Publikacje 26.08.2022
Co to jest zwolnienie dywidendowe?
W obliczu wątpliwości interpretacyjnych dotyczących nowelizacji Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 2021 r. warto poświęcić nieco uwagi zwolnieniu dywidendowemu, czyli instytucji prawa podatkowego, która w polskim systemie prawnym występuje od lat, a od kilkunastu miesięcy budzi spore emocje u podatników. W dzisiejszym wpisie scharakteryzujemy opodatkowanie dywidendy, a także odpowiemy na pytanie, czym jest i komu przysługuje zwolnienie dywidendowe.
Wypłata dywidendy w spółce z o.o. i innych spółkach kapitałowych
Przez dywidendę rozumie się zysk spółki kapitałowej wypłacany podmiotom, którym przysługuje status wspólnika w określonym czasie – w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku (w przypadku spółki z o.o.) bądź w tzw. dniu dywidendy (w przypadku spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych). Wysokość dywidendy wylicza się na podstawie rocznego wyniku finansowego spółki. Zysk w postaci pieniężnej bądź rzeczowej zostaje przekazany wspólnikom w terminie określonym w uchwale walnego zgromadzenia (spółka akcyjna i spółka komandytowo-akcyjna) bądź zgromadzenia wspólników (spółka z o.o.).
Podatek dochodowy od dywidendy – PIT i CIT
Dywidenda podlega opodatkowaniu z chwilą przekazania jej wspólnikowi. Jeśli zostaje wypłacona osobie fizycznej, zalicza się ją do przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Zgodnie natomiast z art. 7b ust. 1 pkt 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) w przypadku dywidend wypłacanych osobom prawnym kwotę należy uznać za przychód z zysków kapitałowych. Stawka jest stała i wynosi 19% uzyskanego przychodu. Należy przy tym pamiętać, że niezależnie od tego, czy beneficjentem dywidendy jest osoba fizyczna, czy osoba prawna, płatnikiem podatku jest spółka – to ona jest zobowiązana do pobrania i wpłacenia należności na rachunek urzędu skarbowego. Termin do uregulowania zobowiązania podatkowego mija 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek.
Czym jest zwolnienie dywidendowe?
Możemy teraz przejść do omówienia tytułowej instytucji, czyli zwolnienia dywidendowego. Ustawodawca w ustawie o podatku CIT przewidział możliwość uzyskania przez podmiot zwolnienia od opisanego wyżej podatku. Na gruncie art. 22 ust. 4 ustawy przychody z dywidend podlegają zwolnieniu od opodatkowania, jeśli spełniono łącznie następujące warunki:
- wypłacającym dywidendę jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- uzyskującym przychody z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest spółka podlegająca w Polsce lub w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do EOG, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
- spółka, która uzyskuje przychody z dywidend, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendy – nieprzerwanie przez okres 2 lat (zob. art. 22 ust. 4a i 4b ustawy o CIT),
- spółka, która uzyskuje dochody z dywidend, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
Zwolnienie dywidendowe a nowelizacja przepisów podatkowych z 2021 r.
Na zakończenie powróćmy jeszcze do sygnalizowanego we wstępie tematu nowelizacji i wątpliwości związanych ze zwolnieniem dywidendowym dla spółek komandytowych i jawnych. Warto przy tym zaznaczyć, że użycie terminu zwolnienie dywidendowe stanowi tak naprawdę skrót myślowy – w przypadku wymienionych spółek nie mamy bowiem do czynienia z dywidendą (ta zarezerwowana jest dla spółek kapitałowych), lecz z wypłatą zysku.
Zauważmy, że z dniem 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe oraz spółki jawne, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne, zyskały status podatników CIT. Z uwagi na to, że nie wszystkie przepisy zostały dostosowane pod względem treści do nowelizacji, pojawiły się wątpliwości interpretacyjne, które wyraźmy – dla ułatwienia – za pomocą dwóch pytań:
1. Czy zwolnienie dywidendowe obejmuje wspólników spółek komandytowych i jawnych, będących osobami prawnymi po spełnieniu przesłanek określonych w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT?
2. Czy przy ocenie spełnienia warunku 2-letniego terminu, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawy o CIT, należy wziąć pod uwagę okres sprzed uzyskania przez spółkę komandytową lub jawną statusu podatnika CIT?
W interpretacji ogólnej nr DD5.8203.2.2021 z dnia 15 grudnia 2021 r. Minister Finansów udzielił odpowiedzi twierdzącej na obydwa pytania, rozwiewając tym samym wątpliwości interpretacyjne, których źródłem były wydawane w 2021 r. interpretacje indywidualne.
Pozostajemy do Państwa dyspozycji gdybyście mieli wątpliwości co do zastosowania zwolnienia dywidendowego.
Zapraszamy do kontaktu.
Publikacje 26.08.2022
Zobacz również
Publikacje
Ulga sponsoringowa: czym jest i jak z niej skorzystać?
Publikacje
Podatkowe skutki nabycia i sprzedaży certyfikatów CO2 w ramach kontraktów terminowych
Publikacje
Szwajcarski rynek dla bogatych inwestorów: jak zamożni lokują swoje majątki i jakie korzyści oferuje im Szwajcaria?
Zobacz, jak możemy
Ci pomóc
Bezpieczne prowadzenie biznesu wymaga zaufanych doradców, na których możesz polegać. Pomagamy przedsiębiorcom w Polsce i za granicą działać odważnie i pewnie.