Na czym polega ulga B+R oraz IP BOX – krótkie przypomnienie
Ulga na działalność badawczo-rozwojową (ulga B+R) polega na możliwości odliczenia od podstawy obliczenia podatku kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo rozwojową, zwanych kosztami kwalifikowanymi. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeżeli tak się stanie to korzyści z ulgi można „skonsumować” w kolejnych latach.
Ulga IP Box polega z kolei na preferencyjnym opodatkowaniu dochodów z komercjalizacji praw własności intelektualnej, które podlegają ochronie prawnej (na przykład patent, autorskie prawo do programu komputerowego) i zostały wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach działalności B+R przedsiębiorcy.
Jakie firmy mogą korzystać z ulgi B+R i IP Box
Pakiet ulg B+R i IP Box jest odpowiedzią na potrzeby firm, które komercjalizują wyniki prac badawczo-rozwojowych i osiągają z nich dochody kwalifikowane (w rozumieniu przepisów o IP Box) i nie miały możliwości korzystania z obu ulg – choć specjaliści nie raz negowali to założenie (również wyrok NSA II KSK 752/21).
Jednym słowem firmy, które wytwarzają własność intelektualną i ją rejestrują (choć stosowanie samej ulgi B+R tego nie wymaga). Kwalifikowane prawa własności intelektualnej to m.in. patenty, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, autorskie prawo do programu komputerowego. Z pakietu ulg będą mogły skorzystać przede wszystkim firmy z branży nowych technologii, software house’y (które m.in. tworzą kody), laboratoria opracowujące formuły nowych leków, firmy ulepszające wykorzystywane technologie i tworzące dzięki temu nowe, niewystępujące na rynku produkty.
Co się zmieniło od 01 stycznia 2022 roku?
Teraz od 1 stycznia 2022 r jest możliwość łączenia ulgi B+R z IP Box wprost w przepisach wprowadzona. Od 1 stycznia 2022 roku w ustawie o CIT (a także w ustawie o PIT) pojawił się przepis, który stanowi on, że od dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej podatnik może odliczyć koszty kwalifikowane, które doprowadziły do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia przez podatnika tego prawa. W rezultacie na podstawie nowych obowiązujących przepisów ulga B+R może zostać rozliczona przy ustalaniu podstawy opodatkowania IP Box, co dotychczas było uniemożliwiane przez organy podatkowe.
Co dalej – co zrobić by zacząć korzystać z pakietu ulgi B+R i IP Box?
Przy podniesieniu atrakcyjności ulgi badawczo-rozwojowej (możliwość odliczenia dodatkowo 200% kosztów wynagrodzeń pracowników wykonujących czynności badawczo-rozwojowe) wiele firm (w szczególności tych mniejszych) warto by zrewidowali swoje możliwości w zakresie korzystania z dostępnych ulg. Dodatkowo od 2022 roku weszły nowe ulgi do wykorzystania o których będziemy pisać w kolejnych publikacjach.
Widzimy u naszych Klientów, że często firmy które posiadają patenty, tworzą nowe rozwiązania technologiczne/produkty – nie są świadomi swojego potencjału do skorzystania z ulg. Co gorsza w ogóle nie mają tej świadomości. Z drugiej strony jest grupa Klientów, którzy dla świętego spokoju i strachu przed zainteresowaniem ze strony urzędu skarbowego – wolą nie korzystać z ulg!
Bardzo Państwa zachęcamy do korzystania z ulg – one wielu Państwu się należą. Z kolei jako kancelaria pomożemy Państwu przejść bezproblemowo i bezstresowo od początku do końca przez cały proces, łącznie z asystą przy czynnościach sprawdzających jakie mogą przez zwrotem ulgi mieć miejsce.
U nas w kancelarii wstępny audyt możliwości i skali skorzystania z ulg jest darmowy – zachęcamy Państwa do kontaktu z nami. Poprowadzimy Państwa przez cały proces.