Publikacje 22.07.2022
Podatki a roboty – co to jest ulga na robotyzację?
Podatki a roboty – czym jest ulga na robotyzację?
I minęła połowa burzliwego rok 2022, który przyniósł tak wiele zmian w naszym systemie podatkowym. Wśród licznych, które wzbudziły spore kontrowersje, ustawodawca wprowadził również kilka nowych regulacji, które zasługują na uznanie. Zwłaszcza te wspierające rozwój, produkcję i innowacje.
Dzisiejszy temat jest dedykowany zwłaszcza właścicielom przedsiębiorstw produkcyjnych, gdyż chcielibyśmy w nim zapoznać Państwa z jedną z nowych opcji, jaką jest ulga na robotyzację. Zauważamy wśród naszych Klientów, że ulga ta staje się coraz bardziej popularna.
Poniżej w pigułce znajdziecie Państwo informacje, co to jest za ulga i jakie wymogi za sobą niesie. Jednocześnie chcemy nadmienić, że w sposób ciągły przybliżamy Państwu tematykę możliwych do pozyskania ulg dla Państwa biznesów.
Jeżeli bylibyście Państwo zainteresowani skorzystaniem z takiej ulgi – zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią – z chęcią Państwa przeprowadzimy przez cały proces.
Kto może skorzystać?
Ulga na robotyzację jest skierowana do przedsiębiorców, którzy chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych. Ustawodawca nie przewidział specjalnych wymogów podmiotowych dla skorzystania z preferencji. W związku z tym jest ona dostępna dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, którzy zakupią i zainstalują robota przemysłowego.
Na czym polega ulga na robotyzację?
Zgodnie z przepisami podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może odliczyć od podstawy obliczenia podatku, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Pojawia się naturalne pytanie, jakie zatem koszty mogą zostać odliczone w ramach tej ulgi?
W pierwszej kolejności należy wskazać na koszt nabycia:
- nowych robotów przemysłowych,
- maszyn i urządzeń zbliżonych do robotów przemysłowych i funkcjonalnie z nimi związanych,
- maszyn, urządzeń i innych rzeczy funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, które służą zapewnieniu ergonomii i bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do tych stanowisk, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym.
W ostatnim punkcie chodzi szczególnie o czujniki, sterowniki, przekaźniki, zamki bezpieczeństwa, bariery fizyczne (ogrodzenia, osłony), czy optoelektroniczne urządzenia ochronne (kurtyny świetlne, skanery obszarowe). A także maszyny, urządzenia lub systemy służące do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, zwłaszcza czujniki i kamery, urządzenia do interakcji człowiek-maszyna do robotów przemysłowych;
Do kosztów podlegających odliczeniu należą ponadto:
- koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych, niezbędnych do prawidłowego uruchomienia i funkcjonowania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych powyżej;
- koszty usług szkoleniowych związanych z obsługą robotów przemysłowych i innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa powyżej;
- opłaty ustalone w umowie leasingu finansowego robotów przemysłowych i innych środków trwałych.
Ulga dotyczy wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu w latach 2022-2026. W efekcie ulgi na robotyzację podatnik odliczy od dochodu dodatkowo do 50% tych kosztów.
Dzięki uldze na robotyzację, decyzja o inwestowaniu w roboty przemysłowe, która zasadniczo jest trudna ze względu na konieczność poniesienia dużych nakładów inwestycyjnych, będzie łatwiejsza do podjęcia, gdyż w praktyce roboty staną łatwiej dostępne i relatywnie tańsze.
Jak działa ulga na robotyzację w innych krajach?
Podobne ulgi funkcjonują w wielu krajach na świecie. Sprawdziły się na Dalekim Wschodzie – w Korei Południowej, w Singapurze i na Tajwanie. Działają również od wielu lat we Włoszech, które były wzorem przy konstruowaniu propozycji dla polskich przedsiębiorców.
Roboty przemysłowe pozwolą uzupełnić braki kadrowe przy pracach ciężkich, monotonnych i wykonywanych w szkodliwych warunkach. Częściowa automatyzacja produkcji będzie nie tylko tańsza, ale także bezpieczniejsza z punktu widzenia pracowników (np. wypadki, pandemia, upały).
Założeniem wprowadzenia tej ulgi są efektywniejsze zasoby maszynowe, dzięki którym polskie firmy zwiększą zakres swojej produkcji. Zatrudnią więcej wykwalifikowanych pracowników, którym będą mogły zaoferować lepsze warunki pracy, w tym także finansowe.
Większa automatyzacja produkcji przyczyni się do stopniowej transformacji cyfrowej przedsiębiorstw. Transformacja cyfrowa przemysłu wymaga zmiany podejścia przedsiębiorców do innowacji. Podatkowe wsparcie zakupu robota przemysłowego będzie zatem ważnym impulsem, który umożliwi przedsiębiorcom inwestowanie w bardziej efektywne i długoterminowe projekty rozwojowe.
Publikacje 22.07.2022
Zobacz również
Publikacje
Ulga sponsoringowa: czym jest i jak z niej skorzystać?
Publikacje
Podatkowe skutki nabycia i sprzedaży certyfikatów CO2 w ramach kontraktów terminowych
Publikacje
Szwajcarski rynek dla bogatych inwestorów: jak zamożni lokują swoje majątki i jakie korzyści oferuje im Szwajcaria?
Zobacz, jak możemy
Ci pomóc
Bezpieczne prowadzenie biznesu wymaga zaufanych doradców, na których możesz polegać. Pomagamy przedsiębiorcom w Polsce i za granicą działać odważnie i pewnie.