Ulga na robotyzację a odpisy amortyzacyjne robotów zakupionych przed 1 stycznia 2022 r.
Ulga na robotyzację (o której pisaliśmy dla Państwa w tym artykule) w ekspresowym tempie zyskuje na popularności. Naturalną konsekwencją tego zjawiska są pojawiające się pytania i wątpliwości ze strony zainteresowanych nią podatników. Zauważyliśmy, że liczne z nich dobiegają od przedsiębiorców, którzy zdecydowali się usprawnić proces produkcyjny „za wcześnie”, tzn. przed 1 stycznia 2022 r. Kiedy to przedmiotowa ulga była co najwyżej w projekcie nowelizacji, ale jeszcze nie w obowiązującym porządku prawnym.
Można by powiedzieć, że „prawo nie działa wstecz”…. Zatem teoretycznie szansa na wyciągnięcie korzyści z ulgi na robotyzację przepadła. Gdyż zgodnie z przepisem art. 38eb ust. 5 ustawy o PIT: odliczenie ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego. Który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.
Jednakże..
Organy podatkowe jednogłośnie obrały interpretację korzystną dla takich przedsiębiorców. Umożliwiając im tym samym, stosowanie ulgi na robotyzację. Wobec odpisów amortyzacyjnych, od robotów przemysłowych zakupionych także przed dniem 1 stycznia 2022 r.
Należy zauważyć, że maszyny spełniające definicję robota przemysłowego zazwyczaj uznane są za środki trwałe. Od miesiąca wprowadzenia ich do ewidencji dokonywane są od ich wartości początkowej odpisy amortyzacyjne.
Stanowisko organów podatkowych – przychylne podatnikom
Z treści przywołanego wcześniej przepisu wynika, że warunkiem odliczenia od dochodu kosztu w ramach ulgi. Jest czas poniesienia danego kosztu uzyskania przychodu. Podatnik ma ponieść ten koszt, w określonym roku podatkowym począwszy od roku podatkowego. Za rok rozpoczęcia przyjmuje się 2022 r. do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.
W myśl przepisów, za koszty uzyskania przychodu – w zakresie składników majątku uznawanych za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne – uznawane są odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
A zatem, o momencie poniesienia kosztów w przypadku wydatków na zakup środka trwałego, jakim jest robot przemysłowy. Można mówić dopiero w momencie dokonania odpisu amortyzacyjnego.
W związku z tym odpisy amortyzacyjne od robotów należących do podatnika – które zostały zakupione jako fabrycznie nowe – dokonywane w latach 2022 – 2026, również są uznawane za koszty uzyskania przychodu poniesione na robotyzację. Tym samym możliwe do odliczenia w nowowprowadzonej uldze na robotyzację.
Takie stanowisko zostało zaprezentowane przez organy podatkowe m.in. w interpretacji indywidualnej z 2 września 2022 r. (0111-KDIB1-1.4010.212.2022.4.BK), interpretacji indywidualnej z 16 sierpnia 2022 r. (0111-KDIB1-2.4010.129.2022.2.AW) czy interpretacji z 31 sierpnia 2022 r. (0111-KDIB1-1.4010.221.2022.2.AW).
Jest to zdecydowanie dobra wiadomość, dla wszystkich tych, którzy zdecydowali się na zakup robota, zanim ulga weszła w życie😊
W razie pojawienia się innych trudności związanych z ulgą- zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią- z przyjemnością pomożemy Państwu w ich rozwiązaniu.