Bank w celu poprawy efektywności prowadzonej działalności gospodarczej, zdobyciu nowych klientów, poprawy bezpieczeństwa świadczonych usług czy optymalizacji procesów wewnętrznych banku, chce uruchomić i prowadzić następujące rodzaje projektów:
• projekty badawcze, których podstawowym celem jest zdobywanie nowej wiedzy i transfer wiedzy na potrzeby opracowywania nowych produktów, procesów i usług. W praktyce podejmowane inicjatywy w ramach działalności badawczej prowadzonej w Banku obejmują przede wszystkim poszukiwanie nowych rozwiązań techniczno-organizacyjnych mogących mieć wpływ na działalność Banku w przyszłości.
• projekty rozwojowe, prowadzone są w oparciu o wyniki prowadzonych prac badawczych, jeśli te zakończą się sukcesem i wykażą potencjalną przydatnością biznesową. Projekty rozwojowe uruchamiane są również z inicjatywy (pomysłów) zgłaszanych przez pracowników Banku wpisujące się w strategię rozwoju Banku. Projekty rozwojowe skupiają się na doprowadzaniu koncepcji tworzonych w ramach projektów badawczych, pomysłów zgłaszanych przez pracowników oraz przyjmowanych z rynku do fazy testów oraz ich testowanie zgodnie z przyjętymi założeniami. W przypadku pozytywnego zakończenia fazy testów, projekty te obejmują również komercyjne uruchomienie wypracowanych rozwiązań. Projekty rozwojowe cechuje także fakt, że posiadają zdefiniowany cel, lecz często nie posiadają zdefiniowanej ścieżki dojścia do wskazanego celu lub na etapie uruchamiania projektu określone zostają jedynie ogólne kierunki i wytyczne ścieżki dojścia do celu. W ramach tych projektów, Bank bada możliwość praktycznego zastosowania określonych technologii, opracowuje prototypy nowych lub ulepszonych rozwiązań organizacyjnych, buduje oraz testuje koncepcje i modele nowych rodzajów usług bądź nowych kanałów dotarcia do klienta i oferowania usług.
• projekty wspierające bieżąca działalność Banku, są to projekty planowane, prowadzone okresowo i zgodnie z wcześniej ustalnoym harmonogramem w zakresie optymalizacji funkcjonowania Banku. Ich cel jest wcześniej ustalony i wynika z bierzących potrzeb zabezpieczenia działalności Banku. Zarówno koszty, jak i spodziewane rezultaty takich projektów są dokładnie określone.Projekty te są zarówno innowacyjne jak i nie, najczęsciej są to jednak projekty wdrażające nowe lub ulepszone procesy funkcjonowania banku np: nowe wersje używanych programów komputerowych. Ogólnie te projekty poprawiają efektywność i ograniczają koszty działalności Banku. Projekty te są realizowany srodkami i siłami Banku lub podmiotu trzeciego kooperującego z Bankiem albo łącznie z nim.
Bank chciał znać stanowisko Organu, czy w zakres działalności badawczo-rozwojowej wchodzą projekty opisane wyżej. Organ odpowiedział na to pytanie twierdząco, przyznając rację Bankowi, że te projekty zawierają niewątpliwie elementy innowacyjności oraz wypełniają definicje ustawowe, odnoszące się do działalności badawczo-rozwojowej.Organ wskazał ponadto, że zjawisko innowacyjności jest związane z każdą działalnością gospodarczą, szczególnie z sektorem bankowym gdzie wymogi konkurencyjności zmuszają banki do ciągłego poszukiwania nowych produktów i usług. Warunki otoczenia i duża konkurencja na rynku usług bankowych wymuszają konieczność stałego dostosowywania się do nowych warunków i wyprzedzania poczynań konkurentów. Innowacje stają się zatem koniecznym warunkiem funkcjonowania na rynku. Wraz z pojawieniem się i doskonaleniem nowych form komunikacji i przetwarzania informacji, instytucje finansowe zyskują nowe kanały dystrybucji swoich produktów. Tym samym organ pozwolił zakwalifikować opisane wyżej projekty do działalności badawczo-rozwojowej.