Jak przedsiębiorstwo powinno żyć w zgodzie z podatkami w 2020 roku? Mechanizm podzielonej płatności cz.1
W dzisiejszym wpisie będę Państwu opowiadać o mechanizmie podzielonej płatności (split payment). A konkretniej to rozpocznę cykl opowieści o mechanizmie podzielonej płatności.
Ustawodawca polski mocno dba o sprawność umysłową naszych przedsiębiorców, bo trzeba być bardzo sprawnym umysłowo, by nadążyć a tym bardziej prawidłowo stosować wprowadzane intensywnie zmiany w podatkach.
Przywykliśmy już do częstych zmian w podatkach, ale niestety z racji ilości zmian i wielu niewiadomych wszyscy się gubimy jak należy je interpretować.
I tutaj z pomocą przychodzi nam Ministerstwo Finansów publikując objaśnienia do najważniejszych ostatnio wprowadzanych zmian, które też potrafią rodzić kolejne niejasności ?
Poniżej znajdziecie Państwo link do objaśnień do mechanizmu podzielonej płatności (MPP), który zaczął być obowiązkowy do wybranych transakcji od 01 listopada 2019.
Krótko przypominając Państwu co to jest MPP
Obowiązkowy MPP jest stosowany przez nabywcę przy regulowaniu należności, jeżeli przedmiotem transakcji są towary lub usługi wskazane w załączniku nr 15 do ustawy o VAT
(http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001751/O/D20191751.pdf ) oraz kwota należności brutto wykazana na fakturze dokumentującej dostawę tych towarów czy usług przekracza 15.000 zł.
Co ważne transakcja musi być dokonana na rzecz podatnika. MPP nie obowiązuje w przypadku sprzedaży dla Konsumentów.
W kolejnych wpisach regularnie będziemy analizować i wyjaśniać objaśnienia Ministra Finansów w tym zakresie. Niektórym z Państwa wyda się dziwne jak można wyjaśniać objaśnienia, ale w podatkach obowiązujących w Polsce jest to możliwe a wręcz wskazane.
Zapraszam Państwa do pasjonującej lektury objaśnień a tych Państwa, którzy zrezygnują jednak z tej pasjonującej lektury lub będą głodni dalszej wiedzy w tym temacie – zapraszam na kolejne odcinki mojego bloga ?