Rada Ministrów przyjęła 28.09.2020 dwa projekty nowelizacji ustaw podatkowych. Jeden zakłada nowe rozwiązanie dla spółek kapitałowych o przychodach do 100 mln zł obrotów – jest to tzw. estoński CIT o którym pisaliśmy już Państwu wcześniej.
Istotą estońskiego CIT będzie przesunięcie czasu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Oznacza to odroczenie opodatkowania oraz uproszczenie rozliczeń podatkowych. Nie będzie potrzeby płacenia zaliczek podatku w miesięcznie czy kwartalnie, ani rozliczeń rocznych.
Druga ścieżka to specjalny fundusz (rachunek) inwestycyjny, wzorowany na rozwiązaniach przyjętych w Niemczech i na Węgrzech. Podatnik będzie mógł zaliczać odpisy na taki rachunek inwestycyjny do kosztów uzyskania przychodów. W ten sposób osiągnie się podobny cel ekonomiczny, ale przy zachowaniu klasycznych rozliczeń CIT.
Będzie można wybrać, czy chce się skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy chce się rozliczać się na starych zasadach.
a. Z opodatkowania na nowych zasadach będzie mogła skorzystać spółka kapitałowa – z o.o. lub akcyjna, w której udziałowcami są wyłączenie osoby fizyczne.
b. Spółka nie będzie mogła posiadać dodatkowych udziałów w innych firmach.
b. Przychody spółki nie będą mogły przekraczać 100 mln zł rocznie.
c. Spółka musi zatrudniać co najmniej trzech pracowników na umowę o pracę, lub ponoszenie adekwatnych miesięcznych wydatków na wynagrodzenia z tytułu innych umów. Przy czym dla podatników rozpoczynających działalność wystarczający jest wzrost zatrudnienia corocznie o co najmniej jednego zatrudnionego – począwszy od drugiego roku podatkowego – aż do osiągnięcia wymaganego poziomu trzech pracowników. Co więcej, w pierwszym roku podatkowym warunek będzie spełniony, jeżeli mały podatnik zatrudnia co najmniej 1 osobę w przeliczeniu na pełne etat.
d. Spółka będzie stale ponosiła wydatki na zakup określonych środków trwałych (tzw. cele inwestycyjne). Premia dla pionierów, czyli brak warunku inwestycyjnego dla pierwszego dwuletniego okres.
Wszystkie warunki będą musiały być spełnione łącznie.
Teraz przepisy trafią do Senatu.
Już na ten moment warto zastanowić się i zrobić sobie symulacje, czy estoński CIT będzie wart skorzystania – oczywiście przy spełnieniu warunków.
W razie pytań/wątpliwości służymy Państwu pomocą.