Ukryte zyski także w fundacjach rodzinnych
Kilka dni temu weszła w życie długo oczekiwana ustawa o fundacjach rodzinnych. Co ciekawe, w trakcie vacatio legis ustawodawca zdążył ją już znowelizować. Wśród wprowadzonych…
Kilka dni temu weszła w życie długo oczekiwana ustawa o fundacjach rodzinnych. Co ciekawe, w trakcie vacatio legis ustawodawca zdążył ją już znowelizować. Wśród wprowadzonych…
Kwestię przekształcenia działalności przedsiębiorcy w formę spółki kapitałowej – w tym spółki z o.o. – reguluje rozdział 6. Kodeksu spółek handlowych. Rozwiązanie przewidziane przez ustawę…
W ostatnim czasie polityka wsparcia innowacyjności stała się jednym z kluczowych priorytetów polskiego ustawodawcy. W ramach tego trendu wprowadzono różnego rodzaju ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw.…
Fundacja rodzinna, czyli nowe rozwiązanie prawno-podatkowe, jakie przygotował nam ustawodawca, z założenia ma stanowić realne wsparcie dla firm rodzinnych w planowaniu i przeprowadzaniu procesów sukcesyjnych.…
Czym jest fundacja rodzinna? Już 22 maja wejdzie w życie długo oczekiwana ustawa o polskich fundacjach rodzinnych. Jej celem jest stworzenie nowej instytucji w polskim…
Zastosowania Ulgi IP Box w klinice leczenia bezpłodności. Ulga IP Box to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zmniejszenie podstawy opodatkowania dla przedsiębiorstw. Szczególnie dedykowana jest…
Odpowiedzialność podatkowa wspólnika za zobowiązania spółki Czy inwestorzy w start-upy mają świadomość odpowiedzialności podatkowej? Kiedy inwestor może odpowiadać za zobowiązania podatkowe spółki? Kto, w jakich…
Ulga badawczo-rozwojowa jako skuteczne narzędzie umożliwiające obniżenie podatku dochodowego firm. Ulga badawczo-rozwojowa to skuteczne narzędzie pozwalające na obniżenie podatku dochodowego przedsiębiorstw, prowadzących działalność badawczo-rozwojową w…
Ukryte zyski wciąż pełne wątpliwości Rozliczenie podatku w formie tzw. estońskiego CIT staje się coraz bardziej popularne. Brak bieżącego opodatkowania osiąganych przychodów jest atrakcyjną perspektywą…
Ulga na działalność badawczo-rozwojową Prawo podatkowe oferuje szereg narzędzi, które odpowiednio wykorzystane mogą znacząco obniżyć zobowiązania podatkowe przedsiębiorców. Kolejny wpis z serii ulg podatkowych będzie…
50% KUP w branży medycznej W czasach galopującej inflacji pewnie nieraz zastanawialiście się kiedyś Państwo, w jaki sposób pracodawca może podnieść wynagrodzenie pracownika, bez żadnego…
Wraz z wejściem pierwszej wersji Polskiego Ładu, czyli szerokiej reformy podatkowej, wprowadzono nowy zapis art. 11q ust. 3a pkt 1 ustawy CIT, który dotyczy transakcji…
Ulga na ekspansję w branży MedTech. W jednym z ostatnich wpisów staraliśmy się Państwa przekonać, że odpowiednio dobrane ulgi podatkowe mogą stanowić naprawdę efektywne narzędzie…
Zmiana podejścia fiskusa? Fakturowanie własnej spółki już nie takie oczywiste… Wystawianie faktur własnej spółce przez wspólników jest jednym z popularnych sposobów na ograniczenie bolesnych skutków…
Podatki jako skuteczne narzędzie finansowania w branży MedTech. W ostatnich latach możemy zaobserwować bardzo dynamiczny rozwój medycyny oraz nauk współistniejących, które ją wspierają. Nie da…
Transakcje kontrolowane zawierane przez podmioty powiązane. Wraz z wejściem pierwszej wersji Polskiego Ładu, czyli szerokiej reformy podatkowej, został wprowadzony nowy zapis art. 11q ust. 3a…
Ulga B+R możliwa do wykorzystania przez wiele przedsiębiorstw. Trwająca obecnie rewolucja technologiczna w branży medycznej to ogromna szansa dla społeczeństwa, ale jednocześnie presja na innowacyjność…
Swobody świadczenia usług gwarantowane przez przepisy prawa unijnego skłaniają polskich przedsiębiorców do umiędzynarodowienia firmy czy przeniesienia jej siedziby do innego państwa. Jednym z najchętniej wybieranych…
Ulga B+R w podmiotach prowadzących badania kliniczne Niepodważalnie badania kliniczne stanowią istotny czynnik rozwoju medycyny, wydaje się więc, że ulga badawczo-rozwojowa powinna znaleźć zastosowanie wobec…
Koszty kwalifikowane związane z reklamą – jak je prawidłowo ustalić? Jak dobrze wiemy, przedsiębiorstwa, które prowadzą we własnym zakresie prace badawczo-rozwojowe. Mogą odliczyć od podstawy…
Czy w branży medycznej można zastosować ulgę na robotyzację? Jak wiemy, od 2022 roku przedsiębiorcy inwestujący w robotyzację i automatyzację mogą skorzystać z nowej ulgi…
Zwolnienie z CIT dochodów alternatywnych spółek inwestycyjnych. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka podstawowych informacji na temat zwolnienia podatkowego dochodów alternatywnych spółek inwestycyjnych ze…
Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw…
Ulga na robotyzację a odpisy amortyzacyjne robotów zakupionych przed 1 stycznia 2022 r. Ulga na robotyzację (o której pisaliśmy dla Państwa w tym artykule) w…
Estoński CIT – a wypłata zaliczek na poczet dywidendy. Od początku reformy estońskiego CIT dokonanej przez Polski Ład zarówno podatnicy jak i eksperci zastanawiali się,…
Symbol PKWiU nie jest elementem obligatoryjnym wniosku o interpretację indywidualną. Od początku 2022 roku wielu przedsiębiorców zmieniło formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Decyzje…
Ulga na działalność badawczo-rozwojową w podatku dochodowym. Od 1 stycznia 2016 roku w polskim prawie funkcjonuje ulga na działalność badawczo-rozwojową w podatku dochodowym od osób…
Proponowane zmiany w podatku CIT i VAT. Szanowni Państwo, Jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić – za chwilę czekają nas kolejne zmiany. W naszym…
W obliczu wątpliwości interpretacyjnych dotyczących nowelizacji Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 2021 r. warto poświęcić nieco uwagi zwolnieniu dywidendowemu, czyli instytucji prawa…
Uwzględnianie w kosztach podatkowych spółki zatrzymanych zysków i dopłat wspólników. Jesteśmy pewni, że mało kto z Państwa zna tę ulgę, a naprawdę warto ją zastosować…
Programista współpracujący z software house – kto może skorzystać z IP Box? Na początku roku wśród programistów zawrzało na wieść o treści Wyroku Wojewódzkiego Sądu…
Podatki a roboty – czym jest ulga na robotyzację? I minęła połowa burzliwego rok 2022, który przyniósł tak wiele zmian w naszym systemie podatkowym. Wśród…
Polska Strefa Inwestycji (PSI). Zwolnienia na podstawie decyzji o wsparciu a możliwość stosowania ulgi B+R O podstawowych kwestiach dotyczących PSI (Polska Strefa Inwestycji) oraz o…
Szanowni Państwo, rosnące obciążenia podatkowe, z jakimi zmagają się dziś przedsiębiorcy, powoduje, że szukają alternatywnych źródeł finansowania czy też oszczędności, które pozwolą im na…
W poprzednim wpisie przedstawiliśmy Państwu kilka ogólnych kwestii związanych z podatkiem u źródła. Jak więc już wiemy- podatek u źródła pobierany jest tylko od niektórych…
Polska strefa Inwestycji czym jest i czy warto z niej skorzystać? Polska Strefa Inwestycji (PSI) to funkcjonujący od 2018 r. instrument wsparcia dla inwestorów, który…
Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego działalność za granicą. Przedsiębiorcy prowadzący działalność za granicą powinni mieć na uwadze, czy nie zostaną opodatkowani podatkiem dochodowym od uzyskiwanych zysków z…
Szanowni Państwo, Od dnia 16 maja 2022 r. stan epidemii w Polsce przestanie funkcjonować. Zamiast niego będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. Stan epidemii obowiązuje w…
Szanowni Państwo z powodu dosyc dużego zainteresowania w pierwszych miesiącach tematem CIT-u estońskiego przygotowaliśmy mini-poradnik w tym temacie. Zachęcamy Państwa do pobrania naszego e-booka. W…
Czym jest i kogo dotyczy podatek u źródła? Podatek u źródła to podatek dochodowy (od osób prawnych i od osób fizycznych) pobierany przez płatników od…
Szanowni Państwo Z racji wielu zmian (w większości bardzo niekorzystnych) i dużego zamieszania w podatkach ustawodawca da możliwość zmiany formy opodatkowania na 2022 rok! Z…
Co to za ulga? Ulga na zabytek polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania: • 50% kwoty poniesionych wydatków na wpłaty na fundusz remontowy oraz na…
Szanowni Państwo, Zgodnie z informacją z końca poprzedniego tygodnia znowu będzie ciekawie bo od 01 lipca wejdzie nowy Polski Ład. Zestawiliśmy Państwu poniżej w…
Czy można wydzielić zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) bez nieruchomości, które są własnością firmy? Bardzo często w ostatnich miesiącach po zmianach wprowadzonych Polskim Ładem przy przenoszeniu…
Szanowni Państwo, Wiele przedsiębiorstw w ostatnich dniach niesie bezgraniczną pomoc dla uchodzćów – naszych sąsaidów z Ukrainy. Bardzo często tak pomoc jest bezinteresowna. Ponizej chcielibyśmy…
Szanowni Państwo, o uldze badawczo-rozwojowej już nieraz na naszym blogu pisaliśmy. W naszej kancelarii od kilku lat zrealizowaliśmy wiele zleceń dla naszych Klientów w zakresie…
Bardzo często w praktyce gospodarczej udziałowcy spółki wystawiają na spółkę faktury za usługi wynajmu nieruchomości, marketingowe, doradztwa finansowego, programistyczne, prowizję od sprzedaży. Co zatem w…
Na czym polega ulga B+R oraz IP BOX – krótkie przypomnienie Ulga na działalność badawczo-rozwojową (ulga B+R) polega na możliwości odliczenia od podstawy obliczenia podatku…
Szanowni Państwo z racji tego, że obecnie mamy wiele zapytań w zakresie przekształceń spółek w spółkę komandytowo-akcyjną postanowilismy opisać najważniejsze aspekty w tym zakresie. Kodeks…
Jeszcze do końca 2020 roku spółki komandytowe cieszyły sie bardzo duża popularnością. Forma tej działalności dawała przedsiebiorcom bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej łącząc z preferencyjnym opodatkowaniem…
W całej masie zmian podatkowych związnych z Polskim Ładem, niewielu przedsiębiorców wie, że od 2022 roku podmiot (podatnik podatku CIT) generujący stratę będzie musiał zapłacić…
Szanowni Państwo rozpoczynamy cykl wpisów o CIT estońskim. Zdajemy sobie sprawę z tego, że publikacji w tym zakresie jest bardzo wiele – my postaramy się…
Szanowni Państwo, z racji tego, że warunki wejścia w CIT estoński od 01 stycznia 2022 zostały mocno złagodzone widzimy wśród naszych Klientów liczne zainteresowanie tą…
Szanowni Państwo w dzisiejszym wpisie załączamy do wykorzystania zestawienie tabelaryczne zmian podatkowych, które wejdą w życie w związku z Polskim Ładem. Ustawa została podpisana przez…
Jako kancelaria, która przygotowuje dużo zapytań o interpretację w zakresie ulgi IP Box w ostatnich miesiącach zauważamy, że organ wydający interpretacje podatkowe – Krajowa Informacja…
W dobie zmian jakie przedsiębiorców czekaja od 2022 roku w związku z wprowadzeniem Nowego Ładu, wielu z Państwa zastanawia się nad zmianą formy prowadzenia działalności…
W dzisiejszym wpisie chcemy Państwu opisać wydaną interpretację w zakresie IP Box i zwrócić uwagę na pewne aspekty, które są bardzo ważne i kluczowe by…
Skutki podatkowe wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o. W związku z rozwojem gospodarczym, podmioty działające na…
Szanowni Państwo Bezapelacyjnie najbardziej gorącym tematem w podatkach w ostatnich miesiącach jest Nowy Ład. Każdy się zastanawia jak te zmiany wpłyną na budżet finansów osobisty…
Wg interpretacji organów podatkowych rozwijanie cudzego kwalifikowanego IP nie uprawnia do preferencji IP BOX… Wnioskodawca jest programistą, prowadzi działalność gospodarczą w ramach której świadczy usługi…
Szanowni Państwo, w ramach zmian, które będą dotyczyły przedsiębiorców od 2022 roku czekają nowe ulgi a wręcz wysyp nowych ulg. Dodatkowo ulgi obecnie już obowiązujące…
Czym jest VAT OSS? Sprzedaż towarów lub usług elektronicznych na rzecz osób fizycznych z innego kraju UE wiąże się dla przedsiębiorcy z licznymi obowiązkami podatkowymi. W celu…
Szanowni Państwo, Nastał ten moment, że opadły już pierwsze emocje po opublikowaniu projektu zmian ustaw podatkowych (i nie tylko) w ramach zapowiadanego tzw. „Nowego Ładu”.…
Każdy podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą zdaje sobie sprawę z tego, że prowadzenie biznesu wiąże się (ze względu na liczne zmiany w przepisach podatkowych i…
Szanowni Państwo, Nowy Ład to nie tylko zmiany na niekorzyść podatników. Na całe szczęście 🙂 Ustawodawca wprowadza także korzystne rozwiązania w zakresie możliwości skorzystania z…
Szanowni Państwo, Ulga IP BOX działa od 2019 r. i z roku na rok jest coraz bardziej popularna. Jednakże jeszcze o wiele większa część przedsiębiorstw…
Znamy już zakres proponowanych zmian podatkowych w ramach tzw. Nowego Ładu. Dla przedsiębiorców są one w większości niekorzystne. Kolejne wpisy pewnie w głównej mierze będą…
Szanowni Państwo, Czasami może się zdarzyć, że z powodu błędnej interpretacji przepisów lub po prostu z przeoczenia podmioty gospodarcze nie rozpoczynają w terminie ewidencji z…
Szanowni Państwo, Część spółek może rozważać zmianę rezydencji podatkowej w związku z planowanymi niekorzystnymi zmianami w polskim prawie podatkowym lub dla zmniejszenia obecnych obciążeń podatkowych.…
Szanowni Państwo, W związku z planami wprowadzenia Nowego Ładu, część podatników PIT może zastanawiać się nad zmianą rezydencji podatkowej w celu uniknięcia wzrostu obciążeń. Pisaliśmy…
Szanowni Państwo, od kilku miesięcy słyszymy o Pakiecie VAT e-commerce. Nowelizacja ustawy o VAT wprowadzić ma tzw. unijny pakiet e-commerce. Zmiana ma wejść we wszystkich…
Szanowni Państwo, Często nasi klienci – głównie z branży IT pytają, czy w jednym roku można skorzystać z ulgi badawcz-rozwojowej i IP Box? Otóż można,…
Po ogłoszeniu założeń Nowego Ładu przez głowę wielu przedsiębiorców przeszła myśl – a może tak zarejestrować firmę w innym kraju? Przedsiębiorcy z południa Polski mogą…
Pakiet e-commerce, który niebawem wejdzie w zycie dotyczy przede wszystkim zmian w opodatkowaniu transgranicznego handlu elektronicznego pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami (B2C). Dodatkowo, pakiet e-commerce będzie…
Dzisiaj w formie grafiki zestawienie ulgi badawczo – rozwojowej vs. IP Box.
Szanowni Państwo, w dzisiejszym wpisie przybliżymy nowy obowiązek który został nałożony w tym roku na razie na duże spółki. Obowiązek publikowania strategii podatkowych na stronie…
Szanowni Państwo Coraz częściej nasi Klienci działający w grupach międzynarodowych zaczynając korzystać w polskiej spółce z ulgi badawczo-rozwojowej (dalej: ulga B+R) lub IP Box, przekazują…
Szanowni Państwo, Czasami pytacie nas (najczęściej w okolicy Świąt) jak są opodatkowane przekazywane upominki dla kontrahentów/pracowników. Poniżej w artykule znajdziecie Państwo najważniejsze informacje w tym…
Szanowni Państwo, w kolejnym odcinku publikacji z serii „Podatki to takie proste…” przedstawimy bardzo na czasie temat – na co zwrócić uwagę przy otrzymaniu wezwania…
W kolejnym wpisie dotyczącym zmian w opodatkowaniu spółek komandytowych zapraszamy Państwa do lektury w zakresie rozliczeń spółki komandytowej i wspólników w okresie przejściowym. Rozliczenia spółki…
W dobie dynamicznych przemian rynkowych oraz wszechobecnej innowacji nie dziwi fakt, że wielu przedsiębiorców nieustannie poszukuje oszczędności — również podatkowych — które pozwolą na wdrażanie…
Zgodnie z wyrokiem TSUE z 18 marca 2021 r., sygn. C-895/19 polskie urzędy skarbowe nie mają prawa żądać odsetek, gdy przedsiębiorca z winy dostawcy wykazuje…
Dzisiaj chcemy Państwu wyjaśnić co w przypadku, kiedy powstaje dokumentacja projektowa (dokument w postaci papierowej bądź elektronicznej), na podstawie którego później programiści piszą konkretny program,…
Zapraszamy Państwa do lektury trzeciego odcinka naszej serii – dalej w temacie zmian opodatkowania spółek komandytowych. W dzisiejszym wpisie będzie mowa o opodatkowaniu wspólników spółki…
W ostatnim czasie często nasi Klienci zadają pytanie: czy Spółka ma obowiązek wystawienia PIT-8C w sytuacji zakupu udziałów od osób fizycznych? Spółka nie jest przecież…
Szanowni Państwo, pomimo obowiązywania już ponad dwa miesiące nowych przepisów dotyczących faktur korygujących nadal wiele jest wątpliwości/zapytań. Przygotowaliśmy dla Państwa zestawienie porównania przepisów 2020 vs.…
Zapraszamy Państwa do lektury drugiego odcinka naszej serii. W dzisiejszym wpisie będzie mowa o konsekwencjach zmiany statusu spółki komandytowej dla wspólników. Zapraszamy do lektury! 1.…
Wyrok NSA: Spółka może zaliczać do kosztów kwalifikowanych wydatki pracownicze również w części dotyczącej wynagrodzenia za czas urlopu i zwolnienia chorobowego. To rozstrzygnięcie NSA utrzymało…
Co mają ze sobą wspólnego? W branży IT i nowych technologii często bardzo wiele… Dla pracodawców / zleceniodawców, którzy zatrudniają informatyków, istotnym zagadnieniem są warunki…
Szanowni Państwo, O dzisiaj raz w tygodniu – w środę lub czwartek będzie pojawiał się dłuższy artykuł o szczegółowej zawartości merytorycznej pozwalający Państwu znaleźć odpowiedzi…
Szanowni Państwo, Zachęcamy Państwa do odwiedzin naszej strony stricte dedykowanej uldze badawczo-rozwojowej. https://ewaflor.pl/prace-badawczo-rozwojowe/ Warto pobrać z tej strony e-book by więcej dowiedzieć się o uldze…
Prace w zakresie tzw. Quality Assurance polegające na testowaniu programów dotyczącego ryzyka, funkcjonalności, eksploracji czy bezpieczeństwa mogą zostać uznane za koszt kwalifikowany (po spełnieniu warunku…
Na początku od razu optymistycznie… nie ma przeciwskazań co do połączenia i skorzystania z tych kilku wymiernych korzyści finansowych. Mniej optymistycznie: skorzystanie z tych rozwiązań…
Od 1 stycznia 2021 roku został nałożony nowy obowiązek na przedsiębiorstwa. Muszą sporządzić i przekazać do publicznej wiadomości informacje o realizowanej w firmie strategii podatkowej.…
Od 1 stycznia 2021 roku przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) umożliwiają skorzystanie z nowych metod opodatkowania dochodu – ryczałtu od dochodów…
Ilość interpretacji w zakresie IP Box, które możemy wyszukać na stronie Ministerstwa Finansów jest już imponująca. Bardzo dużo z nich jest pozytywna. Ale nawet pozytywna…
W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy Państwu zwrócić uwagę jak dobrze napisany wniosek o interpretację w zakresie IP Box jest bardzo ważny, by otrzymać pozytywną odpowiedź. Interpretacja…
⇒ Spółka komandytowa co do zasady staje się podatnikiem CIT z dniem 1 stycznia 2021 r., ale wprowadzono możliwość przesunięcia terminu uzyskania przez spółkę komandytową…
Chcecie Państwo wejść ze swoimi produktami lub usługami na rynek zachodniego sąsiada Polski? Szukacie Państwo pomocy w założeniu własnego biznesu za Odrą? Zakładanie firm w…
Tak jak Państwu pisaliśmy w tym wpisie: https://ewaflor.pl/ulga-na-zle-dlugi-vat-rowniez-dla-kontrahentow-w-upadlosci-lub-likwidacji/ wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (C-335/19) w polskiej sprawie dotyczącej ulgi na złe długi przyniósł pozytywne rozstrzygnięcie dla…
Chyba już wszyscy przedsiębiorcy są przyzwyczajeni, że końcówka roku to okres wielu zmian w podatkach. I tym razem również nie zawiedli się – będzie się…
Dużo przedsiębiorców nie wie nic o uldze badawczo-rozwojowej (ulga B+R) lub posiada błędne przekonanie, że nie może być w firmie zastosowana… A wystarczy, że w…
Nadszedł listopad – w sumie to już ponad połowa miesiąca minęła… W księgowości pomimo temperatury na zewnątrz panuje gorąca atmosfera, gdyż właśnie listopad to pierwszy…
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie, czy odpłatne nabycie praw do pożytków z tytułu spłaty cudzej wierzytelności korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Pytanie…
Niekorzystne zmiany w podatkach rozliczanych rocznie (PIT i CIT) mogą wejść w życie z początkiem następnego roku, pod warunkiem że zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw…
Wprowadzona została na mocy ustawy z 23 października 2018 roku, ale w życie weszła nieco ponad dwa miesiące później. Ulgę IP Box można stosować od…
Sejm niestety uchwalił w środę nowelizację ustawy wprowadzającą opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT. Teraz prace trafią do senatu. Eksperci proponowali Ministerstwu Finansów rozwiązanie aby podatek…
Wielu z przedsiębiorców jak słyszy ulga badawczo-rozwojowa to od razu myśli – to jest ulga jedynie dla podmiotów posiadających departamenty R&D (działy badawcze/rozwojowe) lub przedsiębiorstw…
Polski przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na złe długi w podatku VAT nawet jeżeli dłużnik był w upadłości albo likwidacji – TSUE orzeka, że polska…
Kontrowersyjne objęcie spółek komandytowych podmiotowym zakresem ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) wejdzie w życie w maju 2021 r., poinformował wczoraj minister finansów,…
Bieżące wydatki na materiały służące eksploatacji oraz naprawie i konserwacji, a także wydatki na materiały będące częściami zamiennymi do środków trwałych wykorzystywanych przy prowadzeniu prac…
Istnieje złota reguła przy składaniu zapytań do Ministerstwa Finansów w formie wniosków o interpretację podatkową – dokonuje się tego z odpowiednim wyprzedzeniem przed dokonaniem transakcji.…
Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową, dzięki wysoko kwalifikowanym zasobom personalnym, jakimi dysponuje. Są to dedykowane zespoły pracowników. Większość pracowników zatrudnionych w zespołach zajmujących się pracami B+R…
Rada Ministrów przyjęła 28.09.2020 dwa projekty nowelizacji ustaw podatkowych. Jeden zakłada nowe rozwiązanie dla spółek kapitałowych o przychodach do 100 mln zł obrotów – jest…
Prace wykonywane przez firmę mają na celu unowocześnienie i usprawnienie istniejącej linii. W ramach prac tworzone są nowe rozwiązania, które wcześniej nie były w firmie…
Zgodnie z opublikowanym projektem nowelizacji ustawy CIT i ustawy PIT, niestety Ministerstwo Finansów chce zasady rozliczania i opodatkowania spółek komandytowych zrównać z zasadami obowiązującymi w…
Systemy o nazwie R. stanowić będą kompleksowe, zaawansowane technologicznie systemy teleinformatyczne obejmujące między innymi moduły obsługi klientów oraz zarządzania relacjami z klientami, nakierowane będą na…
W ocenie Spółki, wydatki poniesione przez nią w celu realizacji Projektów B+R, które z różnych względów biznesowych lub technologicznych zostały zawieszone lub zaniechane lub których…
Jak już przyzwyczailiśmy się każdej jesieni – czeka nas szereg zmian w zakresie podatków. W piątek została opublikowana informacja o zmianach, które jeszcze w III…
Od 01 października jak już wszyscy mam nadzieję wiemy podatnicy VAT będą raportować transakcje zakupu i sprzedaży zgodnie ze strukturą nowego JPK_VAT. GTU będzie polem…
Ulepszenia oraz tworzenie programów własnych w Banku wpisuje się w definicję „prac rozwojowych”. Po pierwsze, należy stwierdzić, że są to działania mające na celu wytworzenie…
W lipcu i czerwcu pojawiły się dwa wyroki WSA, które w sentencji są bardzo podobne – pełna weryfikacja kontrahenta niebędącego polskim rezydentem podatkowym nie jest…
Może już część Państwa słyszała o tzw. estońskim CIT, który ma zacząć obowiązywać od 01 stycznia 2021. Niestety z estońskim CIT raczej nie będzie miał…
Część przedsiębiorców, która złożyła wnioski o zwolnienie ze składek ZUS w ramach pomocy państwa czyli Tarczy Antykryzysowej – jej nie uzyskała. Dodatkowo stracili jakby podwójnie,…
Coraz więcej firm odchodzi od papierowych faktur – większość firm posiada już elektroniczne archiwum dokumentów. Jeszcze do niedawna dla urzędów skarbowych był to problem. Jednakże…
Interpretacja dotyczy sposobu prowadzenia ewidencji podatkowej na potrzeby skorzystania z ulgi B+R. Wnioskodawca jest podmiotem z działającym w branży IT prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca…
W ostatnich dniach zrobiło się głośno znowu o zmianach w podatku VAT. Tym razem ma być lepiej – tak wskazywali przedstawiciele Ministerstwa Finansów na konferencji.…
W dzisiejszym wpisie przybliżymy Państwu zmiany w zakresie rozliczania importu towarów jakie weszły od 01 lipca 2020. Od 01 lipca można rozliczać podatek z tytułu…
Spółka prowadzi działalność w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej, która za pośrednictwem Platformy internetowej, dostarcza swoim klientom rozwiązania w zakresie usprawnienia zarządzania procesami logistycznymi firm. Platforma…
Chcieliśmy Państwu przypomnieć o obowiązku zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Terminie pierwotny był 13 kwietnia 2020, ale ze względu na epidemię został przesunięty do…
W kolejnym wpisie o zmianach w ustawie VAT, które weszły 01 lipca 2020 chcemy Państwu opisać zmiany dotyczące dostaw wewnątrzwspólnotowych. Od 1 lipca 2020 wszyscy…
Od dzisiaj tj. 1 lipca 2020 r. zmienia się w podatku VAT kilka regulacji, które mogą dotyczyć wielu przedsiębiorców. Z wprowadzeniem tych zmian powstał duży…
Prowadzone w banku projekty B+R są bezpośrednio związane z poniższymi zagadnieniami badawczymi i technologicznymi: projektowanie nowych/znacząco ulepszonych procesów i usług, opracowywanie nowych narzędzi, platform i…
Ulga na złe długi a postępowanie upadłościowe dłużnika – wkrótce może dzięki wyrokowi TSUE możliwa będzie korekta VAT. Obecnie aby wierzyciel mógł skorygować deklarację VAT…
Dzisiaj ruszył kolejny program wsparcia – tym razem dla średnich przedsiębiorców. Celem programu jest wsparcie utrzymania działalności gospodarczej średniego przedsiębiorcy, który na skutek wystąpienia pandemii…
W czasach, kiedy nie istnieją już praktycznie żadne ulgi do wykorzystania przez przedsiębiorców jedyną z nielicznych ulg jaką można wdrożyć jest ulga badawczo-rozwojowa. Z nią…
Dzięki tarczy antykryzysowej w Polsce stało się to co nie było możliwe pomimo wszech obecnej digitalizacji rozliczeń podatkowych – a mianowicie zaczęła funkcjonować instytucja elektronicznego…
Termin wpłat przez płatników zaliczek na PIT-4 za marzec i kwiecień 2020 który został przesunięty na 1 czerwca 2020, okazuje się, że najprawdopodobniej będzie przesunięty:…
Interpretacja ta odpowiada na pytanie dotyczące możliwości zaliczenia kosztów wynagrodzenia pracowników/zleceniobiorców i ich składek na ubezpieczenie do kosztów kwalifikowanych, a konkretniej jakie dokładnie rodzaje kosztów…
Zachęcamy do lektury artykułu doradcy podatkowego Ewy Flor, który został opublikowany na łamach Rzeczpospolitej. https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/305229935-Niedokonczone-inwestycje-w-kosztach-podatkowych-a-koronawirus.html
Zachęcamy do lektury artykułu doradcy podatkowego Ewy Flor, który został opublikowany na łamach Dziennika Gazety Prawnej. https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1477440,rozliczenie-podatkowe-kar-umownych-odszkodowan-od-wadliwie-wykonanych-kontraktow.html
Rozliczenie podatkowe kar umownych/odszkodowań od przerwanych, niewykonanych lub wadliwie wykonanych kontraktów w czasie epidemii Wielu przedsiębiorców może mieć wątpliwości czy w przypadku naprawy szkody…
Działalność badawczo-rozwojowa banku polegająca na realizacji czynności mających na celu tworzenie nowych i ulepszaniu dotychczasowych produktów, usług i procesów może być rozliczona w ramach ulgi…
TARCZA 2.0 – ważne informacje o których każda firma składająca wniosek musi wiedzieć W związku z licznym składaniem wniosków o finansowanie dla mikro, małych…
Tarcza Finansowa 2.0 – kto może ubiegać się o preferencyjne finansowanie? 29.04.2020 od godziny 18.00 poprzez aplikacje bankowe można już składać wnioski o przyznanie…
Jak rozliczyć podatkowo pomoc uzyskiwaną w ramach tarczy antykryzysowej? Każdy przedsiębiorca obecnie rozważa skorzystanie lub już skorzystał (po spełnieniu określonych warunków) z dostępnej pomocy…
Bank w celu poprawy efektywności prowadzonej działalności gospodarczej, zdobyciu nowych klientów, poprawy bezpieczeństwa świadczonych usług czy optymalizacji procesów wewnętrznych banku, chce uruchomić i prowadzić następujące…
Przesunięcie terminu złożenia rozliczenia rocznego PIT za 2019 rok a terminu zapłaty już nie… Ministerstwo Finansów w tzw. specustawie wskazało możliwość rozliczania rocznego PIT…
Należyta staranność, czyli co o swoim kontrahencie musi wiedzieć polski przewoźnik
Rząd polski ogłosił założenia do pakietu kryzysowego. Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy? Każdy z przedsiębiorców nie ma już żadnych złudzeń, że ten rok…
Nowy JPK_VAT – co trzeba wiedzieć? Z racji tego, że polski przedsiębiorca ma bardzo ciekawą profesję i wiele się w niej dzieje za ponad…
Co jest ryzykowne w zawieraniu umów z współpracownikami? Niestety polski fiskus coraz bardziej chce ingerować w swobodę kształtowania stosunków między kontrahentami. W sytuacji rosnących…
Każdy przedsiębiorca powinien być szpiegiem… Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że w zakres jego obowiązków wchodzą usługi detektywistyczne… bowiem przed podpisaniem umowy z nowym podmiotem…
Jak przedsiębiorstwo powinno żyć w zgodzie z podatkami w 2020 roku? Mechanizm podzielonej płatności cz.1 W dzisiejszym wpisie będę Państwu opowiadać o mechanizmie podzielonej płatności…
Jak przedsiębiorstwo powinno żyć w zgodzie z podatkami w 2020 roku? Biała Lista cz.1 W dzisiejszym wpisie będę Państwu opowiadać o Białej Liście. A konkretniej…
Zwrot nadpłaconego podatku VAT dla polskich eksporterów. Wyrok TSUE. 17 października bieżącego roku zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej korzystny dla polskich przedsiębiorców zajmujących…
Obowiązkowy Split Payment zacznie obowiązywać już od najbliższego piątku Od 01 listopada wchodzą istotne zmiany w podatku VAT, o których chciałybyśmy Państwa poinformować. Najważniejszą…
Co grozi przedsiębiorcy jeżeli nie zapłaci kontrahentowi na rachunek bankowy wykazany przez Ministerstwo Finansów w tzw. Białej Liście? Przedsiębiorca do 31 grudnia 2019 r.…
Imprezy integracyjne dla osób zatrudnionych w ramach B2B Są przedsiębiorstwa, które z racji rodzaju prowadzonej działalności dużo współpracują z osobami zatrudnionymi na kontraktach B2B.…
Rozliczenie kosztów użytkowania samochodu osobowego u podatnika zwolnionego z VAT Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów tylko 75%…
Wydatki na podróż służbową, które zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorców. W dniu 17 grudnia 2018 r. Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia dotyczące rozliczeń wydatków…
Nabycie wierzytelności – jak rozpoznać koszt podatkowy? Nabycie wierzytelności – jak rozpoznać koszt podatkowy? Korzystne dla podatników zmiany w przepisach https://www.prawo.pl/podatki/nabycie-wierzytelnosci-nowelizacja-ustawy-styczen-2019,336444.html 13 listopada Prezydent…
Możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln zł. Od 2019 r. przedsiębiorcy uzyskają możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln…
Ułatwienia w rozliczaniu podatku od nieruchomości Od 2019 roku wejdą ułatwienia w rozliczaniu podatku od nieruchomości. Ujednolicone zostaną formularze deklaracji podatkowych w przypadku podatków…
Zmiany w zaliczaniu wydatków na użytkowanie samochodów Od 2019 rok przedsiębiorców czekają duże zmiany w zaliczaniu wydatków ponoszonych na użytkowanie samochodów osobowych w działalności…
Koszty usług pośrednictwa a limitowanie Czy koszty usług pośrednictwa podlegają limitowaniu zgodnie z art. 15e ustawy o CIT? Od 1 stycznia br. obowiązuje nowy…
Zmiany w dokumentacji między podmiotami powiązanymi Jednym z obszarów jakie zmieniają się od 1 stycznia 2019 r. to dokumentowanie transakcji między podmiotami powiązanymi. Zgodnie…