W ostatnich latach coraz więcej firm zdecydowanie inwestuje w działania CSR, czyli w społeczną odpowiedzialność biznesu. Ta pozytywna tendencja jest zauważalna w różnych branżach. Oznacza również istotny krok w kierunku budowania bardziej zrównoważonych i społecznie zaangażowanych przedsiębiorstw. Dzięki rosnącej świadomości i zrozumieniu, że odpowiedzialność społeczna ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego sukcesu, firmy coraz chętniej podejmują działania, które wykraczają poza tradycyjne cele ekonomiczne.
Różnorodne inicjatywy, takie jak wsparcie organizacji charytatywnych, projekty ochrony środowiska, wspieranie lokalnej działalności sportowej czy kulturalnej, przyczyniają się do pozytywnego wizerunku firmy i budowania zaufania klientów. Przyciągają one również najlepszych pracowników, którzy coraz częściej poszukują etycznych i społecznie zaangażowanych pracodawców.
A ponadto takie działania… mogą być korzystne podatkowo!
Zaangażowanie przedsiębiorstw w tego rodzaju przedsięwzięcia docenia i wspiera również ustawodawca. Oferuje im atrakcyjne ulgi podatkowe. Jedną z nich jest tzw. ulga sponsoringowa.
Dzięki tej preferencji przedsiębiorca może odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej na zasadzie liniowej lub na zasadach ogólnych, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność:
- sportową,
- kulturalną w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej,
- wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.
W praktyce oznacza to, że oprócz zaliczenia poniesionych kosztów w 100% do kosztów uzyskania przychodu, przedsiębiorca uzyska prawo do dodatkowej preferencji w podatku dochodowym przez odliczenie od podstawy opodatkowania 50% poniesionych kosztów. Łącznie zatem przedsiębiorca rozliczy 150% poniesionego kosztu.
Jakie wydatki podlegają odliczeniu w ramach ulgi sponsoringowej?
Oczywiście nie każdy wydatek poniesiony na edukację, sport czy kulturę może podlegać odliczeniu w ramach ulgi. Przepisy bardzo szczegółowo określają listę celów, jakie może wspierać przedsiębiorca, aby móc skorzystać z dodatkowego odliczenia. Zwracamy uwagę, że każdorazowy wydatek powinien być analizowany pod kątek przynależności do tego katalogu. Ma on charakter zamknięty i kompletny. Aby dokładnie się z nim zapoznać, odsyłamy do art. 26 ha ustawy o PIT (odpowiednio art. 18ee Ustawy o CIT).
Działalność sportowa
Ogólniej rzecz ujmując, można wskazać, że w przypadku wspierania działalności sportowej, odliczeniu będą mogły podlegać koszty poniesione na:
- finansowanie klubu sportowego, w szczególności na zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych,
- finansowanie stypendiów sportowych.
- imprezę sportową niebędąca masową imprezą sportową wg ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
Działalność kulturalna
Odnośnie wspierania działalności kulturalnej, odliczeniu będą podlegały koszty dotyczące:
- tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury, w tym poniesione na rzecz instytucji kultury,
- finansowanie działalności kulturalnej realizowanej przez uczelnie artystyczne i publiczne szkoły artystyczne.
Działalność edukacyjna
Natomiast przedsiębiorca wspierający szkolnictwo wyższe i naukę, za koszty kwalifikowane do ulgi będzie mógł uznać m.in.:
- określone stypendia,
- finansowanie zatrudnionemu przez podatnika pracownikowi opłat za kształcenie na studiach podyplomowych, kształcenie specjalistyczne lub kształcenie w innych formach,
- finansowanie wynagrodzeń, wraz z pochodnymi, studentów odbywających u podatnika staże i praktyki przewidziane programem studiów,
- sfinansowanie tzw. „studiów dualnych”,
- wynagrodzenie wypłacane w okresie 6 miesięcy od dnia zatrudnienia przez podatnika organizującego praktyki zawodowe dla studentów danej uczelni pracownikowi będącemu absolwentem studiów w tej uczelni zatrudnionemu za pośrednictwem akademickiego biura karier.
Należy podkreślić, że możliwość odliczenia niektórych kosztów związanych ze szkolnictwem wyższym i nauką dotyczy jedynie tych wydatków, które zostały poniesione na podstawie umowy zawartej przez podatnika z uczelnią. Ponadto ustawodawca wyraźnie określa, że prawo do odliczenia kosztów związanych z działalnością edukacyjną nie przysługuje podatnikowi będącemu założycielem uczelni niepublicznej.
Podsumowując…
Ulga dla wspierających sport, edukację i kulturę stanowi nowy, ciekawy instrument podatkowy zachęcający do aktywnego zaangażowania w rozwijanie tych kluczowych dziedzin naszego społeczeństwa. To szansa dla przedsiębiorców, aby nie tylko przyczyniać się do pozytywnych zmian społecznych i kulturowych, ale odliczać również koszty związane z takimi działaniami.
Zachęcamy, aby w pełni wykorzystywać dostępne preferencje podatkowe, tak by nasze przedsięwzięcia i inicjatywy były jeszcze bardziej efektywne i inspirujące, a dzięki oszczędnościom podatkowym- liczniejsze!
W razie wątpliwości dotyczących możliwości skorzystania z ulg podatkowych, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią. Nasze doradztwo oparte jest na szerokim zakresie wiedzy i praktycznym doświadczeniu w obszarze ulg podatkowych. Z uwagą przyjrzymy się Państwa sytuacji i zaproponujemy optymalne rozwiązania podatkowe. Pozwolą one maksymalnie wykorzystać dostępne ulgi i osiągnąć korzyści finansowe dla Państwa przedsiębiorstwa. 😊