Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych może dopiero od 2022 r…
Niekorzystne zmiany w podatkach rozliczanych rocznie (PIT i CIT) mogą wejść w życie z początkiem następnego roku, pod warunkiem że zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw…
Niekorzystne zmiany w podatkach rozliczanych rocznie (PIT i CIT) mogą wejść w życie z początkiem następnego roku, pod warunkiem że zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw…
Ulgę IP Box można stosować od początku 2019 roku. Jednakże bardzo mało przedsiębiorców wiec co to jest za ulga. Poniżej znajdziecie Państwo krótką „ściągę” która…
Sejm niestety uchwalił w środę nowelizację ustawy wprowadzającą opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT. Teraz prace trafią do senatu. Eksperci proponowali Ministerstwu Finansów rozwiązanie aby podatek…
Wielu z przedsiębiorców jak słyszy ulga badawczo-rozwojowa to od razu myśli – to jest ulga jedynie dla podmiotów posiadających departamenty R&D (działy badawcze/rozwojowe) lub przedsiębiorstw…
Polski przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na złe długi w podatku VAT nawet jeżeli dłużnik był w upadłości albo likwidacji – TSUE orzeka, że polska…
Kontrowersyjne objęcie spółek komandytowych podmiotowym zakresem ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) wejdzie w życie w maju 2021 r., poinformował wczoraj minister finansów,…
Bieżące wydatki na materiały służące eksploatacji oraz naprawie i konserwacji, a także wydatki na materiały będące częściami zamiennymi do środków trwałych wykorzystywanych przy prowadzeniu prac…
Istnieje złota reguła przy składaniu zapytań do Ministerstwa Finansów w formie wniosków o interpretację podatkową – dokonuje się tego z odpowiednim wyprzedzeniem przed dokonaniem transakcji.…
Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową, dzięki wysoko kwalifikowanym zasobom personalnym, jakimi dysponuje. Są to dedykowane zespoły pracowników. Większość pracowników zatrudnionych w zespołach zajmujących się pracami B+R…
Rada Ministrów przyjęła 28.09.2020 dwa projekty nowelizacji ustaw podatkowych. Jeden zakłada nowe rozwiązanie dla spółek kapitałowych o przychodach do 100 mln zł obrotów – jest…
Prace wykonywane przez firmę mają na celu unowocześnienie i usprawnienie istniejącej linii. W ramach prac tworzone są nowe rozwiązania, które wcześniej nie były w firmie…
Zgodnie z opublikowanym projektem nowelizacji ustawy CIT i ustawy PIT, niestety Ministerstwo Finansów chce zasady rozliczania i opodatkowania spółek komandytowych zrównać z zasadami obowiązującymi w…
Systemy o nazwie R. stanowić będą kompleksowe, zaawansowane technologicznie systemy teleinformatyczne obejmujące między innymi moduły obsługi klientów oraz zarządzania relacjami z klientami, nakierowane będą na…
W ocenie Spółki, wydatki poniesione przez nią w celu realizacji Projektów B+R, które z różnych względów biznesowych lub technologicznych zostały zawieszone lub zaniechane lub których…
Jak już przyzwyczailiśmy się każdej jesieni – czeka nas szereg zmian w zakresie podatków. W piątek została opublikowana informacja o zmianach, które jeszcze w III…
Od 01 października jak już wszyscy mam nadzieję wiemy podatnicy VAT będą raportować transakcje zakupu i sprzedaży zgodnie ze strukturą nowego JPK_VAT. GTU będzie polem…
Ulepszenia oraz tworzenie programów własnych w Banku wpisuje się w definicję „prac rozwojowych”. Po pierwsze, należy stwierdzić, że są to działania mające na celu wytworzenie…
W lipcu i czerwcu pojawiły się dwa wyroki WSA, które w sentencji są bardzo podobne – pełna weryfikacja kontrahenta niebędącego polskim rezydentem podatkowym nie jest…
Może już część Państwa słyszała o tzw. estońskim CIT, który ma zacząć obowiązywać od 01 stycznia 2021. Niestety z estońskim CIT raczej nie będzie miał…
Część przedsiębiorców, która złożyła wnioski o zwolnienie ze składek ZUS w ramach pomocy państwa czyli Tarczy Antykryzysowej – jej nie uzyskała. Dodatkowo stracili jakby podwójnie,…
Coraz więcej firm odchodzi od papierowych faktur – większość firm posiada już elektroniczne archiwum dokumentów. Jeszcze do niedawna dla urzędów skarbowych był to problem. Jednakże…
Interpretacja dotyczy sposobu prowadzenia ewidencji podatkowej na potrzeby skorzystania z ulgi B+R. Wnioskodawca jest podmiotem z działającym w branży IT prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca…
W ostatnich dniach zrobiło się głośno znowu o zmianach w podatku VAT. Tym razem ma być lepiej – tak wskazywali przedstawiciele Ministerstwa Finansów na konferencji.…
W dzisiejszym wpisie przybliżymy Państwu zmiany w zakresie rozliczania importu towarów jakie weszły od 01 lipca 2020. Od 01 lipca można rozliczać podatek z tytułu…
Spółka prowadzi działalność w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej, która za pośrednictwem Platformy internetowej, dostarcza swoim klientom rozwiązania w zakresie usprawnienia zarządzania procesami logistycznymi firm. Platforma…
Chcieliśmy Państwu przypomnieć o obowiązku zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Terminie pierwotny był 13 kwietnia 2020, ale ze względu na epidemię został przesunięty do…
W kolejnym wpisie o zmianach w ustawie VAT, które weszły 01 lipca 2020 chcemy Państwu opisać zmiany dotyczące dostaw wewnątrzwspólnotowych. Od 1 lipca 2020 wszyscy…
Od dzisiaj tj. 1 lipca 2020 r. zmienia się w podatku VAT kilka regulacji, które mogą dotyczyć wielu przedsiębiorców. Z wprowadzeniem tych zmian powstał duży…
Prowadzone w banku projekty B+R są bezpośrednio związane z poniższymi zagadnieniami badawczymi i technologicznymi: projektowanie nowych/znacząco ulepszonych procesów i usług, opracowywanie nowych narzędzi, platform i…
Ulga na złe długi a postępowanie upadłościowe dłużnika – wkrótce może dzięki wyrokowi TSUE możliwa będzie korekta VAT. Obecnie aby wierzyciel mógł skorygować deklarację VAT…
Dzisiaj ruszył kolejny program wsparcia – tym razem dla średnich przedsiębiorców. Celem programu jest wsparcie utrzymania działalności gospodarczej średniego przedsiębiorcy, który na skutek wystąpienia pandemii…
W czasach, kiedy nie istnieją już praktycznie żadne ulgi do wykorzystania przez przedsiębiorców jedyną z nielicznych ulg jaką można wdrożyć jest ulga badawczo-rozwojowa. Z nią…
Dzięki tarczy antykryzysowej w Polsce stało się to co nie było możliwe pomimo wszech obecnej digitalizacji rozliczeń podatkowych – a mianowicie zaczęła funkcjonować instytucja elektronicznego…
Termin wpłat przez płatników zaliczek na PIT-4 za marzec i kwiecień 2020 który został przesunięty na 1 czerwca 2020, okazuje się, że najprawdopodobniej będzie przesunięty:…
Interpretacja ta odpowiada na pytanie dotyczące możliwości zaliczenia kosztów wynagrodzenia pracowników/zleceniobiorców i ich składek na ubezpieczenie do kosztów kwalifikowanych, a konkretniej jakie dokładnie rodzaje kosztów…
Zachęcamy do lektury artykułu doradcy podatkowego Ewy Flor, który został opublikowany na łamach Dziennika Gazety Prawnej. https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1477440,rozliczenie-podatkowe-kar-umownych-odszkodowan-od-wadliwie-wykonanych-kontraktow.html
Rozliczenie podatkowe kar umownych/odszkodowań od przerwanych, niewykonanych lub wadliwie wykonanych kontraktów w czasie epidemii Wielu przedsiębiorców może mieć wątpliwości czy w przypadku naprawy szkody…
Działalność badawczo-rozwojowa banku polegająca na realizacji czynności mających na celu tworzenie nowych i ulepszaniu dotychczasowych produktów, usług i procesów może być rozliczona w ramach ulgi…
TARCZA 2.0 – ważne informacje o których każda firma składająca wniosek musi wiedzieć W związku z licznym składaniem wniosków o finansowanie dla mikro, małych…
Tarcza Finansowa 2.0 – kto może ubiegać się o preferencyjne finansowanie? 29.04.2020 od godziny 18.00 poprzez aplikacje bankowe można już składać wnioski o przyznanie…
Jak rozliczyć podatkowo pomoc uzyskiwaną w ramach tarczy antykryzysowej? Każdy przedsiębiorca obecnie rozważa skorzystanie lub już skorzystał (po spełnieniu określonych warunków) z dostępnej pomocy…
Bank w celu poprawy efektywności prowadzonej działalności gospodarczej, zdobyciu nowych klientów, poprawy bezpieczeństwa świadczonych usług czy optymalizacji procesów wewnętrznych banku, chce uruchomić i prowadzić następujące…
Przesunięcie terminu złożenia rozliczenia rocznego PIT za 2019 rok a terminu zapłaty już nie… Ministerstwo Finansów w tzw. specustawie wskazało możliwość rozliczania rocznego PIT…
Należyta staranność, czyli co o swoim kontrahencie musi wiedzieć polski przewoźnik
Rząd polski ogłosił założenia do pakietu kryzysowego. Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy? Każdy z przedsiębiorców nie ma już żadnych złudzeń, że ten rok…
Nowy JPK_VAT – co trzeba wiedzieć? Z racji tego, że polski przedsiębiorca ma bardzo ciekawą profesję i wiele się w niej dzieje za ponad…
Co jest ryzykowne w zawieraniu umów z współpracownikami? Niestety polski fiskus coraz bardziej chce ingerować w swobodę kształtowania stosunków między kontrahentami. W sytuacji rosnących…
Każdy przedsiębiorca powinien być szpiegiem… Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że w zakres jego obowiązków wchodzą usługi detektywistyczne… bowiem przed podpisaniem umowy z nowym podmiotem…
Jak przedsiębiorstwo powinno żyć w zgodzie z podatkami w 2020 roku? Mechanizm podzielonej płatności cz.1 W dzisiejszym wpisie będę Państwu opowiadać o mechanizmie podzielonej płatności…
Jak przedsiębiorstwo powinno żyć w zgodzie z podatkami w 2020 roku? Biała Lista cz.1 W dzisiejszym wpisie będę Państwu opowiadać o Białej Liście. A konkretniej…
Zwrot nadpłaconego podatku VAT dla polskich eksporterów. Wyrok TSUE. 17 października bieżącego roku zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej korzystny dla polskich przedsiębiorców zajmujących…
Obowiązkowy Split Payment zacznie obowiązywać już od najbliższego piątku Od 01 listopada wchodzą istotne zmiany w podatku VAT, o których chciałybyśmy Państwa poinformować. Najważniejszą…
Co grozi przedsiębiorcy jeżeli nie zapłaci kontrahentowi na rachunek bankowy wykazany przez Ministerstwo Finansów w tzw. Białej Liście? Przedsiębiorca do 31 grudnia 2019 r.…
Imprezy integracyjne dla osób zatrudnionych w ramach B2B Są przedsiębiorstwa, które z racji rodzaju prowadzonej działalności dużo współpracują z osobami zatrudnionymi na kontraktach B2B.…
Rozliczenie kosztów użytkowania samochodu osobowego u podatnika zwolnionego z VAT Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów tylko 75%…
Wydatki na podróż służbową, które zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorców. W dniu 17 grudnia 2018 r. Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia dotyczące rozliczeń wydatków…
Nabycie wierzytelności – jak rozpoznać koszt podatkowy? Nabycie wierzytelności – jak rozpoznać koszt podatkowy? Korzystne dla podatników zmiany w przepisach https://www.prawo.pl/podatki/nabycie-wierzytelnosci-nowelizacja-ustawy-styczen-2019,336444.html 13 listopada Prezydent…
Możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln zł. Od 2019 r. przedsiębiorcy uzyskają możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln…
Ułatwienia w rozliczaniu podatku od nieruchomości Od 2019 roku wejdą ułatwienia w rozliczaniu podatku od nieruchomości. Ujednolicone zostaną formularze deklaracji podatkowych w przypadku podatków…
Zmiany w zaliczaniu wydatków na użytkowanie samochodów Od 2019 rok przedsiębiorców czekają duże zmiany w zaliczaniu wydatków ponoszonych na użytkowanie samochodów osobowych w działalności…
Koszty usług pośrednictwa a limitowanie Czy koszty usług pośrednictwa podlegają limitowaniu zgodnie z art. 15e ustawy o CIT? Od 1 stycznia br. obowiązuje nowy…
Zmiany w dokumentacji między podmiotami powiązanymi Jednym z obszarów jakie zmieniają się od 1 stycznia 2019 r. to dokumentowanie transakcji między podmiotami powiązanymi. Zgodnie…