Publikacje 20.08.2023
O czym należy pamiętać chcąc skorzystać z ulgi na robotyzacje w branży medtech?

Już przeszło półtora roku ulga na robotyzację wspomaga innowacyjnych przedsiębiorców. Szczególnie tych, którzy dążą do innowacyjnych rozwiązań i automatyzacji procesów.
W ramach krótkiego przypomnienia. Ulga na robotyzację umożliwia podatnikom odliczenie od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację.
Nie ma ograniczeń co do branży działalności, w której można skorzystać z dodatkowego odliczenia w ramach ulgi. Jednak pewne dziedziny ewidentnie przodują w tym aspekcie. Zwłaszcza branża przemysłowa.
Dziś chcielibyśmy ośmielić również firmy działające w branży medtech do zainteresowania się tą preferencją. Dostępna jest również dla Was!
Jednocześnie, aby proces korzystania z niej był dla Państwa firm w pełni bezpieczny, na podstawie dotychczasowych doświadczeń spółek prowadzących działalność badawczo-rozwojowa w dziedzinie medycyny, chcielibyśmy dziś zwrócić uwagę na jedną, szczególnie istotną kwestię przy korzystaniu z ulgi na robotyzację w tej branży.
Robot przemysłowy i inne koszty kwalifikowane
Przepisy regulujące ulgę na robotyzację zawierają katalog wydatków, które mogą być odliczane w ramach ulgi. Wśród nich, przede wszystkim można wymienić koszty zakupu robota przemysłowego, maszyn i urządzeń peryferyjnych funkcjonalnie z nimi związanych czy opłat leasingowych.
Należy jednak pamiętać, że nie każda maszyna będzie robotem w rozumieniu przepisów regulujących ulgę na robotyzację.
Definicja robota zakłada, że jest to: automatycznie sterowalna, programowalna, wielozadaniowa i stacjonarna lub mobilna maszyna, o co najmniej 3 stopniach swobody, która ponadto spełnia szczegółowe warunki przewidziane ustawą.
Skupiając się na wymienionych kryteriach, nie możemy zapomnieć o jednej najbardziej oczywistej cesze robota, którą musi spełniać, aby jego koszt odliczyć w ramach ulgi- robot musi być PRZEMYSŁOWY, tj. mieć przemysłowe zastosowanie.
Czy to oznacza, że zakup robota w firmie w branży medtech nie może być odliczony w ramach ulgi?
– Oczywiście, że nie!
Trzeba jednak zrozumieć różnicę w zastosowaniu przemysłowym, a nieprzemysłowym.
Zastosowanie przemysłowe- czyli jakie?
Ogólnie rzecz ujmując, „zastosowanie przemysłowe” powinno być rozumiane wyłącznie jako zastosowanie w przemyśle związanym z produkcją (wytwarzaniem) towarów. Udział w procesach zachodzących później, np. umożliwiających wejście wyprodukowanych towarów do obrotu, (w szczególności ich dystrybucja) nie będzie już „zastosowaniem przemysłowym”.
Aby zobrazować tę różnicę, porównajmy dwa prawdziwe przykłady spółek z branży farmaceutycznej:
- Pierwszym przykładem jest Spółka „A”. Prowadzi ona działalność m.in. w zakresie produkcji leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych.
Spółka ta zakupiła robota, który ma być wykorzystywany w działalności apteki. Do jego funkcji należy między innymi automatyczne przyjmowanie dostaw z hurtowni. Odczyt informacji zawartych w kodach kreskowych. Jak również dbanie o odpowiednią temperaturę przechowywania leków termolabilnych i wyrobów farmaceutycznych.
- Drugim przykładem jest Spółka „B”. Podobnie jak jej poprzedniczka- jest producentem leków, suplementów diety oraz produktów medycznych. Produkty te są stale rozwijane oraz ulepszane.
Spółka planuje nabycie fabrycznie nowego robota przemysłowego wraz z maszynami i urządzeniami peryferyjnymi w postaci w pełni zrobotyzowanej linii pakującej. Jej celem jest zwiększenie automatyzacji i robotyzacji procesu produkcyjnego. Linia pakująca będzie wyposażona m.in. w zautomatyzowany system paletyzujący. Służy on do układania kartonów zbiorczych na palecie, podobnie kartoniarka odpowiedzialna za pakowanie m.in. tabletek/kapsułek w kartoniki jednostkowe.
Która ze spółek będzie mogła skorzystać z ulgi na robotyzację?
– Spółka „B”.
Robot zakupiony przez Spółkę „B” będzie wykorzystywany stricte w procesie produkcji towarów (tu leków i wyrobów medycznych). Tutaj znajdzie zatem „przemysłowe zastosowanie”.
Inaczej będzie w przypadku Spółki „A”. Pomimo tego, że robot apteczny jest automatycznie sterowany, programowalny, wielozadaniowy i stacjonarny, organ podatkowy odmówił spółce prawa do skorzystania z ulgi na robotyzację w zakresie zakupu takiej maszyny. W ocenie Dyrektora KIS, robot ten nie wypełnia definicji robota przemysłowego. Nie będzie on wykorzystywany dla zastosowań przemysłowych (tj. w produkcji różnego rodzaju towarów i wyrobów).
Roboty wykorzystywane w celach magazynowych oraz przemieszczania towarów w magazynach przemysłowych (na potrzeby składowania i dystrybucji wyprodukowanych towarów) oraz w magazynach, hurtowniach i centrach dystrybucyjnych (odrębnych od zakładów przemysłowych) nie będą spełniały definicji robota przemysłowego!
Czy widzą Państwo tę różnicę?
Mimo że aspekt „przemysłowy” robota wynika bezpośrednio z przepisów, często pomijamy tę cechę. Przedstawione przykłady pokazują, że zawsze należy dokładnie zbadać, czy robot, który chcą Państwo wdrożyć w firmie, odliczając koszty jego zakupu, rzeczywiście ma zastosowanie przemysłowe.
Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że ulga na robotyzację stanowi cenne narzędzie, które, o ile umiejętnie wykorzystane, może znacznie obniżyć koszty prowadzenia działalności. Być może Państwa firma spełnia warunki do jej zastosowania?
Publikacje 20.08.2023
Zobacz również
Publikacje

Jak skorzystać z ulg podatkowych dla sektora OZE?
Publikacje

Biogazownie w Polsce. Jak skorzystać z dostępnych ulg?
Zobacz, jak możemy
Ci pomóc
Bezpieczne prowadzenie biznesu wymaga zaufanych doradców, na których możesz polegać. Pomagamy przedsiębiorcom w Polsce i za granicą działać odważnie i pewnie.