Fundacje rodzinne to popularny sposób na zarządzanie majątkiem oraz dziedzictwem w wielu rodzinach na całym świecie. Zgodnie z założeniem mają stanowić skuteczne narzędzie zabezpieczające rodzinny majątek, zapewniając ciągłość funkcjonowania przedsiębiorstwa po śmierci właściciela lub jego przejściu na emeryturę. A co za tym idzie, mają skutecznie pomóc w rozwiązaniu problemu dziedziczenia takich firm. Pozwalają one na utworzenie formalnej struktury, która umożliwia przechowywanie oraz dystrybucję funduszy na cele zdefiniowane przez rodzinę, takie jak edukacja, charytatywność czy rozwój biznesu. Jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania fundacji rodzinnych jest ich opodatkowanie. Na łamach naszego bloga poruszaliśmy kwestie związane nie tylko z samą istotą fundacji rodzinnej, ale również rozwiewaliśmy wiele niejasnych kwestii podatkowych związanych z funkcjonowaniem takiej fundacji, jak choćby kwestie VAT.
Opodatkowanie fundacji rodzinnej jest bardzo korzystne. Dlatego może to być interesująca opcja dla rodzinnych firm. Umożliwia neutralne podatkowe pomnażanie majątku i zachowanie własności firmy na długie lata. Jednak decyzja o utworzeniu fundacji powinna być starannie przemyślana i oparta na rzetelnej analizie celów, potrzeb i możliwości rodziny. Jak również na uwzględnieniu możliwych ryzyk i korzyści związanych z taką formą inwestycji.
W niniejszym e-booku przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące opodatkowania fundacji rodzinnych w Polsce, uregulowane w Ustawie z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej, która weszła w życie 22 maja 2023 r. (Dz. U. poz. 326 z późn. zm., (dalej: ustawa o fundacji rodzinnej).
Znajdą w nim Państwo informacje dotyczące min.:
– wnoszenia wkładu do fundacji rodzinnej,
– opodatkowania CIT fundacji rodzinnej.
– prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację rodzinną.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących fundacji rodzinnej i jej opodatkowania służymy pomocą i zachęcamy do kontaktu.