Ulga B+R możliwa do wykorzystania przez wiele przedsiębiorstw.
Trwająca obecnie rewolucja technologiczna w branży medycznej to ogromna szansa dla społeczeństwa, ale jednocześnie presja na innowacyjność i konieczność zwiększenia inwestycji w kosztowne badania. Możemy powiedzieć, że generalnie w skali świata nie ma problemu z nakładami na rozwój w tym sektorze. Postęp technologiczny jest na zaawansowanym poziomie. Niestety w porównaniu z zachodnimi sąsiadami, polskie firmy wydają na ten cel zdecydowanie mniej.
Być może wiele z nich nie wie o dostępnych narzędziach podatkowych, które mogą wesprzeć ich w rozwoju. Dostrzegamy, że nawet znając ulgę B+R, wielu przedsiębiorców nie jest świadomych, że prowadzona przez nich działalność jest działalnością badawczo-rozwojową, kwalifikującą się do tej preferencji. Zachęcamy do pochylenia się nad tą kwestią. Wdrożenie preferencji w firmie może przynieść wymierne korzyści, które dzięki obniżeniu obciążeń podatkowych, pozwolą przedsiębiorcy zaoszczędzić często znaczne środki. Mogą one być następnie przeznaczone na inwestycje.
Przykłady podatników, którzy wdrożyli ulgę B+R
Przykładem efektywnego wdrożenia ulgi B+R jest spółka, która rozwija oprogramowania do diagnostycznych urządzeń medycznych oraz prowadzi prace badawcze w zakresie nowych technologii medycznych. W szczególności w okulistyce urządzeń medycznych. Technologie, nad którymi spółka pracuje, dotyczą wykorzystania optycznej tomografii spektralnej do badania struktur siatkówki oka. Jak również sztucznej inteligencji do zaawansowanej diagnostyki chorób oczu. Z kolei rozwijane oprogramowanie stanowi integralną część systemów diagnostycznych oferowanych na rynku globalnym. Odbiorcami końcowymi wyrobów medycznych są przede wszystkim centra medyczne, kliniki i duże szpitale okulistyczne. W mniejszym stopniu gabinety lekarzy okulistów.
Taka spółka będzie mogła po raz drugi odliczyć nawet do 200% kosztów poniesionych na odpisy amortyzacyjne od wykorzystywanych działalności B+R komputerów i innych specjalistycznych sprzętów IT oraz licencje specjalistycznego oprogramowania, specjalistyczny sprzęt jak kamery, sztuczne oczy itp. Uprawniona będzie również do odliczenia 200% (dla tej kategorii kosztów próg ten został podwyższony w 2022 r. dla wszystkich podatników) wydatków poniesionych na wynagrodzenia zatrudnianych pracowników m.in. naukowców, inżynierów, programistów oraz testerów. Należy w tym miejscu zauważyć, że wynagrodzenia na rzecz współpracowników ponoszone na podstawie umów o współpracę w ramach prowadzonych przez te osoby działalności gospodarczej tzn. B2B, nie będą stanowiły kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi.
(Interpretacja z dnia 29.10.2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.370.2020.2.APO)
Innym ciekawym przypadkiem jest spółka zajmująca się przede wszystkim projektowaniem i budową przenośnych pracowni rezonansu magnetycznego, magazynowaniem rezonansów magnetycznych oraz ich utylizacją. W tym celu prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie tworzenia nowych produktów. Jak również w zakresie dużych zmian w już istniejących produktach. W ramach każdego realizowanego projektu oraz w oparciu o oryginalne rozwiązania zaprojektowane przez pracowników Spółki powstają autorskie metody. Są one następnie stosowane w sprzedawanym klientowi prototypie. Rezultat osiągnięty po realizacji projektu zapewni możliwość wykonywania badań w placówkach opieki zdrowotnej. Instalacja stacjonarna jest w nich niemożliwa ze względów technicznych.
Organ podatkowy potwierdził, że taka działalność kwalifikuje się do stosowania ulgi B+R. Spółka może „po raz drugi” w ramach ulgi odliczyć ponoszone na tę działalność wydatki.
(Interpretacja z dnia 21.02.2020 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.136.2019.1.AA)
Ulga B+R dostępna jest również dla firm, które prowadzą mniej spektakularne projekty.
Przedsiębiorcy nie muszą jednak prowadzić tak przełomowych badań i prac, aby skorzystać z ulgi. Firmy podejmujące mniej rewolucyjne projekty także realnie mają taką możliwość.
Przykładowo, organ przyznał rację podatnikowi, którego głównym kierunkiem działalności jest wytwarzanie ziołowych produktów leczniczych w postaci ziół. Zioła te wykorzystywane są do zaparzania, środków spożywczych, suplementów diety, kosmetyków ziołowych i wyrobów medycznych. Podatnik ten prowadzi badania w zakresie tworzenia unikalnych receptur różnego rodzaju produktów i środków farmaceutycznych i ich udoskonalania, które następnie wprowadza na rynek. Dyrektor KIS zgodził się, że podmiot ten będzie uprawniony do odliczenia w ramach ulgi kosztów poniesionych na taką działalność. W tym m.in. kosztów nabycia sprzętu specjalistycznego (np. urządzenia pomiarowe), kosztów nabycia materiałów i surowców (np. próbki, strzykawki, materiały laboratoryjne itp.), wydatków na wynagrodzenia pracowników, a także kosztów ekspertyz i opinii.
(Interpretacja z dnia 26.01.2021 r., sygn.0113-KDIPT2-3.4011.852.2020.IR.2.IR)
Tych kilka przykładów innowacyjnych podatników pokazuje, jak szerokie jest pole możliwości do wdrożenia ulgi B+R w działalności przedsiębiorców w branży medycznej.
Reasumując…
Specyfiką branży medycznej jest wysoka konkurencyjność pomiędzy producentami. Wymaga to od nich wprowadzania rozwiązań coraz bardziej zaawansowanych technologicznie i innowacyjnych. W związku z tym podmioty działające w tej branży inwestują znaczne kwoty w innowacje. Tak aby oferowane przez nich towary wyróżniały się na tle oferty podmiotów konkurencyjnych. Aby móc inwestować jeszcze więcej warto wykorzystywać dostępne ku temu narzędzia podatkowe. Potencjalna oszczędność podatkowa dzięki wdrożeniu ulgi B+R w działalności jest znaczna. A dzięki możliwości symultanicznego stosowania tej preferencji z ulgą IP Box jest jeszcze większa. Być może, ulga może obniżyć podatki także w Państwa firmie?
Muszą mieć jednak Państwo na uwadze, że zarówno ulga B+R jak i wspomniana IP BOX przewiduje szereg warunków, koniecznych do spełnienia. Aby móc je efektywnie i bezpiecznie zastosować.
Jako Kancelaria specjalizująca się w tych preferencjach oferujemy kompleksowe doradztwo w tym zakresie- zapraszamy do kontaktu 😊