W dobie dynamicznych przemian rynkowych oraz wszechobecnej innowacji nie dziwi fakt, że wielu przedsiębiorców nieustannie poszukuje oszczędności — również podatkowych — które pozwolą na wdrażanie nowych projektów oraz stabilną ekspansję firmy. Jednym ze sposobów na ograniczenie kosztów inwestycji w obrębie przedsiębiorstwa jest ulga badawczo-rozwojowa, której celem jest promowanie nowoczesnych i skutecznych rozwiązań, mających zastosowanie we współczesnym świecie. Poniżej omawiamy najważniejsze aspekty działalności firmy oraz kryteria, które muszą zostać spełnione, by skorzystać z tego rodzaju wsparcia.
Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową — o czym warto wiedzieć?
Ulga na prace badawczo-rozwojowe (B+R) uprawnia przedsiębiorcę do ponownego odliczenia określonych wydatków firmy, które już zostały uwzględnione w kosztach podatkowych. W praktyce oznacza to, że finalna kwota podatku może zostać dwukrotnie pomniejszona o koszty wynikające z tego rodzaju działalności.
Jednak wielu przedsiębiorców — sugerując się przede wszystkim nazwą omawianej ulgi — już na wstępie odrzuca możliwość zastosowania tej ulgi, uznając profil działalności swojej firmy za nieodpowiedni w kontekście obszarów promowanych przez ulgę podatkową na działalność badawczo-rozwojową. Jest to ogromny błąd, gdyż pamiętać należy, że zakres prac uprawniających do udziału w programie jest stosunkowo szeroki i nie ogranicza się on jedynie do podmiotów posiadających własne działy R&D.
Jakie korzyści niesie ze sobą ulga podatkowa na prace badawczo-rozwojowe?
Oszczędności wynikające z możliwości ponownego odliczenia kosztów podatkowych przedsiębiorstwa sprawiają, że czynione inwestycje w działalność badawczo-rozwojową firmy stają się przedsięwzięciem dużo bardziej opłacalnym finansowo. Przedsiębiorca zyskuje w ten sposób znaczną swobodę w podejmowaniu nowych projektów oraz szeroko zakrojonej optymalizacji prac już prowadzonych. Tego rodzaju ulga podatkowa zwiększa tym samym konkurencyjność rynkową podmiotu, a co za tym idzie — także atrakcyjność w oczach klientów oraz potencjalnych inwestorów.
Jakie prace uprawniają do skorzystania z ulgi podatkowej na działania badawczo-rozwojowe?
Wbrew pozorom wymogi odnośnie charakteru działalności uprawniającej do skorzystania z omawianej ulgi podatkowej są stosunkowo szerokie. Prace badawczo-rozwojowe nie wymagają wcale wprowadzenia na rynek zupełnie nowej technologii czy innowacyjnych systemów. Kryteria programu uwzględniają między innymi wdrażanie nowych lub ulepszanie już istniejących produktów oraz procesów produkcyjnych, optymalizację świadczonych usług oraz wprowadzanie nowych kanałów dotarcia do klienta, a także wszelkie działania mające na celu poprawę ogólnego funkcjonowania firmy.
Tak sformułowany zakres prac sprawia, że ulga badawczo-rozwojowa znajduje zastosowanie w wielu różnych obszarach rynkowych — przede wszystkim w branży IT, nowych technologiach, a także między innymi w budownictwie, przemyśle produkcyjnym, spożywczym oraz sektorze usługowym. Szczegółowe informacje odnośnie ogólnych wytycznych programu, jak również konkretnych projektów i prac w obrębie powyższych obszarów, znaleźć można na naszej stronie internetowej.
Nasze wsparcie w kontekście ubiegania się o ulgę na prace badawczo-rozwojowe
Korzystając z usług naszej kancelarii podatkowej mogą Państwo liczyć na kompleksowe wsparcie w zakresie całego procesu weryfikacji działalności Państwa firmy pod kątem ubiegania się o ulgę B+R. Współpraca z naszą kancelarią obejmuje między innymi bezpłatny audyt wstępny, który poprzedza pełną, wyczerpującą analizę możliwości skorzystania z ulgi. Darmowa konsultacja pozwala już na początku ocenić zasadność podjęcia starań w tym zakresie, eliminując tym samym ryzyko poniesienia bezpodstawnych kosztów pełnej analizy.
Więcej informacji na temat naszego wsparcia, jak również obszerną charakterystykę samego programu obejmującego ulgę na prace badawczo-rozwojowe oraz obszarów przez niego uwzględnianych, znajdą Państwo w odpowiednich zakładkach naszej strony internetowej. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości odnośnie omawianego zagadnienia zachęcamy natomiast do kontaktu z naszą kancelarią.