Ulga na działalność badawczo-rozwojową
Prawo podatkowe oferuje szereg narzędzi, które odpowiednio wykorzystane mogą znacząco obniżyć zobowiązania podatkowe przedsiębiorców.
Kolejny wpis z serii ulg podatkowych będzie dotyczył ulgi badawczo-rozwojowej.
Ulga ta funkcjonuje od 1 stycznia 2016 r. Pomimo że ulga może już być stosowana od ponad 6 lat, wciąż wielu przedsiębiorców nie jest świadomych, że ta ulga może mieć zastosowania również w ich działalności.
Instrument ten pozwala na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania określonych kategorii wydatków wskazanych w ustawie (tzw. kosztów kwalifikowanych). W praktyce oznacza to dwukrotne (a w niektórych przypadkach nawet trzykrotne!) zaliczenie wybranych kategorii wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Zastosowanie ulgi to zatem wymierne korzyści finansowe dla podatnika! Pomimo tego, wciąż wielu przedsiębiorców nie jest świadomych, że ulga może mieć zastosowania również w ich działalności.
Aby zapoznać Państwa z tą preferencją- przygotowaliśmy garść najważniejszych informacji, które pomogą wstępnie ocenić szanse na obniżenie podatków w Państwa firmie przy wykorzystaniu narzędzia, jakim jest ulga B+R.
Do kogo ulga jest skierowana?
Ulga dostępna jest dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową, niezależnie od branży ani wielkości prowadzonego biznesu. Nie ma także znaczenia, czy przedsiębiorca jest podatnikiem PIT rozliczającym się według zasad ogólnych bądź liniowo, czy też jest podatnikiem CIT. Warunki podmiotowe określone są zatem bardzo ogólnie. Kluczową przesłanką umożliwiającą skorzystanie z ulgi jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.
W związku z tym, poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria, które musi spełniać działalność, aby przyznać jej miano działalności B+R:
- Działalność musi polegać na prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych. Przy czym nie trzeba prowadzić obydwu typów omawianych działań jednocześnie;
- Musi mieć charakter twórczy. Chodzi o taką aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, niepowtarzalnym, specyficznym, które nie mają odtwórczego charakteru;
- Musi być podejmowana w sposób systematyczny. Przesłankę tę należy rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika;
- Powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.
Są to podstawowe przesłanki pozwalające wstępnie zweryfikować, czy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi B+R. Cechuje je szeroki poziom ogólności.Dzięki czemu wiele różnorakich czynności można zakwalifikować jako działalność B+R.
Przykładowo, za działalność B+R została uznana przez organ podatkowy, działalność podatnika polegająca na produkcji sprzętu medycznego i związana z projektowaniem rozwiązań technicznych w produkcji wyrobów medycznych. Omawiana ulgę efektywnie wdrożyła także spółka rozwijająca oprogramowania do diagnostycznych urządzeń medycznych. Prowadzi ona prace badawcze w zakresie nowych technologii medycznych (w okulistyce urządzeń medycznych). W tym przypadku prace dotyczyły konkretnie wykorzystania optycznej tomografii spektralnej do badania struktur siatkówki oka. Jak również sztucznej inteligencji do zaawansowanej diagnostyki chorób oczu.
Innym przykładem sukcesywnego zastosowania ulgi B+R jest prowadzenie badań klinicznych. Projektowanie i budowa przenośnych pracowni rezonansu magnetycznego czy prace nad nową szczepionką… Te i wiele, wiele innych projektów może korzystać z ulgi na działalność B+R!
Może także Twój, Drogi Przedsiębiorco? 😉
Koszty kwalifikowane
Jednakże nie wszystkie wydatki przeznaczane na działalność B+R można odliczyć w ramach ulgi- koszty te muszą znajdować się w ustawowym katalogu oraz spełniać określone przesłanki.
Koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R możemy podzielić na trzy główne kategorie:
- Koszty osobowe. Kategoria ta obejmuje koszty pracownicze związane stricte z realizacją działalnością B+R. Wśród nich możemy wymienić szeroko rozumiane wynagrodzenia (także na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło), składki i inne świadczenia związane z pracą B+R. Przedsiębiorca może odliczyć aż 200% wydatków przeznaczonych na ten cel!
- Koszty materiałowe. Pod pojęciem kosztów materiałowych kryją się wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z działalnością B+R. Nie muszą to być wysoko wyspecjalizowane sprzęty. Ważne jest jednak, aby materiały te wykorzystywane były wyłącznie do prowadzenia działalności B+R.
- Odpisy amortyzacyjne. Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegają zaliczeniu do kosztów kwalifikowanych. W takiej wysokości, w jakiej wykorzystywane będą do działalności B+R.
Ponadto odliczeniu w ramach ulgi podlegać mogą także m.in: wydatki na odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej, nabycie sprzętu niebędącego środkiem trwałym. Mogą to być również koszty uzyskania i wykorzystywania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy czy wydatki na ekspertyzy. Opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne…
Zasadniczo wszyscy przedsiębiorcy niezależnie od wielkości biznesu, którzy prowadzą działalność B+R, mogą dokonywać odliczenia w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych. Natomiast w niektórych przypadkach odliczyć można aż 200% (np. w przypadku kosztów osobowych).
Jak Państwo widzicie, ulga B+R jest narzędziem, które pozwala na skuteczną optymalizację podatków.
Jeżeli po zapoznaniu się z dzisiejszym materiałem, przypuszczają Państwo, że prowadzona przez Was działalność ma potencjał do skorzystania z tej preferencji? Zachęcamy do kontaktu jednym z naszych specjalistów. Pomogą oni Państwu w dokonaniu wnikliwej analizy indywidualnej sytuacji. Bezpiecznie przeprowadzą również przez proces wdrażania ulgi w Państwa firmie 😊