* w Niemczech lub przebywały w tym kraju ponad 6 miesięcy w sposób ciągły (*stałe miejsce zamieszkania oznacza w praktyce tzw. ośrodek interesów życiowych, czyli mieszkanie lub dom, w którym mieści się życiowe centrum podatnika, np. prowadzone jest w nim życie rodzinne, główna działalność zarobkowa itp.).
Także osoby niespełniające powyższych warunków mogą ubiegać się o rezydencję. Muszą wtedy złożyć wniosek do urzędu i spełnić warunek dotyczący wysokości zagranicznych zarobków. Dochody uzyskane za granicą (czyli poza granicami Niemiec) nie mogą przekroczyć określonej równowartości aktualizowanej co roku lub dochody niemieckie stanowić będą 90% wszystkich dochodów podatnika.
Jeśli przedsiębiorca spełnia jeden z wymienionych warunków, staję się niemieckim rezydentem podatkowym i powinien uiszczać podatek w Niemczech.
Warto pamiętać, że rezydencja podatkowa nie zależy od deklaracji podatnika – ustala się ją na podstawie okoliczności faktycznych związanych z prowadzeniem działalności. Jeżeli przedsiębiorca chce pozostać polskim rezydentem podatkowym – np. z uwagi na nieznajomość niemieckich przepisów czy barierę językową – powinien nie tylko zadbać o to, by nie spełnić żadnego z powyższych warunków, ale ponadto odpowiednio udokumentować prowadzoną działalność na wypadek niemieckiej kontroli podatkowej.
Działalność́ firmy w Polsce i w Niemczech w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania
Ze względu na umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła ze wszystkimi państwami Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarzącego (z wyjątkiem Liechtensteinu), polski przedsiębiorca powinien spełnić obowiązki podatkowe tylko w jednym państwie: w Polsce bądź w Niemczech. Sytuacja ulegnie jednakże skomplikowaniu, jeśli firma prowadzi zakład (np. w postaci filii, biura czy warsztatu) w państwie innym niż państwo rezydencji podatkowej. Zyski zakładu należy bowiem opodatkować w państwie jego położenia. Warto w tym kontekście wspomnieć, że przez zakład rozumie się również plac budowy lub prace budowlane albo instalacyjne, jeśli trwają odpowiednio długo (zwykle 12 miesięcy).
Firma polska działająca na terenie Niemiec – ubezpieczenie społeczne
Polska firma w Niemczech powinna regulować należności z tytułu ubezpieczenia społecznego jedynie w jednym państwie członkowskim. Mamy zatem do czynienia z podobną sytuacją jak w przypadku opodatkowania. Przedsiębiorca może odprowadzać składki ZUS w Polsce, jeśli prowadzi działalność gospodarczą przez co najmniej 2 miesiące i zamierza przenieść ją do Niemiec na okres nie dłuższy niż 24 miesiące. Przedsiębiorca taki powinien:
- zgromadzić dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności w Polsce przez co najmniej 2 miesiące przed przeniesieniem jej do Niemiec, np. umowy czy faktury;
- utrzymywać w Polsce infrastrukturę, która umożliwi podjęcie działalności po powrocie;
- upodobnić działalność zagraniczną do tej, która prowadzona jest w Polsce.
W przypadku łącznego spełnienia powyższych warunków przedsiębiorca może wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po specjalne zaświadczenie A1 – potwierdza ono, że przedsiębiorca podlega polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń.
Firma w Polsce czy w Niemczech?
Na zakończenie zadajmy pytanie, czy przeniesie działalności do Niemiec jest dla polskiego przedsiębiorcy korzystne. Od razu zaznaczmy, że nie ma uniwersalnej – takiej, która dałaby się zastosować do każdego przypadku – odpowiedzi na to pytanie. Zależy ona w dużej mierze od typu działalności oraz oczekiwań przedsiębiorcy. Jeśli chodzi o kwestię obciążeń podatkowych, na ogół będą one wyższe w Niemczech. Jednakże ze względu na rozbudowanie niemieckiej skali podatkowej i liczne ulgi, nie jest wykluczone, że niemieckie rozwiązania podatkowe będą dla danego podmiotu korzystniejsze od tych, które stosuje się w Polsce. Podobnie rzecz ma się w przypadku ubezpieczenia społecznego – dla niektórych spośród polskich firm w Niemczech opłacalne będzie podleganie ustawodawstwu niemieckiemu, dla innych rozliczanie się zgodnie z polskimi przepisami. Warto również pamiętać, że wysokość podatków czy składek na ubezpieczenie nie są jedynymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, rozważając decyzję o przeniesieniu działalności. Do równie ważnych należą: stopień znajomości zagranicznego ustawodawca, przychylność organów podatkowych czy specyfika branży, a przede wszystkim atrakcyjność rynku a rynek niemiecki jest bardzo atrakcyjny dla polskich firm.
Veröffentlichungen 13.12.2022
Zobacz również
Veröffentlichungen
50% Selbstbeteiligung im medizinischen Bereich
Veröffentlichungen
Fakturierung des Unternehmens durch die Partner