Publikacje 07.04.2023
Ulga IP Box dla branży medtech
Zastosowania Ulgi IP Box w klinice leczenia bezpłodności.
Ulga IP Box to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zmniejszenie podstawy opodatkowania dla przedsiębiorstw. Szczególnie dedykowana jest dla tych, które inwestują w rozwój technologiczny i innowacje. Polega ona na ograniczeniu podatku dochodowego od osiągniętego zysku z tytułu korzystania z praw własności intelektualnej. W kontekście produkcji aplikacji medycznych spółki mogą skorzystać z tej ulgi. Jednak nadal pozostaje w tym kontekście wiele wątpliwości…
Za przykład podamy spółkę zajmującą się produkcją aplikacji medycznych, które dedykowane są klinikom leczenia bezpłodności. Dodatkowo ułatwiają one pracę w klinikach dla personelu medycznego oraz pacjentów przez dostarczenie im platformy edukacyjnej. Aplikacja ta została stworzona przy użyciu nowoczesnych technologii i posiada specjalne rozwiązania. Pozwalają one na zminimalizowanie konieczności bezpośredniego kontaktu pacjenta z personelem medycznym. Projekt składa się z kilku aplikacji współpracujących ze sobą, w których to przechowywane są dane dla organizacji zrzeszających kliniki. Dzięki zastosowaniu technologii podpisów elektronicznych w inteligentnych formularzach na platformie można zrezygnować z dokumentów w formie papierowej. Daje to możliwość pacjentom wglądu w nie w dowolnym miejscu i czasie, a także podpisanie ich za pomocą urządzeń obsługujących przeglądarki internetowe.
W ramach tego projektu są rozwijane trzy główne aplikacje:
- Aplikacja, która wpływa na rejestrowanie użytkowników personelu medycznego, a także przechowywanie informacji o leczeniu i wysyłaniu wiadomości do pacjentów
- Aplikacja z dostępem dla pacjentów, w której mogą oni przeglądać materiały edukacyjne, a także podpisać formularze związane z leczeniem
- Aplikacja na tablety w klinice, dzięki której można podpisać dokumenty w klinice redukując zużycie papieru
Czy zatem spółka uzyskuje kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w rozumieniu art. 24d ust. 1, ust. 2 w zw. z ust. 7, ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? I będzie mogła opodatkować je odpowiednio preferencyjną stawką 5% podatku dochodowego od osób prawnych?
Tak, uzyskuje. Natomiast ważną kwestią jest określenie czy w tym przypadku jest mowa o kwalifikowanych prawach własności intelektualnej ? Określone są one przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Kwalifikowane prawa własności intelektualnej IP Box
Zgodnie z art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są: 8. autorskie prawo do programu komputerowego – podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych. Ich stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska. Przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
A więc ważne są trzy warunki, aby uznać kwalifikowane prawo własności intelektualnej:
- Produkt został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, co daje mu prawo do uzyskania ulgi podatkowej.
- Produkt należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 24d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co uprawnia podatnika do korzystania z ulgi podatkowej.
- Produkt podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.
Aspekt, którego nie można pominąć to także, kwestia tego, że kwalifikowane prawo własności intelektualnej musi zostać wytworzone i rozwinięte bądź ulepszone w ramach prowadzonej przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej.
Podsumowanie
Ulga IP Box to bardzo atrakcyjne narzędzie dla spółek zajmujących się produkcją aplikacji medycznych. Jest ona pomocna w osiągnięciu wyższych zysków przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów podatkowych. Przedsiębiorcy mogą skupić się na dalszym rozwoju technologicznym i wprowadzaniu na rynek coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań medycznych. Przyczynia się to do poprawy jakości życia pacjentów i postępu w medycynie.
Warto zaznaczyć, że korzystanie z ulgi IP Box wymaga spełnienia określonych warunków. Jednym z nich są kwalifikowane prawa własności intelektualnej, np. posiadania praw autorskich do rozwiązania a oprócz tego prowadzenia dokładnej dokumentacji dotyczącej kosztów związanych z jego rozwojem. Dlatego też przedsiębiorstwa powinny dokładnie przeanalizować swoją sytuację i skonsultować się z doradcami podatkowymi. W ten sposób w pełni wykorzystają korzyści wynikające z tej ulgi. Możemy oczywiście Państwa wesprzeć w tym zakresie – zapraszamy do kontaktu.
Wsparcie podatkowe w postaci ulgi na innowacyjnych pracowników.
Ulga na pracowników innowacyjnych tzn. na pracowników zaangażowanych w realizację działalności badawczo-rozwojowej, obowiązuje od dnia 1 stycznia 2022 r. na podstawie ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, który poniósł za rok podatkowy stratę lub osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującej w ramach odliczenia ulgi B+R (pisaliśmy o niej tutaj: Ulga na działalność badawczo-rozwojową | Ewa Flor, Ulga B+R- technologie medyczne | Ewa Flor, Ulga B+R w podmiotach prowadzących badania kliniczne | Ewa Flor), ma możliwość pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego.
Zastosowanie ulgi zostanie omówione na przykładzie.
Załóżmy, że spółka to spółka farmaceutyczna, która prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe dotyczące nowych produktów. Spółka wypłaca pracownikom i zleceniobiorcom wynagrodzenia do 10-tego dnia następnego miesiąca (wypłata za miesiąc poprzedni). Ponadto korzysta z ulgi badawczo-rozwojowej (Ulga B+R). W 2022 roku spółka osiągnęła dochód mniejszy niż kwota odliczeń przysługujących jej z tytułu ulgi B+R.
Czy spółka może pomniejszyć zaliczki na PIT dotyczące wynagrodzeń wypłaconych pracownikom i zleceniobiorcom do 10 czerwca 2023 r. za maj 2023 r.? Uwzględniając informację o terminie wypłaty wynagrodzeń?
Tak, Spółka będzie mogła skorzystać z uprawnienia do pomniejszenia zaliczek na PIT od wynagrodzeń za miesiąc maj 2023 r. Powinna złożyć zeznanie CIT-8 w maju 2023 r. Uprawnienie to będzie ważne od kolejnego miesiąca po złożeniu zeznania CIT-8. Co ważne – wynagrodzenia za maj 2023 r., wypłacane do 10 czerwca 2023 r., również będą uwzględnione w tym uprawnieniu. Zgodnie bowiem z art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: Podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, który uzyskał przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia. Taki podatnik może na podstawie art. 18d, pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
Kiedy przepis ma zastosowanie?
Przepis ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:
- stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego;
- wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;
- praw autorskich.
Ważnym przepisem w tej kwestii jest także art. 18db ust. 4 updop regulujący kwestię czasu obowiązywania uprawnienia do pomniejszenia podatku: Uprawnienie do pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.
Warto zatem pamiętać o tej nowej uldze. Pozwoli ona na szybsze rozliczenie ulgi B+R w latach kiedy podmioty będą na stracie lub będą osiągać niewystarczający dochód do odliczenia pełnej kwoty ulgi B+R.
Publikacje 07.04.2023
Zobacz również
Publikacje
Ulga sponsoringowa: czym jest i jak z niej skorzystać?
Publikacje
Podatkowe skutki nabycia i sprzedaży certyfikatów CO2 w ramach kontraktów terminowych
Publikacje
Szwajcarski rynek dla bogatych inwestorów: jak zamożni lokują swoje majątki i jakie korzyści oferuje im Szwajcaria?
Zobacz, jak możemy
Ci pomóc
Bezpieczne prowadzenie biznesu wymaga zaufanych doradców, na których możesz polegać. Pomagamy przedsiębiorcom w Polsce i za granicą działać odważnie i pewnie.