Bezdyskusyjnie prowadzenie działalności w branży technologii medycznych wymaga solidnego zaplecza finansowego. Wiele firm w tej branży staje przed sytuacją, gdy własne zasoby finansowe nie są wystarczające do utrzymania płynności finansowej, która jest równie istotna jak osiąganie zysków. W takich momentach niezbędne staje się skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania. Pozyskanie kapitału od innych przedsiębiorstw, takich jak banki, czy od inwestorów indywidualnych na określony czas i na określonych warunkach, może okazać się kluczowe dla dalszego rozwoju i stabilności firmy.
Obecnie rynek oferuje wiele możliwości w tym zakresie. W jednym z ostatnich wpisów pochylaliśmy się nad opłacalnością leasingu jako formy finansowania innowacyjnej działalności w branży medtech. Jak się okazało, mimo wielu potencjalnych korzyści jakie może wiązać się z ta formą finansowania, nie w każdym przypadku będzie ono rekomendowane. Tym samym, dzisiaj przychodzimy z rozwiązaniem alternatywnym – kredytem firmowym- być może ten rodzaj wsparcia okaże się bardziej odpowiedni w Państwa działalności?
Rodzaje kredytów firmowych
Najczęstszym czynnikiem determinującym decyzję o skorzystaniu przez przedsiębiorców z kredytu firmowego jest potrzeba utrzymania płynności finansowej. Poprzez skorzystanie z kredytu firma uzyskuje potrzebne wsparcie finansowe, które może przeznaczyć na wyznaczone cele, zgodnie z aktualną potrzebą.
Banki posiadają szeroką ofertę kredytów firmowych indywidualnie dobieraną do wymagań i potrzeb przedsiębiorcy. Kredyt firmowy ma bowiem różne warianty, w tym m.in.: kredyt w rachunku bieżącym, kredyt obrotowy czy pożyczka dla firm. Dzisiaj przyglądamy się natomiast korzyściom płynącym z kredytów niezabezpieczonych.
Koszty kredytu w KUP firmy – co można odliczyć?
Wielu właścicieli przedsiębiorstw, szczególnie początkujących, obawia się, że przez wysokie koszty nie podoła zaciągniętemu zobowiązaniu i ostatecznie rezygnuje z kredytu, zaniechując lub odkładając jednocześnie aspiracji dalszego rozwoju. Warto jednak mieć świadomość, że w praktyce większość kosztów kredytu może zostać odliczona od podstawy opodatkowania, przez co ciężar tych kosztów będzie mniej odczuwalny.
Mimo, że część kapitałowa raty kredytu nie może zostać uwzględniona w kosztach uzyskania przychodu, to przedsiębiorcy mają prawo „wrzucić” w koszty odsetki i inne opłaty związane z kredytem, zmniejszając w ten sposób zobowiązanie podatkowe. Skorzystanie z tego przywileju obwarowane jest jednak kilkoma warunkami:
- Po pierwsze, podstawowym warunkiem, który znajdzie zastosowanie do każdego rodzaju kredytu firmowego, jest to, aby odsetki były zapłacone terminowo;
- Po drugie, konieczne jest, aby cel podjęcia kredytu umożliwiał osiąganie dalszych przychodów i miał bezpośredni wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą;
- Po trzecie, wszelkie wydatki ze środków uzyskanych w ramach kredytu powinny także zostać prawidłowo udokumentowane, aby możliwe było wykazanie, że rzeczywiście uzyskane pieniądze wykorzystane zostały na cele związane z działalnością gospodarczą.
W innych wypadkach słuszność zaliczania odsetek w koszty może zostać podważona przez organy podatkowe w toku ewentualnej kontroli podatkowej.
Do kosztów podatkowych podatnik może wliczyć także wszelkie opłaty bankowe takie jak prowizje bankowe oraz ubezpieczenie kredytu. Z uwagi na fakt, że tego rodzaju opłaty stanowią koszty pośrednie, należy zaksięgować je w dokumentach w momencie ich poniesienia. Naliczone przez bank, ale nie zapłacone przez kredytobiorcę odsetki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Należy mieć także na uwadze, że kosztów nie stanowią również odsetki od kredytów umorzonych.
Co wpływa na zdolność kredytową?
Odpowiednie przygotowanie się do procesu pozyskania kredytu może zwiększyć szanse na uzyskanie satysfakcjonującej oferty od banku i osiągnięcie założonego celu. Przed złożeniem wniosku kredytowego, warto mieć zatem świadomość jakie czynniki brane są pod uwagę przez bank przy wycenie i podejmowaniu decyzji o udzieleniu kredytu,
Oczywiście najistotniejsza jest ocena zdolności kredytowej przedsiębiorcy oraz pozytywna historia kredytowa. Przed przystąpieniem do ubiegania się o kredyt warto spojrzeć na swoją działalność z perspektywy kredytodawcy. Przydatny w tym celu może okazać się System Informacyjny BIK Przedsiębiorca, czyli baza danych, w której gromadzona jest zarówno pozytywna, jak i negatywna historia kredytowa. Raport BIK może wygenerować sam zainteresowany kredytem– choćby po to, by zweryfikować swoją własną historię kredytową i realnie ocenić szanse na powodzenie w uzyskaniu kredytu.
Nie mniej ważne jest dbanie o regularne wywiązywanie się z innych obowiązków publicznoprawnych, gdyż niekiedy bank może poprosić przedsiębiorcę o dokumenty potwierdzające jego kondycję finansową, w tym m.in. zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami w ZUS czy US. Z pewnością brak zaległości na tej płaszczyźnie będzie sprzyjał uzyskaniu atrakcyjnej oferty kredytowej. Ponadto warto dbać również o prywatne zobowiązania, gdyż kredyty firmowe mają wpływ na osobistą zdolność kredytową i odwrotnie.
Dla firm w branży medtech istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć zaciągnięcie kredytu firmowego. Kredytów nie należy się obawiać – kluczowe jest jednak, aby wiedzieć, gdzie ich szukać i jak świadomie z nich korzystać. Podejście do tego procesu powinno być przemyślane: precyzyjne określenie swoich oczekiwań, zrozumienie wymagań banku, realistyczna ocena zdolności kredytowej oraz wybór formy finansowania dopasowanej do specyficznych potrzeb firmy. Kredyt firmowy może być istotnym wsparciem zarówno na początku prowadzenia działalności, jak i w trakcie jej rozwoju, pomagając poprawić płynność finansową i umożliwiając realizację ambitnych projektów w dziedzinie technologii medycznych (i nie tylko!).