Publikacje 31.08.2021
Strategia podatkowa – tylko obowiązek czy może jednak przydatny dokument?
Każdy podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą zdaje sobie sprawę z tego, że prowadzenie biznesu wiąże się (ze względu na liczne zmiany w przepisach podatkowych i niejednolitą linią interpretacyjną) z ryzykiem potencjalnie ciążących na podatnikach sankcjach finansowych, karno-skarbowych, a nawet stricte karnych.
Czy zatem strategia podatkowa a także właściwie wdrożone i funkcjonujące procedury podatkowe pozwalają na prawidłowe obliczenie zobowiązań publicznoprawnych i zmniejszenie ryzyka podatkowego ze względu na błędy w funkcjonowaniu organizacji, przepływie informacji, nieprawidłowej interpretacji przepisów, itd.?
I tak i nie…
Strategia podatkowa – obowiązek…
Jak już pisaliśmy na naszym blogu (Strategia podatkowa – kolejny obowiązek o którym firmy muszą pamiętać. | Ewa Flor), od 1 stycznia 2021 r. ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) zobowiązała do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o stosowanej strategii podatkowej:
- podatników podatku CIT o przychodach przekraczających 50 mln Euro w roku podatkowym,
- podatkowe grupy kapitałowe bez względu na wielkość przychodów.
Nie przewidziano przepisów przejściowych, dlatego w/w podatnicy są zobowiązani do sporządzenia i opublikowania strategii podatkowej już za 2020 r. w terminie do 31 grudnia 2021 r.
W ustawie wskazano elementy, które powinna zawierać poprawnie przygotowana strategia podatkowa:
- informacje na temat dobrowolnych form współpracy przedsiębiorstwa z organami KAS – Krajowej Administracji Skarbowej;
- stosowana przez firmę procedura podatkowa w zakresie transakcji z podmiotami powiązanymi;
- procedury podatkowe w zakresie czynności wykonywanych na terenie Polski;
- planowane przez przedsiębiorstwo działania restrukturyzacyjne, które mogą wpłynąć na procedury podatkowe stosowane w organizacji;
- zestawienie wniosków, które przedsiębiorstwo złożyło w celu uzyskania interpretacji podatkowej (takie interpretacje mogą dotyczyć np. sposobu, w jaki ma być prowadzona polityka podatkowa firmy) lub Wiążącej Informacji Stawkowej;
- rozliczenia przeprowadzane przez przedsiębiorstwo na terytoriach, które stosują szkodliwą konkurencję podatkową (informacje te obejmują np. stosowane przez firmę procedury podatkowe w tym zakresie).
Katalog nie jest zbiorem zamkniętym i powinien zostać poszerzony o wszelkie istotne informacje oraz procedury podatkowe, na których oparta jest polityka podatkowa firmy. Warto je uwzględnić przy kwestii związanej z planowaniem podatkowym.
Skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego może okazać się niezbędne, gdyż niepełna strategia podatkowa może zostać zakwestionowana przez organy podatkowe.
Strategia podatkowa – przydatny dokument…
Dzięki odpowiednio przygotowanej i funkcjonującej strategii podatkowej firma jest w stanie w sposób zaplanowany, transparentny i przewidywalny, prowadzić swoją politykę podatkową, która nie tylko ma duży wpływ na właściwe postrzeganie przez organy podatkowe, ale przede wszystkim na sytuację, wyniki finansowe i bezpieczeństwo prowadzenia biznesu.
Uporządkowanie procesów, które generują dane podatkowe a także tych dotyczących stricte rozliczeń podatkowych może procentować w firmie.
Zatem warto by na przygotowanie strategii podatkowej poświęcić trochę czasu i przy okazji skorygować lub zoptymalizować pewne procesy związane z rozliczeniami podatkowymi w firmie.
Czasu pozostało już niewiele, ponieważ kwestie podatkowe i procesy z nimi związane w firmach bywają często niezwykle zawiłe i skomplikowane. Samo przygotowanie strategii podatkowej może sprawić wiele trudności i być czasochłonne.
Zachęcamy do współpracy w tym zakresie z naszą kancelarią. Opracowaliśmy już dla niektórych naszych Klientów strategie podatkowe i jesteśmy w trakcie przygotowywania kolejnych. Dodatkowo w ramach zlecenia przygotowania strategii podatkowej możemy również przygotować Państwu procedury podatkowe, które pozwolą zabezpieczyć właścicieli firm/członków zarządu przed odpowiedzialnością z Kodeksu Karno-Skarbowego – która może być bardzo dotkliwa.
Publikacje 31.08.2021
Zobacz również
Publikacje
Ulga sponsoringowa: czym jest i jak z niej skorzystać?
Publikacje
Podatkowe skutki nabycia i sprzedaży certyfikatów CO2 w ramach kontraktów terminowych
Publikacje
Szwajcarski rynek dla bogatych inwestorów: jak zamożni lokują swoje majątki i jakie korzyści oferuje im Szwajcaria?
Zobacz, jak możemy
Ci pomóc
Bezpieczne prowadzenie biznesu wymaga zaufanych doradców, na których możesz polegać. Pomagamy przedsiębiorcom w Polsce i za granicą działać odważnie i pewnie.