Ulga badawczo-rozwojowa jako skuteczne narzędzie umożliwiające obniżenie podatku dochodowego firm.
Ulga badawczo-rozwojowa to skuteczne narzędzie pozwalające na obniżenie podatku dochodowego przedsiębiorstw, prowadzących działalność badawczo-rozwojową w bardzo wielu branżach. Równie szerokie okazuje się jej zastosowanie w branży spożywczej.
Przykładowo, przedsiębiorstwo może prowadzić badania nad nowymi smakami, składnikami lub sposobami produkcji wyrobów spożywczych, co pozwoli na wprowadzenie na rynek nowych, innowacyjnych produktów. Innym przykładem zastosowania ulgi w branży spożywczej może być rozwijanie i wdrażanie nowych technologii produkcji. Działania takie potencjalnie umożliwiają wdrożenie w firmie ulgi B+R. Dzięki czemu przedsiębiorstwo może obniżyć swoje podatki dochodowe, co zwiększa jego czyste zyski.
W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy podzielić się z Państwem pomysłem konkretnego podatnika na wykorzystanie ulgi w opracowaniu ekologicznego produktu.
Przykład podatnika produkującego wyroby ekologiczne
Organ podatkowy potwierdził zastosowanie ulgi B+R przez jednoosobowego przedsiębiorcę. Produkuje on ekologiczne artykuły spożywcze z surowców ekologicznych, takich jak błonnik pokarmowy, owoce liofilizowane i proszki z liofilizowanych owoców, pozbawione wypełniaczy, konserwantów i innych dodatków.
Podatnik wpadł na pomysł przeprowadzenia innowacyjnej inwestycji. Pozwoli mu na opracowanie technologii produkcji ekstraktu z surowca o unikalnych właściwościach prozdrowotnych, który będzie wolny od chemikaliów i nie będzie powodował negatywnych skutków ubocznych dla organizmu człowieka. Głównym celem jego projektu było użycie innowacyjnych technik do wytłoczenia maksymalnej ilości oleju z produktu, ale bez pomocy toksycznych chemikaliów.
Organ zgodził się z podatnikiem, co do badawczo-rozwojowego charakteru działalności, a w konsekwencji możliwości zastosowania ulgi B+R. Podatnik wykazał, że inwestycja spełnia podstawowe kryteria dla zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej, tzn.:
- będzie mieć charakter twórczy,
- będzie wykonywana w sposób systematyczny,
- obejmować będzie badania naukowe lub prace rozwojowe,
- podejmowana będzie w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz zastosowania tej wiedzy do celów tworzenia nowych zastosowań i produktów.
Przeprowadzenie planowanej inwestycji wiąże się dla przedsiębiorcy z różnego rodzaju kosztami. Zastanówmy się jakie przykładowe wydatki podatnik będzie mógł odliczyć ponownie od dochodu w ramach ulgi? (i to nawet do 200% tych kosztów!)
Będą to m.in. wydatki na:
- zakup usług prób produkcyjnych na urządzeniu do produkcji oraz w przypadku wstępnych pozytywnych rezultatów testów, także zakup urządzenia laboratoryjnego;
- zakup dodatkowego, niezbędnego osprzętu do przeprowadzenia prób technologicznych typu urządzenia dozujące, zbiorniki, mieszalniki, aparatura rejestrująca itp.;
- zakup aparatury pomiarowej, pozwalającej na monitorowanie rezultatów prac badawczych;
- zakup dodatkowego, niezbędnego osprzętu do przeprowadzenia prób technologicznych procesu ekstrakcji w skali pozwalającej na jej późniejsze odwzorowanie w produkcji na skalę przemysłową;
- zakup odczynników i półproduktów;
- zakup badań laboratoryjnych;
- zakup aparatury pomiarowej, pozwalającej na monitorowanie rezultatów prac badawczych;
- zakup urządzeń pomocniczych do procesu ekstrakcji oraz urządzeń do procesu rozdziału, odzyskiwania rozpuszczalników, oczyszczania ekstraktu do żądanego poziomu, aby uzyskać odpowiednią koncentrację substancji aktywnych.
Jakich kosztów podatnik nie może uwzględnić w ramach ulgi?
Projekt przeprowadzany przez podatnika, wymaga zakupu ekspertyz, opinii, usług doradczych od specjalistów z branży olejarskiej. Zasadniczo tego rodzaju koszty stanowią koszty kwalifikowane w uldze B+R. Jest jednak jeden bardzo ważny warunek! Istotne jest, od jakiego podmiotu usługi konsultacyjne zostały nabyte? Koszty kwalifikowane mogą stanowić tylko wydatki na te usługi, które świadczone będą przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc podmioty należące do systemu nauki i szkolnictwa wyższego, które, jak wynika z przytoczonych przepisów znajdują się w wykazie instytucji systemu szkolnictwa wyższego zamieszczonej w Zintegrowanym Systemie Informacji POL-on (uczelnie wyższe, instytuty badawcze).
Nasz przedsiębiorca nie odliczy zatem wydatków na zakup ekspertyz i opinii dla celów działalności B+R, nabytych od wyspecjalizowanych podmiotów. Również od tych posiadających własne ośrodki badawczo-rozwojowe czy własne laboratoria przyzakładowe, jeżeli nie znajdują się one we wspomnianym wcześniej wykazie.
Podsumowując…
Przykład naszego podatnika, produkującego ekologiczne produkty, jest to tylko jeden z wielu przykładów, gdzie zastosowanie ulgi B+R było uzasadnione. Ulga B+R jest ważnym narzędziem dla przedsiębiorców z branży spożywczej, którzy chcą inwestować w badania naukowe i rozwój. Pozwala im to na stworzenie lepszych i bardziej innowacyjnych produktów spożywczych oraz na zwiększenie wydajności produkcji. Mogą również inwestować w badania nad składem i wartością odżywczą produktów. A to z kolei wpływa na stworzenie zdrowszych i bardziej wartościowych produktów spożywczych.
Aby wdrożenie ulgi było procesem w pełni bezpiecznym, konieczne jest dokonanie szczegółowej analizy prowadzonej działalności, pod kątem spełnienia koniecznych przesłanek zastosowania ulgi B+R. Przykład naszego podatnik pokazuje także, że należy zwrócić uwagę na ponoszone na tę działalność wydatki.
Jako Kancelaria specjalizująca się w uldze B+R, oferujemy kompleksową pomoc w procesie wdrażania tej ulgi w Państwa firmie. Przejdziemy z Państwem przez wszystkie etapy tego procesu, służąc fachową radą na każdym z nich. Zapraszamy do kontaktu!
Na podstawie interpretacji indywidualnej z dnia 26.07.2021 r., (0115-KDIT3.4011.381.2021.3.PS)