Veröffentlichungen    07.04.2022

Schnell verschwindendes Relief – Relief für historische Gebäude – Sie sollten sich beeilen, um das Relief zu nutzen….

Ulga na zabytki_Ewa Flor

Co to za ulga?

Ulga na zabytek polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania:

• 50% kwoty poniesionych wydatków na wpłaty na fundusz remontowy oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane dotyczące zabytku (wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków),
• wydatku na nabycie zabytku wpisanego do rejestru zabytków, nie więcej niż kwota odpowiadająca iloczynowi 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tego zabytku; limit odliczenia na wszystkie inwestycje podatnika z tego tytułu nie może przekroczyć 500 000 zł.

Ulga skierowana jest dla podatników PIT, rozliczających się wedle skali podatkowej, podatku liniowego lub wedle ryczałtu. Z ulgi mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele zabytków nieruchomych, którzy ponieśli wydatki na:
1) Wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony, zgodnie z odrębnymi przepisami, dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków.
2) Prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków.
3) Odpłatne nabycie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub udziału w takim zabytku, pod warunkiem, że podatnik na nabytą nieruchomość poniósł wydatek o charakterze remontowo – konserwatorskim.

Za datę poniesienia wydatków z tytułów określonych w:
1) uznaje się dzień zapłaty należności;
2) uznaje się dzień wystawienia faktury;
3) uznaje się dzień nabycia własności.

Czy wymagana jest zgoda konserwatora?
To wszystko zależy którym katalogiem wydaktów w/w jest zainteresowany klient. Taka zgoda wymagana jest tylko przy podpunkcie drugim tzn: obejmuje wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków.

W przypadku takich wydatków poza tytułem właściciela lub współwłaściciela należy posiadać
a) pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie prac konserwatorskich, prac restauratorskich lub robót budowlanych – w przypadku zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków,
b) zalecenia konserwatorskie – w przypadku zabytku nieruchomego znajdującego się w wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków;

Jak rozliczamy ulgę?
• Odliczenia wpłat na fundusz remontowy, wydatków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wydatki zostały poniesione.
• Odliczenia wydatków na nabycie zabytku nieruchomego dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym po raz pierwszy na rzecz tego zabytku nieruchomego poniesiono wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane.
• W przypadku, gdy kwota rocznego dochodu/przychodu jest niższa niż kwota przysługującego odliczenia, podatnik może odliczać kwotę nieznajdującą pokrycia w rocznym dochodzie/przychodzie maksymalnie przez sześć kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym dokonano odliczenia po raz pierwszy.
• W przypadku małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa ulga może być odliczana w częściach równych lub w dowolnej proporcji ustalonej przez małżonków – bez względu na to, czy dokument potwierdzający poniesienie wydatku został wystawiony na jednego z nich bądź na obojga małżonków.
• Jeżeli podatnik po zakończonym roku podatkowym, w którym dokonał odliczeń otrzyma zwrot wydatków, musi je doliczyć do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

Wyłączenia od stosowania preferencji:
1) zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym;
2) odliczył poniesione wydatki w ramach innej ulgi np. w uldze termomodernizacyjnej,
3) wykraczają poza zakres prac i robót określonych w pozwoleniu wojewódzkiego konserwatora zabytków lub zaleceniach konserwatorskich;
4) zostały sfinansowane, dofinansowane lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

!!! W projekcie zmian Nowego Ładu uchyla się art.26hb (ulgę na zabytek), projektowana ustawa zachowuje prawa nabyte do odliczenia wydatków do wydatków poniesionych do dnia 30 czerwca 2022 r.

Veröffentlichungen    07.04.2022

Zobacz również

Veröffentlichungen

50% kosztów uzyskania przychodów w branży medycznej_Ewa Flor

50% Selbstbeteiligung im medizinischen Bereich

27.02.2023
50% Selbstbeteiligung im medizinischen Bereich

Veröffentlichungen

MedTech expansion relief

07.02.2023
MedTech expansion relief

Veröffentlichungen

Fakturowanie spółki przez wspólników_Ewa Flor

Fakturierung des Unternehmens durch die Partner

02.02.2023
Fakturierung des Unternehmens durch die Partner
Przejdź do strefy wiedzy