Formy finansowania zewnętrznego w branży medtech.
Przedsiębiorcy działający w branży technologii medycznych mają wiele możliwości finansowania planowanych inwestycji. Klasycznie można podzielić je na wewnętrzne i zewnętrzne. Finansowanie wewnętrzne, zwane także własnym, to inaczej finansowanie przedsiębiorstwa z własnych środków, np. wypracowanego zysku. Jednak bardzo często firmy decydują się lub muszą skorzystać z finansowania z udziałem wsparcia zewnętrznego, czyli od podmiotów niezwiązanych bezpośrednio z przedsiębiorstwem i jego działalnością. Podjęcie takiej decyzji zazwyczaj wiąże się z dylematem- jaka forma będzie najlepsza dla sfinansowania danej inwestycji? Możliwości jest wiele, a każda z nich wiąże się z różnymi konsekwencjami podatkowymi. Ich świadomość może być dobrym drogowskazem do podjęcia odpowiedniej decyzji.
Potrzeby finansowania w branży technologii medycznych obejmują przede wszystkim sprzęt medyczny, taki jak m.in. aparatura diagnostyczna, sprzęt laboratoryjny, rentgeny, skanery, analizatory, ale również potrzebne do działalności medycznej oprogramowania i sprzęt IT. Wśród najczęściej wykorzystywanych form finansowania zewnętrznego tego rodzaju przedsięwzięć możemy wyróżnić: leasing, pożyczę medyczną oraz kredyt gotówkowy.
Leasing operacyjny i leasing finansowy
Planując zakup sprzętu medycznego, warto rozważyć wybór produktu finansowego, jakim jest leasing. Na rynku są dostępne dwa podstawowe rodzaje leasingu – operacyjny oraz finansowy.
Z uwagi na korzyści podatkowe, większym zainteresowaniem na rynku cieszy się leasing operacyjny. W przypadku tej formy finansowania właścicielem finansowanego urządzenia jest firma leasingowa, co oznacza, że to firma leasingowa, a nie leasingobiorca, amortyzuje sprzęt. Natomiast przedsiębiorca, płacąc comiesięczne raty, może je w całości wliczyć w koszty uzyskania przychodu (zarówno część odsetkową jak i kapitałową). Ponieważ leasing operacyjny kwalifikowany jest jako usługa, firmy z sektora medycznego muszą opłacać bardzo wysoki, 23-proc. podatek VAT. Ten czynnik może być szczególnie niekorzystny dla tych przedsiębiorców, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT. Nie mogą oni skorzystać z mechanizmu odliczenia. Co jednak istotne- w przypadku leasingu operacyjnego nie ma konieczności opłacania kosztów VAT w całości przy pierwszej racie.
Inaczej jest w przypadku leasingu finansowego.
Tutaj właścicielem ekonomicznym leasingowanego sprzętu jest leasingobiorca. To on amortyzuje sprzęt i opłaca raty leasingowe. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów firmowych tylko część odsetkową raty leasingowej. Ponadto wybór tej usługi wiąże się z koniecznością zapłaty z góry całego podatku VAT, przypadającego na wszystkie raty leasingowe za cały okres finansowania. Konieczność poniesienia jednorazowo tak dużego wydatku często jest czynnikiem obniżającym atrakcyjność tej formy finansowania. Jednakże, analizując opłacalność tego rodzaju wsparcia, trzeba wziąć pod uwagę, że leasing finansowy, w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, traktowany jest jako dostawa. Podlega więc opodatkowaniu VAT stawką właściwą dla środka trwałego. Zważywszy na to, że sprzęt medyczny zazwyczaj podlega 8-proc. stawce podatku, wybór leasingu finansowego może okazać się korzystniejszy. Gdyby ten sam sprzęt był finansowany poprzez leasing operacyjny, wiązałoby się to zastosowaniem 23-proc. stawki podatku VAT.
Podsumowując, pomimo że leasing operacyjny cieszy się zasadniczo większą popularnością na rynku, to w przypadku firm z branży medycznej, które korzystają ze zwolnienia z VAT, leasing finansowy może kazać się rozwiązaniem korzystniejszym.
Pożyczka medyczna (leasingowa)
Alternatywą dla leasingu jest pożyczka medyczna. Powstała ona w wyniku analizy potrzeb tej grupy klientów i stanowi połączenie cech leasingu finansowego oraz kredytu bankowego. W przypadku pożyczki właścicielem sprzętu jest przedsiębiorca, który zdecydował się wziąć pożyczkę i to on go amortyzuje. W takiej sytuacji do kosztów podatkowych zalicza się odpisy amortyzacyjne i część odsetkową raty pożyczki (niecałą ratę, jak to ma miejsce w przypadku leasingu operacyjnego). Umowa pożyczki zazwyczaj jest zabezpieczona z wykorzystaniem zastawu na urządzeniu lub weksla. To z kolei ułatwia proces jej uzyskania. W przypadku wykorzystania tej formy finansowania podatek VAT jest naliczany wyłącznie od wartości konkretnego sprzętu medycznego i jest uwzględniany w miesięcznej racie. Dlatego to rozwiązanie może być korzystniejsze dla podmiotów zwolnionych z VAT niż leasing operacyjny.
Wymienione korzyści podatkowe oraz atrakcyjne oferty konkretnych instytucji pożyczkowych sprawiają, iż pożyczka medyczna jest interesującą formą finansowania dla szeroko pojętej branży medycznej.
Kredyt gotówkowy
Źródłem finansowania różnego rodzaju inwestycji w branży medtech może być również kredyt gotówkowy. Warto wskazać, że kredyt gotówkowy także występuje w kilku formach. Wśród których można wymienić: kredyt obrotowy, przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności podmiotu medycznego oraz kredyt inwestycyjny, przeznaczony na finansowanie realizowanych przez firmę przedsięwzięć. Ten rodzaj finansowania jest podatkowo bardzo zbliżony do pożyczki medycznej. To kredytobiorca staje się właścicielem sprzętu i to on go amortyzuje. Kosztem uzyskania przychodu ponownie mogą być wyłącznie części odsetkowe raty kredytu. Rodzaj zabezpieczenia pozostaje uzależniony od aktualnej sytuacji finansowej. Warto wziąć pod uwagę, że kredyt gotówkowy może okazać się rozwiązaniem droższym niż omówione wcześniej formy finansowania. Co do zasady zakłada brak zabezpieczenia. W tym przypadku bardzo istotna jest natomiast zdolność kredytowa przedsiębiorcy, co może być barierą szczególnie dla start-upów w tej branży.
Reasumując…
Obecnie przedsiębiorcy mają wiele możliwości inwestowania w swoje firmy bez konieczności angażowania własnych środków. Wybór odpowiedniego źródła finansowania zależy od różnych czynników. Z perspektywy podatkowej, przede wszystkim od statusu przedsiębiorcy w kontekście VAT. Należy jednak pamiętać, że każda forma finansowania ma swoje specyficzne cechy. Oznacza to, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która z nich jest najkorzystniejsza. Ważne jest natomiast uwzględnienie konsekwencji podatkowych związanych z daną formą zewnętrznego wsparcia. Na tej podstawie dokonanie wyboru, który będzie najkorzystniejszy w danym przypadku.
Mamy nadzieję, że zebrane powyżej informacje będą przydatne w procesie dokonywania właściwego wyboru odpowiednich produktów finansowych, które będą dostosowane do aktualnych potrzeb i preferencji firm działających w branży medtech. Chcieliśmy Państwu je zaprezentować i wskazać równocześnie jak istotne przy podejmowaniu decyzji o finansowaniu są jego skutki podatkowe. Mogą one czynić daną formę bardziej atrakcyjną.