Projekty innowacyjne, zwłaszcza te związane z opracowywaniem, testowaniem i wdrażaniem nowych leków czy nowoczesnych rozwiązań medycznych, często charakteryzują się złożonością. Ta z kolei przewyższa możliwości pojedynczego podmiotu gospodarczego. W przypadku projektów o tak wysokim stopniu specjalizacji trudno sobie wyobrazić, aby jedna firma mogła samodzielnie zrealizować i zarządzać wszystkimi niezbędnymi zasobami potrzebnymi do przeprowadzenia prac od początku do końca procesu. Dlatego też powszechne jest podejście oparte na współpracy różnych podmiotów gospodarczych. A co za tym idzie podziale projektu na etapy. Odpowiedzialność za poszczególne prace przejmuje się w określonych fazach procesu.
Jaki wpływ ma współuczestnictwo różnych wyspecjalizowanych podmiotów w projektach na korzystanie z ulgi B+R? W szczególności, czy podmiot, który wykonuje jedynie fragment prac projektowych na zlecenie głównego realizatora projektu B+R, ma możliwość odliczenia poniesionych kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową?
Spółki współpracujące przy realizacji projektu produkcji leku
Szukając odpowiedzi na to pytanie, posłużmy się przykładem Spółki. Spółka ta wraz z podmiotem powiązanym podjęła się realizacji prac o charakterze B+R. Nakierowane są one na stworzenie i skomercjalizowanie nowego produktu leczniczego.
Do tej pory, Spółka dokonała opracowania procedury wytwarzania leku na małą skalę. Wykonała również podstawowe badania kontroli jakości. Następnym krokiem w ramach realizacji projektu jest opracowanie procedury wytwarzania produktu na dużą skalę. Ten proces na potrzeby badania klinicznego z udziałem pacjentów, przeprowadzi podmiot powiązany. Po zakończeniu projektu tylko podmiot powiązany będzie posiadał prawa do wyników prac.
Podmioty, w celu realizacji projektu dokonały podziału zadań zgodnie z profilem prowadzonej działalności, posiadaną wiedzą, doświadczeniem oraz dostępnymi zasobami. Prace realizowane przez Spółkę mają na celu opracowanie technologii wytwarzania produktu oraz zorganizowanie procesu produkcyjnego. Mają zapewnić, że proces produkcji doprowadzi do wytworzenia produktu o określonych parametrach i cechach.
Spółka wystąpiła z wnioskiem o indywidualną interpelację.Miała wątpliwości, czy w świetle przyjętego podziału ról w ramach wspólnie realizowanego projektu jest uprawniona do skorzystania z ulgi B+R w zakresie poniesionych przez siebie kosztów kwalifikowanych. Podkreśliła jednocześnie, że podejmowane przez nią działania, stanowią wewnętrzną działalność B+R.
Stanowisko Dyrektora KIS
Organ interpretacyjny potwierdził prawidłowość stanowiska przedstawionego przez Spółkę w interpretacji indywidualnej z dnia 30.06.2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.150.2023.2.JMS).
W ocenie Dyrektora KIS, jeśli prace realizowane samodzielnie przez Spółkę spełniają kryteria uznania za działalność o charakterze B+R, to Spółka jest uprawniona do odliczenia w ramach ulgi ponoszonych kosztów. Koszty te oczywiście muszą mieścić się w jednej z kategorii kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT.
Nie ma przy tym znaczenia, iż prace te realizowane są na zlecenie innego podmiotu, posiadające prawa do wyników prac. Przepisy podatkowe nie wprowadzają bowiem ograniczeń w stosowaniu ulgi B+R, jeśli dany podmiot prowadzi prace B+R na zlecenie innych spółek (również powiązanych). Potwierdza to także praktyka interpretacyjna organów skarbowych. Oznacza to, że w przypadku, gdy w ramach jednego projektu kilka spółek realizuje prace B+R, każda z nich ma prawo do rozpoznania w uldze własnych kosztów kwalifikowanych.
Przedstawioną argumentację wprost potwierdził również Wyrok NSA (II FSK 321/22) z dnia 17 maja 2022 r., który dotyczył działalności podatnika w tym samym sektorze – rozwoju innowacyjnych leków. W przywołanym wyroku, NSA potwierdził możliwości rozpoznania ulgi B+R przez jeden z podmiotów. Wykonywał on jedynie część z prac niezbędnych do przeprowadzenia całości projektu o charakterze B+R. Podobne stanowisko znaleźć możemy również np. w interpretacji indywidualnej z dnia 15 kwietnia 2021 r. (sygn. 0111–KDIB1–3.4010.74.2021.2.APO).
Kształtująca się w tej kwestii linia interpretacyjna jest korzystna, zwłaszcza dla przedsiębiorców realizujących projekty, gdzie wysoki stopień specjalizacji wymaga efektywnej współpracy. Z pewnością taką branżą jest branża medyczna czy branża technologii medycznych. W przypadku wspólnych projektów podmiot odpowiedzialny za wykonanie tylko części prac na zlecenie głównego realizatora ma również możliwość dokonywania odliczeń poniesionych przez siebie kosztów kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową. Niemniej kluczowe jest spełnienie wszystkich warunków i kryteriów określonych w przepisach podatkowych. Jak również prowadzenie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej charakter prowadzonych prac badawczo-rozwojowych.