Publikacje 22.01.2021
Obowiązek informowania o strategii (polityce) podatkowej – kogo dotyczy, na czym polega, od kiedy obowiązuje?
Od 1 stycznia 2021 roku został nałożony nowy obowiązek na przedsiębiorstwa. Muszą sporządzić i przekazać do publicznej wiadomości informacje o realizowanej w firmie strategii podatkowej.
Obowiązek dotyczy dwóch kategorii podmiotów:
• firm działających w ramach grupy podatkowej
• podatników CIT o przychodach wyższych niż 50 mln euro
Obowiązek został nałożony a w polskich przepisach brak jest definicji strategii podatkowej. Pod niezwykle ogólnym pojęciem strategii podatkowej kryją się wszelkie informacje dotyczące czynności, procedur, transakcji z podmiotami powiązanymi czy działań restrukturyzacyjnych, które mają związek z obowiązkami podatkowymi przedsiębiorstwa. W skład strategii podatkowych wchodzą więc także np. złożone wnioski o interpretacje podatkowe, rozliczenia podatkowe w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową („raje podatkowe”), przygotowywanie schematów podatkowych, czy procesy zarządzania ryzykiem podatkowym.
Ministerstwo Finansów opublikowało dokument zawierający wytyczne, dotyczące sposobu sporządzania informacji o polityce podatkowej („Wytyczne w zakresie ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego”). Zgodnie z nim, strategia podatkowa powinna stanowić „katalog formuł decyzyjnych, obejmujących cele oraz środki umożliwiające prawidłową i terminową realizację obowiązków podatkowych”. Informacja o strategii podatkowej powinna być opublikowana na stronie internetowej podatnika. W razie braku własnej witryny, należy to zrobić na stronie internetowej podmiotu powiązanego. Dodatkowo, firma musi zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której zamieszczona jest informacja. Publikacja musi nastąpić do końca dziewiątego miesiąca, następującego po upływie terminu do złożenia zeznania rocznego w podatku dochodowym.
Za niewykonanie obowiązku publikacji i zawiadomienia odpowiedniego naczelnika, ustawodawca przewidział nakładanie surowych kar administracyjnych, w wysokości nawet do 250 tys. zł.
Sporządzenie strategii podatkowej jest zatem procesem, który powinien być przygotowany w dokładny i przemyślany sposób.
Możemy Państwa wesprzeć w tym procesie – służymy doświadczeniem w przygotowywaniu strategii/polityki podatkowej.
Zapraszamy Państwa do kontaktu z naszą kancelarią.
Publikacje 22.01.2021
Zobacz również
Publikacje
Ulga sponsoringowa: czym jest i jak z niej skorzystać?
Publikacje
Podatkowe skutki nabycia i sprzedaży certyfikatów CO2 w ramach kontraktów terminowych
Publikacje
Szwajcarski rynek dla bogatych inwestorów: jak zamożni lokują swoje majątki i jakie korzyści oferuje im Szwajcaria?
Zobacz, jak możemy
Ci pomóc
Bezpieczne prowadzenie biznesu wymaga zaufanych doradców, na których możesz polegać. Pomagamy przedsiębiorcom w Polsce i za granicą działać odważnie i pewnie.