Nie ma wątpliwości, że IP Box może przynieść ogromne korzyści podatkowe. To z kolei może znacząco wesprzeć rozwój i konkurencyjność firmy. Pozwala on na obniżenie opodatkowania dochodów generowanych z praw własności intelektualnej, co może znacząco zwiększyć zyski przedsiębiorstwa. Jednak, jak w przypadku wielu innych narzędzi podatkowych, korzyści te idą w parze z pewnymi wyzwaniami.
Ponoszenie wydatków jako warunek IP Box
Jednym z istotnych warunków rozliczenia IP Box jest wykazanie przynajmniej jednego kosztu bezpośrednio związanego z pracami badawczo-rozwojowymi nad prawem własności intelektualnej. To kryterium wynika z faktu, że aby skorzystać z IP Box, przedsiębiorstwa muszą obliczyć wskaźnik NEXUS. Ten wskaźnik jest ważnym elementem w procesie skorzystania z 5% stawki podatku. Oblicza się go na podstawie skumulowanych wydatków prowadzenia prac badawczo-rozwojowych nad danym prawem własności intelektualnej. Brak kosztów prowadzi do niemożności obliczenia wskaźnika NEXUS. W efekcie oznacza to, że firma nie będzie miała możliwości skorzystania z IP Box.
Przykłady podatników wskazują, iż niekiedy wymóg wykazania przynajmniej jednego kosztu może być problematyczny dla pewnych grup przedsiębiorców. W szczególności dla tych, którzy prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą. Należą do nich na przykład samodzielni programiści.
Warto jednak podkreślić, że koszty kwalifikujące się do celów IP Box nie ograniczają się jedynie do zakupu zaawansowanych sprzętów.
Przypominamy, że kosztem dla celów IP BOX mogą być także wydatki na usługi telekomunikacyjne takie jak abonament czy internet, które ponosi właściwie każdy przedsiębiorca!
Oczywiście w zależności od charakteru prowadzonego biznesu. Generalnie koszt ten może bezpośrednio związany z wytwarzaniem kwalifikowanego IP, bądź też pośrednio (wówczas wydatek należny podzielić według odpowiedniej proporcji i przypisać częściowo do dochodu IP Box, a częściowo do pozostałych dochodów).
Usługi telekomunikacyjne jako wydatki związane z wytworzeniem kwalifikowanego IP
Wiele prac badawczo-rozwojowych nad wytworzeniem, rozwinięciem czy ulepszeniem kwalifikowanego IP nie byłoby możliwe bez dostępu do internetu, czy telefonu.
Abonament telefoniczny umożliwia konsultację z kontrahentami. Natomiast koszt opłaty za internet zapewnia szybkie i stabilne łącze, które to jest wręcz nieodzowne w dzisiejszej pracy (zawłaszcz programistów), m.in. umożliwia zdalny kontakt z klientem, pozwala na znalezienie informacji na temat problemów pojawiających się w pracy B+R czy szybkie dzielenie się efektami swojej pracy.
Dzięki zakupionym usługom telekomunikacyjnym przedsiębiorca ma dostęp do wszelakich źródeł wiedzy, np. dokumentacji, publikacji, materiałów konferencyjnych. Nie można zapominać, że stałe łącze otwiera również przestrzeń do zdobywania nowej wiedzy, klientów, czy przekazywania owoców swojej pracy.
Z tego też względu Dyrektor KIS wielokrotnie potwierdzał w wydawanych interpretacjach indywidualnych, że wydatki na tego rodzaju usługi telekomunikacyjne, przy zachowaniu odpowiedniej metodyki alokacji, można uznać za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Będzie on opodatkowany 5% stawką podatku dochodowego (tzw. IP BOX).
Zachęcamy więc firmy telekomunikacyjne do aktywnego informowania swoich Klientów o tej korzystnej szansie i do wspierania ich w wykorzystywaniu jej pełnego potencjału. Równocześnie zachęcamy wszystkich do bardziej szczegółowego poznawania możliwości, jakie oferuje nam ustawodawca w zakresie optymalizacji obciążeń podatkowych. Być może również Państwa firma może z nich skorzystać!