Wprowadzenie ulgi na robotyzację w branży medtech budzi obecnie liczne zapytania i wątpliwości wśród przedsiębiorców, którzy zdecydowali się zautomatyzować swoje procesy produkcyjne. Choć przepisy regulujące tę ulgę obejmują precyzyjnie określony zakres kwalifikowanych kosztów, które można odliczyć, praktyczne zastosowanie tych przepisów pozostawia wiele niejasności.
Z tego rodzaju wątpliwościami zmierzyła się spółka należąca do grupy, która działa w różnych gałęziach branży farmaceutycznej i usług medycznych. Spółka ta jest wiodącym producentem leków, suplementów diety oraz produktów medycznych.
Aktywnie angażuje się w zaawansowane prace badawczo-rozwojowe mające na celu opracowanie nowych produktów oraz rozwinięcie istniejących. W ramach tych działań koncentruje się na tworzeniu różnorodnych form finalnych produktów, takich jak preparaty naskórne w postaci maści, kremów, i żeli, w tym z użyciem nośników liposomowych. Ponadto prowadzi badania nad syropami, zawiesinami, roztworami i innymi innowacyjnymi produktami.
Organizacja planuje nabycie nowego robota przemysłowego z pełną linią pakującą oraz usługami szkoleniowymi w celu zwiększenia automatyzacji procesu produkcyjnego, poprawy zdolności produkcyjnych i konkurencyjności. Ponadto planuje zakup integralnych z robotem systemów informatycznych związanych z cyklem produkcyjnym:
- System MES, którego umożliwia analizę danych cyklu produkcyjnego, co pozwoli spółce optymalnie wykorzystać dostępne moce produkcyjne (np. skrócenie przestoi, zoptymalizowanie czasu procesów);
- System APS do planowania i harmonogramowania zleceń produkcyjnych. System ma umożliwiać wykonywanie w krótkim czasie skomplikowanych obliczeń, których wynikiem są optymalne plany produkcyjne.
Oprogramowanie do robotów przemysłowych kwestią sporną
Spółka nabrała wątpliwość czy wszystkie wydatki związane z wdrożeniem automatyzacji w firmie mogą zostać odliczone w ramach ulgi na robotyzację? Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podatkowe, postanowiła skonfrontować swoje stanowisko z interpretacją Dyrektora KIS.
Co uznał organ?
Organ zatwierdził koszty związane z nowym robotem przemysłowym i maszynami peryferyjnymi w postaci pełnej linii pakującej, włączając w to wydatki na szkolenia, jako koszty kwalifikowane podlegające dodatkowemu odliczeniu w ramach ulgi na robotyzację
Zdaniem Dyrektora KIS, nie można natomiast zastosować ulgi do wydatków na systemy informatyczne, które, jak wynika z wniosku, mają być integralnie związane z cyklem produkcyjnym. Koszty kwalifikowane, według katalogu (art. 38eb ust. 2 ustawy CIT), obejmują wyłącznie nabycie wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do użytkowania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych. Dyrektor KIS zwrócił jednak uwagę, że charakterystyka planowanych systemów wskazuje, że będą one pełniły funkcje w zarządzaniu procesami produkcyjnymi i planowaniu, a nie bezpośrednio w uruchomieniu i przyjęciu do użytkowania robotów przemysłowych i innych maszyn peryferyjnych. W związku z tym, w ocenie organu, wydatki na nabycie tych systemów nie kwalifikują się do ulgi na robotyzację.
Przykład spółki pokazuje, że podczas planowania odliczenia kosztów związanych z zakupem oprogramowania do robota w ramach ulgi, istotne jest uwzględnienie celu jego zastosowania. Decydujące pytanie brzmi, czy system jest niezbędny do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do użytkowania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych? Tylko wtedy wydatki na nabycie oprogramowania kwalifikują się jako koszty kwalifikowane w ramach ulgi.
Interpretacja indywidualna jako narzędzie do zapewnienie bezpieczeństwa podatkowego
Podczas planowania implementacji ulgi w firmie istotne jest uwzględnienie faktu, że organy interpretują koszty kwalifikowane w sposób bardzo precyzyjny. W celu ograniczenia ryzyka potencjalnego zakwestionowania odliczeń przez organy kontrolujące, zawsze warto dążyć do uzyskania potwierdzenia poprzez indywidualną interpretację. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do kwalifikowalności konkretnego wydatku, taka procedura może przyczynić się do zminimalizowania ryzyka i skutecznej ochrony przed ewentualnymi konsekwencjami podatkowymi.