Jak przedsiębiorstwo powinno żyć w zgodzie z podatkami w 2020 roku? Biała Lista cz.1
W dzisiejszym wpisie będę Państwu opowiadać o Białej Liście. A konkretniej to rozpocznę cykl opowieści o Białej Liście.
Będziecie Państwo mogli na przemian na moim blogu znaleźć regularnie wpisy dotyczące Białej Listy jak i Mechanizmu Podzielonej Płatności.
Ustawodawca polski mocno dba o sprawność umysłową naszych przedsiębiorców, bo trzeba być bardzo sprawnym umysłowo, by nadążyć a tym bardziej prawidłowo stosować wprowadzane intensywnie zmiany w podatkach.
Przywykliśmy już do częstych zmian w podatkach, ale niestety z racji ilości zmian i wielu niewiadomych wszyscy się gubimy jak należy je interpretować.
I tutaj z pomocą przychodzi nam Ministerstwo Finansów publikując objaśnienia do najważniejszych ostatnio wprowadzanych zmian, które też potrafią rodzić kolejne niejasności ?
Poniżej znajdziecie Państwo link do objaśnień do Białej Listy, która zaczęła być obowiązkowa od 01 stycznia 2020.
https://www.gov.pl/web/finanse/objasnienia-podatkowe-z-dnia-20-grudnia-2019-r-wykaz-podatnikow-vat
Krótko przypominając Państwu do czego służy Biała lista i jakie niesie za sobą konsekwencje.
Od 1 stycznia 2020 obligatoryjnie każdy przedsiębiorca dokonujący płatności powyżej 15 tysięcy złotych będzie musiał sprawdzać czy rachunek na który płaci kontrahentowi widnieje na tzw. wykazie podatników VAT (Biała Lista).
Wykaz ten jest elektronicznym rejestrem prowadzonym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej, zawierającym dane o przedsiębiorcy oraz numer rachunku bankowego przedsiębiorcy, na który należy uiścić zapłatę po dokonaniu transakcji.
Biała lista podatników ma służyć przede wszystkim weryfikacji kontrahenta pod kątem tego czy jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Ze względu na częste aktualizacje danych w rejestrze (każdego dnia roboczego) przedsiębiorca zobligowany jest weryfikować kontrahenta każdorazowo na dzień dokonywania transakcji / płatności.
Może bowiem dojść do sytuacji, w której kontrahent dnia poprzedniego widniał na białej liście jako czynny podatnik VAT, a w dniu dokonania transakcji jest już z niej skreślony. Obecnie aktualizowanie wykazu podatników zabiera urzędom niestety około 2-3 tygodni od zgłoszenia przez firmę rachunku bankowego.
Jeżeli przedsiębiorca dokona płatności powyżej 15 tys. zł na rachunek bankowy inny niż w wykazie, to po pierwsze nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty, a po drugie przedsiębiorca będzie ponosił solidarną odpowiedzialność z kontrahentem za zaległości podatkowe.
Powoduje to zatory płatnicze, ponieważ kontrahenci czekają na pojawienie się na Białej Liście rachunku bankowego na który mają uiścić kwotę za usługę/towar.
Od tych sankcji można się jednak uwolnić, zgłaszając do naczelnika urzędu skarbowego sprzedawcy fakt dokonania płatności na inny rachunek bankowy niż wskazany w białej liście podatników, nie później niż w ciągu 3 dni od dokonania płatności.
Do tego krótkiego tekstu powyżej można by było przygotować wyjaśnień na kilka kolejnych stron a i tak nie wyczerpiemy wszystkich przypadków.
Zapraszam Państwa zatem do pasjonującej lektury objaśnień a tych Państwa, którzy zrezygnują jednak z tej pasjonującej lektury lub będą głodni dalszej wiedzy w tym temacie – zapraszam na kolejne odcinki mojego bloga ?