W dzisiejszym dynamicznym świecie technologii innowacyjność stanowi kluczową przewagę konkurencyjną dla firm z sektora telekomunikacji. Ciągłe doskonalenie usług, wprowadzanie nowych rozwiązań i adaptacja do zmieniających się potrzeb klientów są nieodłącznymi elementami tej branży. W tym kontekście działania badawczo-rozwojowe odgrywają istotną rolę. Pozwalają przedsiębiorstwom w sektorze telekomunikacyjnym na tworzenie nowych technologii, usprawnianie istniejących rozwiązań i utrzymanie konkurencyjności na rynku.
Jak wiemy, jednym z najpopularniejszych narzędzi wspierających projekty B+R w Polsce jest ulga badawczo-rozwojowa. Umożliwia ona dodatkowe odliczenie kosztów poniesionych na ten cel (nawet do 200%!). O jej szerokim wykorzystaniu w branży IT, medycznej czy przemysłowej niejednokrotnie mieli Państwo okazję przeczytać na naszym blogu.
Jednak czy firmy telekomunikacyjne również mają możliwość skorzystania z tego rodzaju wsparcia?
Odpowiedź jest prosta- oczywiście, że tak!
Potwierdza to przykład innowacyjnej spółki akcyjnej. Spółka ta od wielu lat na bazie posiadanej ogólnopolskiej infrastruktury światłowodowej świadczy usługi telekomunikacyjne operatorom sieci telefonii stacjonarnej i komórkowej, telewizji kablowych, dostawców Internetu.
Celem zapewnienia ciągłego i innowacyjnego rozwoju oferowanych usług i towarów spółka przeprowadza różnego rodzaju projekty badawczo-rozwojowe.
Przykładem takiego projektu, w odniesieniu do którego Dyrektor KIS potwierdził możliwość zastosowania ulgi B+R, jest opracowanie kompleksowego (zintegrowanego) systemu energetycznego, który będzie zdalnie zarządzany przez spółkę z poziomu opracowanego oprogramowania. Pomyślna realizacja tego projektu pozwoli na znaczne uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej.
Aby to osiągnąć, spółka prowadzi zaawansowane badania. Mają one doprowadzić do umożliwienia spółce zmniejszenia udziału konsumpcji energii elektrycznej wytwarzanej w sposób konwencjonalny (tj. energii pochodzącej ze źródeł wysokoemisyjnych). Pozwoli to na przejście w istotnej mierze na wykorzystywanie energii ze źródeł alternatywnych – odnawialnych oraz przyjaznych klimatowi. Dodatkowo, mając na uwadze charakter energii elektrycznej, wytwarzanej za pomocą alternatywnych źródeł energii, Spółka podejmuje też prace mające na celu opracowanie systemu magazynowania wytworzonej samodzielnie energii elektrycznej.
Organ podatkowy potwierdził, że Spółka będzie mogła odliczyć w ramach ulgi B+R wydatki związane z realizacją opisanego projektu, w tym m.in.:
- Wydatki na wynagrodzenia pracowników bezpośrednio zaangażowanych w prowadzenie prac B+R oraz pracowników z działu księgowo-administracyjnego,
- Premie dla pracowników za zaangażowanie w działalność B+R i koszty delegacji pracowników zajmujących się działalnością B+R,
- Wydatki na poczet zakupu urządzeń (środków trwałych) niezbędnych do skutecznego i zgodnego z wymogami przeprowadzenia projektu (instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, magazyny energii itp.).
Podsumowując…
Sektor telekomunikacyjny także może czerpać korzyści z ulgi B+R, która wspiera innowacyjność i rozwój technologiczny. Warto więc dokładnie przyjrzeć się swoim projektom badawczo-rozwojowym i zastanowić się, czy nie ma możliwości skorzystania z tego narzędzia.
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące ulgi na badania i rozwój lub potrzebują profesjonalnej pomocy w procesie ubiegania się o nią, serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią. Nasi eksperci służą fachowym doradztwem i wsparciem, aby pomóc Państwu maksymalnie wykorzystać dostępne narzędzia podatkowe i osiągnąć sukces w dziedzinie innowacyjności, także w sektorze telekomunikacji.
Na podstawie: Interpretacji indywidualnej z dnia 27.07.2023 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.235.2023.6.MR