Publikacje 14.02.2020
Jak przedsiębiorstwo powinno żyć w zgodzie z podatkami w 2020 roku? Mechanizm podzielonej płatności cz.1
[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Jak przedsiębiorstwo powinno żyć w zgodzie z podatkami w 2020 roku? Mechanizm podzielonej płatności cz.1
W dzisiejszym wpisie będę Państwu opowiadać o mechanizmie podzielonej płatności (split payment). A konkretniej to rozpocznę cykl opowieści o mechanizmie podzielonej płatności.
Ustawodawca polski mocno dba o sprawność umysłową naszych przedsiębiorców, bo trzeba być bardzo sprawnym umysłowo, by nadążyć a tym bardziej prawidłowo stosować wprowadzane intensywnie zmiany w podatkach.
Przywykliśmy już do częstych zmian w podatkach, ale niestety z racji ilości zmian i wielu niewiadomych wszyscy się gubimy jak należy je interpretować.
I tutaj z pomocą przychodzi nam Ministerstwo Finansów publikując objaśnienia do najważniejszych ostatnio wprowadzanych zmian, które też potrafią rodzić kolejne niejasności ?
Poniżej znajdziecie Państwo link do objaśnień do mechanizmu podzielonej płatności (MPP), który zaczął być obowiązkowy do wybranych transakcji od 01 listopada 2019.
https://www.gov.pl/web/finanse/objasnienia-podatkowe-z-23-grudnia-2019-r-w-sprawie-mechanizmu-podzielonej-platnosci[/vc_column_text][vc_column_text]
Krótko przypominając Państwu co to jest MPP
Obowiązkowy MPP jest stosowany przez nabywcę przy regulowaniu należności, jeżeli przedmiotem transakcji są towary lub usługi wskazane w załączniku nr 15 do ustawy o VAT
(http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001751/O/D20191751.pdf ) oraz kwota należności brutto wykazana na fakturze dokumentującej dostawę tych towarów czy usług przekracza 15.000 zł.
Co ważne transakcja musi być dokonana na rzecz podatnika. MPP nie obowiązuje w przypadku sprzedaży dla Konsumentów.
W kolejnych wpisach regularnie będziemy analizować i wyjaśniać objaśnienia Ministra Finansów w tym zakresie. Niektórym z Państwa wyda się dziwne jak można wyjaśniać objaśnienia, ale w podatkach obowiązujących w Polsce jest to możliwe a wręcz wskazane.
Zapraszam Państwa do pasjonującej lektury objaśnień a tych Państwa, którzy zrezygnują jednak z tej pasjonującej lektury lub będą głodni dalszej wiedzy w tym temacie – zapraszam na kolejne odcinki mojego bloga ?[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Publikacje 14.02.2020
Zobacz również
Publikacje
Ulga sponsoringowa: czym jest i jak z niej skorzystać?
Publikacje
Podatkowe skutki nabycia i sprzedaży certyfikatów CO2 w ramach kontraktów terminowych
Publikacje
Szwajcarski rynek dla bogatych inwestorów: jak zamożni lokują swoje majątki i jakie korzyści oferuje im Szwajcaria?
Zobacz, jak możemy
Ci pomóc
Bezpieczne prowadzenie biznesu wymaga zaufanych doradców, na których możesz polegać. Pomagamy przedsiębiorcom w Polsce i za granicą działać odważnie i pewnie.