IP Box: Od kiedy można korzystać z preferencyjnego opodatkowania- moment złożenia wniosku o ochronę prawną czy uzyskanie pozytywnej decyzji?
Nie ma wątpliwości, że w obecnych czasach technologie medyczne odgrywają kluczową rolę w doskonaleniu opieki zdrowotnej, diagnozowaniu chorób oraz poprawie jakości życia pacjentów. Wraz z dynamicznym rozwojem tego sektora, pojawiają się nowe wyzwania i możliwości, a także coraz większa konkurencja. Narzędzi, które mogą wesprzeć innowacyjne działania w tej branży, jest wiele, a wśród rozwiązań podatkowych, na szczególną uwagę zasługuje preferencyjne opodatkowanie zwane IP BOX.
Ulga IP BOX – czym jest?
Słowem przypomnienia, IP Box to mechanizm, który umożliwia korzystanie z preferencyjnego 5 proc. opodatkowania dochodów uzyskanych z komercjalizacji kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Aby taki dochód mógł skorzystać z obniżonej stawki musi być objęty ochroną prawną z jednego z poniższych tytułów:
- Patent: Przykładem patentu w branży medtech może być patent na innowacyjne urządzenie medyczne, np. zaawansowany aparat do diagnostyki obrazowej, system monitorowania parametrów zdrowotnych lub nowatorską metodę terapeutyczną;
- Prawo ochronne na wzór użytkowy: Przykładem może być chroniona konstrukcja medycznego narzędzia czy urządzenia, np. unikalny kształt i układ przycisków na specjalistycznym aparacie medycznym;
- Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego: Może dotyczyć wyglądu produktu medycznego, np. nowatorskiego opakowania dla leku, estetycznego wyglądu protezy ortopedycznej lub ergonomicznego projektu aparatu słuchowego;
- Prawo z rejestracji topografii układu scalonego: Dotyczy ochrony topografii układów scalonych, które są często wykorzystywane w medycynie, np. w elektronicznych implantach medycznych lub urządzeniach diagnostycznych;
- Dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin: Przykładowo prawem tym można chronić wynalazki farmaceutyczne lub środki ochrony roślin, które znajdują zastosowanie w medycynie, np. nowy lek na rzadką chorobę lub innowacyjny preparat roślinny stosowany w terapii;
- Prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu: Ochrona ta może dotyczyć nazwy, loga i innych elementów identyfikacyjnych produktów leczniczych i weterynaryjnych, które zostały dopuszczone do obrotu na rynku medycznym;
- Wyłączne prawo do odmiany roślin: Może dotyczyć ochrony odmian roślin, które są wykorzystywane w produkcji leków roślinnych lub suplementów diety;
- Autorskie prawo do programu komputerowego: Przykładem w branży medtech może być ochrona autorskich praw do specjalistycznego oprogramowania medycznego, np. programu do analizy danych medycznych, symulacji chirurgicznych lub zarządzania informacją pacjenta.
Ważne!
Należy pamiętać, że każdy z wymienionych rodzajów własności intelektualnej wymaga spełnienia określonych wymogów prawnych i procedur rejestracyjnych, aby uzyskać ochronę prawną i wyłączne prawa do danego wynalazku, wzoru czy programu komputerowego. Dopełnienie tych procedur jest również warunkiem do korzystania z IP Box.
Proces ubiegania się o uzyskanie patentu czy inną formę ochrony może być jednak czasochłonny i trwać nawet do kilku lat. W tej kwestii pojawia się wątpliwość co do określenia momentu, od którego można rozpocząć korzystanie z preferencyjnego opodatkowania w ramach IP BOX. Czy decydującym czynnikiem jest chwila złożenia wniosku o ochronę prawną? Czy też moment uzyskania pozytywnej decyzji? W trakcie postępowania patentowego czy rejestrowego podatnik nie ma jeszcze kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, a jedynie perspektywę jego uzyskania.
Czy to wystarczy, aby dochód z jego komercjalizacji rozliczać 5 proc. stawka PIT/CIT?
Tak!
Mimo że w trakcie procedury rejestracyjnej dana własność intelektualna nie jest jeszcze objęta „kwalifikowanym prawem”, to fakt, iż okres ochrony rozpoczyna bieg z chwilą złożenia wniosku, daje podatnikowi prawo do korzystania z IP Box.
Zgodnie z art. 30ca ust. 12 ustawy o PIT, przepisy dotyczące IP Box, stosuje się odpowiednio do ekspektatywy uzyskania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w związku ze zgłoszeniem lub złożeniem wniosku o uzyskanie takiego prawa ochronnego do właściwego organu, od dnia zgłoszenia lub złożenia wniosku.
Jednocześnie, ustawodawca zabezpieczył skutki podatkowe sytuacji, gdyby ostatecznie podatnik nie uzyskał jednak prawa ochronnego na prawo własności intelektualnej. W takim przypadku podatnik jest obowiązany opodatkować zgodnie z zasadami ogólnymi kwalifikowane dochody z prawa własności intelektualnej uzyskane w okresie od dnia złożenia wniosku, do dnia jego wycofania, odrzucenia lub odmowy udzielenia prawa ochronnego.
W podobnej sytuacji znalazł się podatnik, który w swojej praktyce stomatologicznej stosuje nowoczesne techniki leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem cyfrowo zaprojektowanych i wykonanych serii ortodontycznych aparatów nakładkowych. W wyniku prac badawczo-rozwojowych opracował własny system technologii produkcji, ortodontycznych aparatów nakładkowych w innowacyjnym wysoce zautomatyzowanym procesie, co wymagało również opracowania specjalistycznego oprogramowania zapewniającego pracę systemu. Stworzył ponadto oprogramowanie bazodanowe (chmurowy system zdalnego dostępu) służące przechowywaniu aparatów według opracowanej technologii.
Podatnik złożył wniosek o ochronę patentową swojego wynalazku i zapytał Dyrektora KIS, czy może rozliczać dochody uzyskiwane ze sprzedaży aparatów wytworzonych w nowoczesnym systemie oraz ze świadczenia usług pomocniczych niezbędnych do korzystania z opracowanej technologii z zastosowaniem IP Box.
Jakie stanowisko przedstawił fiskus?
Organ, uznał, że tak- złożenie wniosku o ochronę patentową uprawnia podatnika do „warunkowego” stosowania ulgi IP Box. Podkreślił jednocześnie, że kwalifikowanym dochodem nie będzie cały dochód ze sprzedawanych aparatów i usług, a ich odpowiednia część, w jakiej wartość patentu została uwzględniona w cenie sprzedaży i wyliczona z zastosowaniem wskaźnika nexusa.
W ostatnich latach IP BOX zdobywa uznanie w różnych branżach, a w szczególności w branży medtech. Dzięki IP BOX przedsiębiorcy działający w tej dziedzinie mogą skorzystać z korzyści podatkowych. To z koleii staje się dodatkową zachętą do inwestowania w badania i rozwój oraz ochronę prawną swoich innowacji. Warto zatem mieć na uwadze, że z dobrodziejstw, jakie niesie IP Box, można korzystać już od chwili złożenia (zgłoszenia) wniosku o ochronę!
Posiadamy bardzo duże doświadczenie w rozliczaniu IP Box. Jakbyście byli Państwo zainteresowani takim wsparciem – zapraszam do kontaktu z nami.
Na podstawie Interpretacji indywidualnej z dnia 20 grudnia 2021 r. 0115-KDIT1.4011.636.2021.2.MT